Üllatav: Eesti vandalismipealinn on koht, kus paljud käinudki pole

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Rapid Security analüüsis kõigis Eesti rohkem kui 1000 elanikuga asulates aastatel 2014–2019 toime pandud varavastaseid kuritegusid ning pani need pingeritta. Üllatuslikult selgus, et meie vandalismipealinn on koht, kus paljud ilmselt mitte kunagi käinud ei ole.

Skandinaaviamaade ühe suurima turvafirma Rapid Security statistikasse kaasati varavastaste kuritegevuse andmed aastatest 2014-2019 ja kõik üle 1000 elanikuga Eesti omavalitsused ja asustusüksused.

Eesti vandalismipealinn on Tamsalu

Kuigi Rakvere linnapea on kurtnud vandaalide võimutsemise üle linnas, osutub Eesti vandalismipealinnaks sealt mitte väga kaugele jääv Tamsalu Lääne-Virumaal. Ent Rakvere saab endale piparkoogi rinda panna küll: maakonnakeskuste seas on see märulinimekirja esimesel kohal.

Viimase viie aasta jooksul on politsei Tamsalus registreerinud keskmiselt 4,8 vandaalitsemist tuhande elaniku kohta. Kõige rahulikum on elu Setomaa vallas, kus vahejuhtumeid on 32 korda vähem.

Tamsalule järgneb Tallinna kesklinna linnaosa 4,73 vahejuhtumiga 1000 elaniku kohta: see jääb Tamsalule vaid 0,03% alla.

Populaarses Põhja-Tallinnas tuleb laamendamist ja lõhkumist ette 3,44/1000. Eestis keskmiselt toimub 1000 elaniku kohta 1 ,71 kuritegu.

Piirkondadest peksavad punasesse Lääne- ja Ida-Virumaa, kus juhtumite arv on sama suurusega asulatega võrreldes paar korda kõrgem. Kõige rahulikum on Kagu-Eestis. Imestada pole midagi – kui pole elanikke, pole ka möllumehi, või siis teistpidi: kui pole tegevust, hakatakse igavusest lõhkuma.

Vandaalid rüüstavad avalikke kohti

Üle 40% vandaalitsemistest sünnib avalikus kohas, seejärel on löögi all õuealad ja aiata või lahtise väravaga hoovid.  Kortermajade koridorid, korterid, eramud – ka neis mürgeldatakse. Enamasti tähendab see katki visatud akent, kuna iga uksepiida sodimist või seinale joone vedamist politseis ei registreerita.

Juhuslikud lõhkujad ei otsigi tähelepanu, küll aga need, kelle jaoks lagastamine on üks viis end välja elada ja meelsust näidata “süsteemi vastu”. Videovalvega kodudes pannakse toime vaid üks protsent registreeritud vandaalitsemistest.

Õige aeg kodu kaitsta

Koduste valveseadmete hinnad on viimastel aastatel kõvasti langenud ja juhtmevaba laiendatava seadmekomplektiga valvepaketid maksavad vähem kui kolm tassi kohvi.

Praegu on üsna viimane aeg kodu ja omandi kaitsmisele mõelda, sest varakevadel sagenevad vargused suvemajades ja taludes, mais aga võetakse sihikule eramajad ja hoovid.

Graafika ja allikas: Rapid Security

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.