Saage tuttavaks, Vinfast Vietnamist, tänavuse Pariisi autonäituse suurüllataja! Lavale veeretatud kaks noobelautot panid publiku uskumatult silmi pilgutama – autotööstuse mõistes hirmlühikese ajaga on vietnami insenerid imet teinud ja valmis ehitanud kaks tõsiseltvõetavat autot.

“Vietnami autotööstus” kõlab sama veidralt kui tantsukool Kuu tagaküljel, ent on omamoodi paratamatus olukorras, kus sealne valitsus on teinud kõik impordi takistamiseks. Tavainimese jaoks on kallis isegi kohalik auto, nooblist sõidukist võib tasuta vaid unistada.

See kõik on pannud autotootjad nutikalt tegutsema, sest kõrge kvaliteediga noobelautodele on suur nõudlus. Nii üritavadki mainekad margid saada jalga ukse vahele, kasutades selleks kohaliku ettevõtte varivärve. Arvata et lähiaastatel kuuleme Vietnami autotööstusest teisigi nimesid lisaks Vinfastile.

VIETNAMI VALITSUSE VIMKAD

Maailma Naiste Aasta Auto kohtunikekogu liige Hoa Hyen selgitab olukorda üsna värvikalt: “Mul on keeruline tänavuses hindamises osaleda, sest globaalseid uudismudeleid Vietnami ei jõua, saadaval on mõni üksik värskendatud mudel. Valitsuse huvi on, et odavad importautod meile ei jõuaks.”

Vietnami autoturg on meie mõistes hiiglaslik, maailma mõistes siiski pisike – aastas müüakse seal umbes 250 000 autot. Need on hirmkallid ning seetõttu saavad autot endale lubada vähesed.

Näiteks eelmise põlvkonna Honda Civicu eest tuleb välja käia umbes 45 000 eurot. Lisaks ostuhinnale tuleb maksta ka erinevaid makse. Taanis ja Norras oleks see kõik ju aktsepteeritav, aga Vietnamis jääb keskmine sissetulek alla 300 euro kuus.

“Autotootjad ei ole motiveeritud uusi mudeleid turule tooma enne kui vanad on maha müüdud. Nad tahavad natukenegi kasumit teenida. Nii olemegi muust maailmast aasta ja rohkemgi mudelikalendriga maas,” kirjeldab Hoa Hyen olukorda.

“Osa tootjaid on siia ehitanud oma tehased või toodavad kohapeale kohalikke mudeleid ent inimestes istub sügavalt sees arusaam, et imporditud autod on paremad.

Lootsime, et asi muutub lihsamaks, kui 2018. aasta alguses vähendati Aasia autode impordimaksu 30%-lt 0%-ni ja hinnad kukuvad, aga valitsus mõtles välja uue viisi autoimpordi takistamiseks: “odavatele välismaa autodele” seati nii kõrged tehnilised nõudmised, et praktiliselt võimatu on latist üle hüpata,” tõdeb kohtunik.

Kui näiteks BMW tahab Vietnamis tutvustada mõnd oma uut mudelit, tuleb kõigepealt läbi murda bürokraatia kõrgest seinast. Isegi sama mudeli eri modifikatsioonid tuleb homologeerida ehk saada tüübikinnitus ja n-ö kasutusluba. Kõige lihtsam oleks toota 100 aastat muutumatut, ühe kindla mootoriga, ühte värvi autot…

Kasutusloa saamiseks testitakse autot Vietnami autoregistri spetsialistide poolt. See on aeganõudev ja kallis protsess, mille käigus läheb kaduma kümnete kaupa noobleid autosid. Ning selgi juhul pole kindel, kas mudel üldse kinnituse saab.

Kolme kuuga on importautode osakaal kahanenud 80% võrra eelmise aasta sama ajaga võrreldes. Kohalikud tootjad on küll oma tegevust hoogustanud ent Hoa Hyen ütleb, et need autod on tänapäeva autodest sama kaugel kui Kuu Maast: “Meil on pikk, väga pikk tee minna…”

Seda suurem oli vietnamlaste üllatus, kui nad möödunud nädalal õhtustest uudistest kuulsid, et kohalik tootja Vinfast on Pariisis esitlenud kahte uudismudelit. “See kõik on juhtunud vähem kui aastaga! Kas palun keegi võiks mulle saata ingliskeelset materjali toimunu kohta, et saaksin oma kodumaa autotööstuse üle uhkust tunda?” küsib Hoa lõpetuseks.

BMW JA PININFARINA

Vietnami autotootja Vinfast on koostöös BMWga umbes ühe aastaga valmis saanud kaks noobelsõidukit, mida Pariisi autonäitusel esitleti. Lux A2.0 ja Lux AS2.0 põhinevad vastavalt BMW 5. seeria sedaanil ja X5 maasturil ning nende disain pärineb itaallaste Pininfarinalt.

Kohe varsti saab uudis aga järje, sest 2019. aastal on lisandumas täiselektriline sõiduk ning tulevad ka hübriidajamiga versioonid. Neid näidatakse tõenäoliselt juba Genfis, aga Frankfurdis igal juhul.

Mõlemad autod on varustatud 2.0-liitriste turbo bensiinimootoritega (BMW N20 derivaadid) ja saadaval nii tagasillaveolise kui ka nelikveolisena. Uued BMW geenidega mootorid on 175 hj ja 227 hj võimsusega, ühendatuna 8-käigulise ZF automaatkäigukastiga.

Vinfasti noobelsõidukite tootmine algab 2019. aasta märtsis ja peaks saavutama täismahu septembrikuus, hetkel valmimisjärgus olevas uues tehases Hai Phongis.

This slideshow requires JavaScript.

MIDAGI EI JÄETA JUHUSE HOOLEKS

Vinfast ei ole midagi jätnud juhuse hooleks. Ettevõte on kogunud enda ümber rahvusvahelise kogemusega tunnustatud tegijad, nagu näiteks endine General Motorsi disainer David Lyon Ühendriikidest, Kevin Fisher (insenerivaldkonna juht) ja Roy Flecknell (planeerimis- ja tootevaldkonna juht) Ühendkuningriigist ning austraallane Shaun Calvert (insenerivaldkonna asepresident).

Uudismudelite disain valmis koostöös legendaarse Itaalia disainifirmaga Pininfarina. Disainiprotsess toimus Vinfasti soovil tavapärasest oluliselt kiiremini, esimestest visanditest valmislahenduseni kulus vaid 11 kuud. Lisaks Pininfarinale on Vinfasti koostööpartneriteks Bosch, Magna ja Siemens.

Lõpliku otsuse, millised autod välja nägema peavad, tegi rahvas: 62 000 inimest valis pakutud variantide seast kõige meeldivamad ning need võetigi töösse.

Tootja kinnitusel kasutatakse autode valmistamiseks kahte vanemat BMW platvormi, mis on VInfasti poolt modifitseeritud.

Platvormid peavad tagama jätkusuutliku tootmise mitmeteks aastateks ning olema vastavuses rahvusvaheliste normatiividega. Kuna tulemas on nii hübriid- kui särtsuversioonid, ei saa põhjad pärineda kiviajast. 

UUDISED EI LÕPE

Vinfast hakkab litsentsi alusel tootma ka inglaste Vauxhall Vivat, mis on mujal Euroopas tuntud kui Opel Karl ja algupäraselt hoopiski Chevrolet Spark.

Tegemist on väikese linnaautoga, mis jõuab uuesti sündinuna 2019. aasta sügisel Vietnamis müügile kahes variandis: 1.0 l jõuallika ja käsikastiga mudel taksofirmadele ja 1.4 l variaatorkäigukastiga mudel tavaklientide jaoks.

Samuti alustatakse peatselt elektrirollerite tootmist, edaspidi on plaanis ka elektriline buss. Vinfasti eesmärgiks on saavutada iga-aastane tootmismaht 500 000 sõidukit ja 1 miljon rollerit aastaks 2025. Vietnamlaste oma Tesla on sündinud.

Vaata tootja lehekülge siit

Allikas: WWCOTY, Vinfast. Materjalide põhjal Lena Murd, Ylle Tampere

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.