Uuenenud Toyota C-HR: rafineeritum, ent jätkuvalt isikupärane

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Kui Toyota C-HR  2016. aastal tootmisse jõudis, tõi see endaga sõõmu värsket õhku ja uue termini “sportlik kupee-krossover”.  Kolm aastat on C-HR edukat müüki teinud, ja käes on aeg värskendusteks. Lena Murd käis uuenenud C-HR-iga Portugalis sõitmas.

Alles see oli, kui Toyota C-HR oma kontseptautoliku välimusega krossoverite seltskonda raputas. Tegelikult on sellest kolm aastat möödas, siis oli aastanumbriks 2016.

Kaks aastat varem Pariisi autonäitusel demonstreeritud ideeauto välimuses tehti vaid minimaalseid muudatusi, sest Akio Toyoda oli otsustanud – aitab igavatest autodest.

Otsust saatis edu: Toyota C-HR (Coupé – High Rider) on seni leidnud Euroopas juba enam kui 400 000 ostjat. Ja 43% ostjatest tunnistab, et valiku põhjuseks on disain.

Ümber sai lükatud ka ettekuulutus, et nii julge disain kiiresti aegub. Praeguseks on “originaal” juba kolm aastat vana, kuid mudeliuuenduse ehk autokeeles facelifti läbinud C-HR välimuses tehti vaid kergeid kosmeetilisi kohendusi.

Uuendusi tehes peeti silmas, et tulemuseks oleks endiselt eksimatult äratuntav, selgete kujundusjoontega C-HR, ent elegantsem, dünaamilisem ja võimekam.

Rafineeritud, ent isikupärane

Siin ta ongi – värskem, ent endiselt isikupärane. Disain on saanud veidi rafineerituma lihvi, esivõre suuremaks, tulede paigutusega on saavutatud võimukam üldmulje.

Silmavaade sai teravam ja kavalam, esituled on nüüd leedelementidega ja moodustavad suunatuledega ühtse terviku.

C-HR tagatuled on endiselt esiletungivad, nüüd ühendab neid lisaks läikivmust viirg, mis autost laiema mulje loob, efektne tagadifuusor on tuttav juba originaalversioonilt.

Küljed on endiselt võimsalt vormitud ja ülimalt rõhutatud rattakoopad dekoreeritud mustade plastkaartega, muutmata on ka kõrge puusajoon.

C-HR ostja ei taha kohe kindlasti oma autoga müürilille rolli täita. Täiendava eneseväljendusvõimalusena on valikusse lisatud veel kolm kerevärvi (sinakashall, punane ja oranž), efekti maksimeerib kontrastne must katus.

Interjöör on varasemast nooblim. Armatuurlaua ja uksepaneelide kattematerjal on käe all meeldivalt pehme ja silmale kena vaadata.

Võimatu oleks aga mööda vaadata kõrge paigutusega 8” keskekraanist, mis võimaldab infolustiga ühendada nutitelefoni – kauaoodatud Apple CarPlay ja Android Auto on nüüd olemas.

Suuremad muudatused on pinna all peidus

Loomulikult ei ole uue C-HR väljaarendamisse investeeritud 50 miljonit eurot ja 200 inimese 120 000 töötundi läinud lihtsalt välimuse kohendamisse.

Toyota 4. põlvkonna hübriidsüsteem astub sammu kasutajasõbraliku elektrifitseerimise suunas ja võimaldab näiteks linnas sõita 80 protsendi ulatuses elektri jõul. Hübriidajam oli ka varasemalt olemas, ent nüüd on valik suurem.

Senine 1,8 l hübriid on uuenenud, 90 kW/122 hj süsteem on nüüd kergema ja võimsama liitium-ioon akupakiga.

Uudiseks on aga 2,0 l hübriid, millel võimsust 135 kW/184 hj – see on võrreldes 1,8 l hübriidiga 50% võimsam, ent kütusekulu on vaid 10% suurem.

Kuna selle auto ostja vaevalt hübriidsüsteemi tehnilistest iseärasustest suurt lugu peab, piirdume siinkohal vaid faktiga, et tegemist on äärmiselt eeskujuliku, 41% soojustõhususega jõuallikaga. Tulemuseks on piisav võimsus ja sealjuures tagasihoidlik kütusekulu 5,3 – 5,4 l/100 km.

Eesti C-HR ostjate hulgas on seni populaarseim 1,8 l hübriid, siiski moodustab tubli 40% müügist 1,2 l turbo-bensiinimootor (85 kW/116 hj, 185 Nm) – seda pakutakse ainsana ka nelikveolisena. Hübriidid on ja jäävad esisillaveolisteks.

Kuidas kõik päriselus on?

Kas uus C-HR on niisugune säästlik ja keskkonnasõbralik moodne auto, millega oleks tore sõita? Panime uue C-HR 2,0 l hübriidi proovile testisõidul Portugalis.

Kaks päeva erinevates sõiduoludes – linnatänavad, maanteed, kiirteed, kurvilised teelindid mägedes, auklikud munakiviteed… ehk siis peaaegu kõik peale lume ja jää.

C-HR võimsama hübriidajamiga versiooni väljaarendamisel keskenduti erilise hoolega sellele, et tulemus oleks endisest võimsam, dünaamilisem, juhitavam, aga ka vaiksem.

Kuigi 182 hj ja elektrilise lisasärtsu olemasolu võiks tekitada autoga sõites sportlikumaid mõtteid, on tõde seal kusagil vahepeal.

Jõudu oli küll alati piisavalt nii paigaltvõtul kui kiirteel kiirendamiseks, maanteel möödasõitudest või erksamast sõidust rääkimata – hing ei lase ju mägiteedel lihtsalt niisama kulgeda.

Võimsuse kannab vedavatele esiratastele e-CVT variaator, mis teeb tööd rahulikult ja sujuvalt. Sõiduomaduste iseloomustamiseks ongi ilmselt täpseim sõna mugavus.

Rahulik ja kindel on ka roolikuulamine, vedrustus silub aukliku tee ja järsemad kurvid üsna tasaseks, ilma liigse emotsioonita.

Uuendustööd puudutasid nii vedrustust, pidurisüsteemi kui ka roolivõimendit, mille vastusurve on muudetud loomulikumaks.

C-HR sõiduomadused ning stabiilne käitumine mistahes teedel meenutavad sarnase madala raskuskeskmega platvormikaaslast, nooremat õde Lexus UX.

Sõidurežiimid Normal, Sport ja Eco – mille puhul mu isiklik eelistus kaldub sportseade poole, mis toob C-HR-i sõiduomadused ja juhitavuse kõige edevamalt esile – kohandavad vastavalt gaasipedaalile reageerimist ning mootoripöördeid, samuti rooli vastusurvet ja käigukasti tööd.

This slideshow requires JavaScript.

Vaikne… ja elektriline

Uuenduste käigus on tõsiselt panustatud ka auto müra ja vibratsiooni vähendamisse. Kabiini ei jõua kuigipalju rehvimüra ega vedrustuse müdinat, tuulemüha kerkib päevakorda suurematel kiirteekiirustel, ent see on ühelt poolt suhteliselt vähene ja teisalt paratamatu.

Küll aga toob vaikne sõitjateruum paremini esile variaatorkäigukasti ja elektrimootori spetsiifilised tööhääled.

Arvatavasti enamik seda ei tajugi või kui, siis lepib ja harjub, tundlikuma kõrvaga autosõitja teab aga, et selliste asjade vastu on rohi nimega audiosüsteem. Melomaanide rõõmuks on saadaval ka kontserdisaali helikvaliteeti tõotav JBL Premium Audio.

Infolusti saab ka hääljuhtida

Multimeediasüsteemi teretulnud uuendus toob nüüd ka Toyota C-HR omaniku käsutusse Apple CarPlay ning Android Auto ühilduvuse ja seeläbi võimaluse oma nutitelefoni rakendusi suurel ekraanil kasutada.

Proovisõiduauto navisüsteemi kasutajakogemus ja ekraanigraafika pole teema, kui selle asemel saab kasutada harjumuspärast äppi, olgu see siis Waze, Google Maps või näiteks Siri kaudu hääljuhitav  Apple’i navirakendus.

8” ekraani asukoht kõrgel keset armatuurlauda on mugav, nii et juht pea ekraani vaatamiseks pilku teelt ära pöörama.

Suure tahvlipinna ja ekraani suuruse vahel on endiselt teatud ebakõla, ent valitsegu pealegi funktsioon disaini üle. Kiiduväärt on ka nupud, mis välistavad vajaduse peamiste funktsioonide seadmiseks ekraanimenüüdesse uppuda.

Mugav ja nooblite nüanssidega sõitjateruum

Toyota C-HR sõitjateruum mõjub rahulikult ja nooblilt, armatuurlaud on pehme pinnaga ning uksepaneelid kena viimistlusega.

Ergonoomilise paigutusega nupud-lülitid sulanduvad harmooniliselt armatuurlaua ja keskkonsooliga. Mugavad istmed on hästi seadistatavad, kõrgematel varustustasemetel elektriliselt ning sättida saab ka kaassõitja istme kõrgust.

Kui saaks ka istmepadja pikkust sättida, oleks elu kabiinis veelgi toredam. Rooli saab loomulikult reguleerida nii kõrguse kui ka sügavuse suunas, see tähendab mugava isteasendi leidmist üsna igat mõõtu sõitjate jaoks.

Mugavuse puudumise üle ei saa nuriseda ka tagaistmel, sest mu pikkade jalgade järgi paika seatud esiistme taha end istuma seades jäi põlveruumi täiesti parasjagu.

Pearuumi pole just palju, ent sellestki piisab. Küll aga on tagaistmel endiselt hämar ning veidi klaustrofoobiline olemine – siin valitseb disain funktsionaalsuse üle. Kuid ilmselt see ei sega, kui auto üldiselt meeldib.

Juhiabisid ei jõua üles lugeda

Funktsionaalsust pakub C-HR siiski rikkalikult. Tipptehnoloogised juhiabilised on midagi, milleta tänapäeval ei saa enam ükski moodne sõiduauto.

Tulevased C-HR juhid tunnevad rõõmu sellest, et autosõit on roolis olles lihtsamaks muudetud. Põhivarustusse kuuluv Toyota Safety Sense koondab kohanduva kiirus- ja sõidurajahoidja, liiklusmärgituvastuse, automaatsed kaugtuled ning sõidukite ja jalakäijate tuvastusega avariiennetuse, mis töötab ühtviisi nii päeval kui öösel.

Lisaks on saadaval ka pimenurgahoiatus, kohanduv esitulede süsteem, parkimist hõlbustav taga ristsuunalise liikluse hoiatus ja nutikas parkimisabi, mis abistab sobiva parkimiskoha leidmisel ja sellele manööverdamisel.

Ühenduvusteenuste hulgas on ka mobiiliäpp nimega MyT, mis võimaldab näiteks suurest ostukeskuse parklast oma C-HR üles leida.

Selle rakenduse abil saab muuhulgas paremini oma hübriidautot kasutama õppida. Hybrid Coaching analüüsib kasutaja sõidustiili ja teeb iga sõidu lõppedes kokkuvõtte: kui pikalt sõideti elektri jõul, kui palju kulus kütust ja tekkis CO2 heitmeid.

Enamgi veel – nutiabiline jagab soovitusi, kuidas saaks C-HR-iga veelgi säästlikumalt sõita ja selle hübriidajami võimalusi paremini ära kasutada.

Hinnad

Soodsaima ehk 1,2 l turbo-bensiinimootoriga Luxury-varustuses Multidrive-S variaatorkäigukastiga uue C-HR saab hetkel soodushinnaga 23 390€ (tavahind 26 550€).

Nelikveolisena on sama versiooni soodushind 25 280€ (tavahind 28 700€), veidi lihtsamas Style-varustuses nelikveoline maksab 23 480€ (tavahind 26 650€).

Hübriidide hinnad algavad 23 290€ (tavahind 25 400€), see on 1,8 Hybrid e-CVT Active-varustuses, soodsaim 2,0 Hybrid on Style-varustuses saadaval soodushinnaga 26 400€.

Kokkuvõtteks

Toyota on tuntud oma usaldusväärse vastupidavuse poolest. Lisame siia 5-tärnise EuroNCAP turvalisushinde ja eesrindlikud juhiabifunktsioonid –  ratsionaalseid argumente on rohkemgi.

C-HR ostja hindab kõrget isteasendit ja sellega kaasnevat head nähtavust ning turvatunnet. Emotsionaalseid argumente leidub muidugi veel enam.

Ilu nimel uuenduskuuri käigus siiski väga olulisi järeleandmisi tehtud ei ole, tulemuseks on üllatavalt praktiline ja meeldivate sõiduomadustega moekas sportlik kupee-krossover.

Konkurendid

Nissan Qashqai, Kia XCeed, Mazda CX-30, Peugeot 3008, VW T-Roc, Seat Ateca, Subaru XV, Lexus UX, aga erilise disaini seisukohast ka klass väiksem Nissan Juke

Meeldib:
-efektne välimus ja elegantne sõitjateruum
-selles klassis väga eeskujulikud sõiduomadused
-rikkalik juhiabide valik ja infolusti uuendus

Ei meeldi:
-sünge tagaiste
-napivõitu pagasiruum

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.