Reede, 3. veebruar 2023
Toyota Aygo teine mudelipõlvkond on läbi teinud põhjaliku uuenduskuuri. Uku Tampere käis koos videomeister Sten Ottepiga Kopenhaagenis superminiga proovisõitu tegemas ning otsimas vastust küsimusele, miks ka mehed võiksid väikese autoga sõitma õppida.

Eestis on esmapilgul mõnevõrra keeruline leida vastust küsimusele, miks peaks endale ostma nii miniatuurse auto nagu Aygo seda on, kuid Kopenhaageni üleasustatud tänavatel ning erinevate automaksude kütkeis on see kõige parajam ja mõistlikum valik üldse.

SÕIDURIIST, MITTE RIISTAPIKENDUS

Eesti inimestele paistavad meeldivat suuremõõdulised autod. Ja kuigi suuremõõduline auto võib ühtlasi olla ka puhtpraktiline kaalutlus ja lasterikka perekonna hädavajadus, on suur auto Eestis pahatihti pigem staatuse sümbol. Mitte ainult sõiduriist vaid ühtlasi ka riistapikendus.

Ühelegi poliitikule ning enamikele ärimeestest ei kõlba ükski pisike auto, sest “mida mu äripartner arvab, kui ma Toyota Aygo suuruse asjaga ärilõunale lähen”? Staatusele vastavad Audi A6, BMW viies seeria,… kõik mis näeb suur ja läikiv välja.

Ka riigiametnike hordid vaatavad A-segmendist mööda, sest väike on ebamugav ja ei näe kuigi ametlik välja. Selle asemel, et teha mõistlik hange ja säästa raha tõeliselt tarvilike tegevuste jaoks, vaieldakse, kas auto peab olema suur või suurem.

Lisaks on ei-tea-kust kivistunud arusaam, et kui auto on väike ja värviline, on see naiste auto. Toyota Aygo on kõigi eelduste kohaselt naiste auto. Aygost suuremadki on ju puha “naistekad”.

Aga miks me nii mõtleme? Kas sellise mõtteviisi põhjaks on alateadlik hirm enhääntsi vajavast riistast, mis lihtsalt ei lase väiksema autoga sõita?

Kui peres on lapsi, siis võib suurem auto olla asjakohane. Linnapildis on aga näha, et enamasti istub (ka suures) autos üks inimene, heal juhul kaks.

Hinnanguliselt veetakse tipptundidel Tallinnast suburbiasse ja tagasi iga päev pool miljonit tühja autoistet. Kuna need on pakitud suurde metallkobakasse, võtavad need linnatänaval ka hirmsasti ruumi.

Sealjuures unustame me ühe asja: kaasaegne “punn” on oluliselt turvalisem kui 15 aastat vana suur kolakas neljarattaline.

Toyota Aygo on täiesti piisav igapäevasõitude tegemiseks. Üksi ja kaksi mahub Aygosse ka siis kui tegu on korvpallimängijatega. 180 cm pole mingi takistus.Ja kui tõesti on vaja minna pikale reisile ja panna autosse mitu inimest, eks siis võib ju rentida.

KESK-EUROOPAS ON ASJAD TEISITI

Erinevalt Eestist on Kesk-Euroopas ruumipuudus karjuv ning väikesed autod hinnas. Autot valides võidab emotsiooni praktiline vajadus ning eluterve mõistus – sõiduk ei pea olema parem kui maja. Auto ei pea ära sööma sinu õhtusööki.

Sugugi mitte vähem tähtis on keskkonnaaspekt, õigemini sellega seotud automaksud ja kindlustus – mujal maailmas on Aygo autoomaniku jaoks puhas rõõm, sest väike heitmenäit tähendab ka väiksemat automaksu. Eestis mõtleme sõidukite “rohelisusele” pigem kampaaniakorras.

Superminil on ootamatult palju ootamatult suuri eeliseid suuremate autode ees: kui ummikus oleks kõik “A”-d, oleksid ummikud väiksemad. Parkida on väikeautoga igal pool lihtne. Selle ülalpidamiskulud on väiksemad. Ka võtab see vähem ruumi kodus garaaži all. Ongi koos rida mõistuspäraseid argumente, miks osta Aygo või sarnane väike auto.

A-SEGMENDI ARENG

A-segmendi autod on aegade jooksul arenenud ratastega plekkpurkidest pädevateks sõidukiteks. Toyota Aygo on selle arengu eeskujulik näide. Kuigi tegu on vaid mudeliuuendusega, on uuendusi sedavõrd palju, et need annaksid mõne konkurendi puhul välja ka uue generatsiooni nimetuse.

Aygo peainsener David Terai, kes Kopenhaagenis isiklikult kohal viibis, rääkis A-segmendis valitsevast karmist konkurentsist. Klientide ootused neile autodele on järjest kõrgemad, isegi kõrgemad kui muudes segmentides, sest – nagu ülal öeldud – Euroopa on avastanud superminide eelised muude autode ees.

Kas teadsite, et uuringute põhjal ostetakse A segmenti esmalt välimuse pärast ja kõik muud argumendid nagu turvalisus ja sõidetavus tulevad alles selle kannul? Ja ostjateks pole kaugeltki ainult naised, kellelt säärast emotsioneerimist ju oodata võiks.

AYGO KUI A-SEGMENDI EESKUJU

Ootused põnevale välimusele on ka põhjus, miks värskenduste puhul panustas Toyota Aygo puhul enim disaini – Manga Astro Boyst inspireeritud kolmedimensooniline välimus sisaldab leed-tulesid, 3D efektiga nina, põnevat värvigammat ja paljusid isikustamisvõimalusi. Ja muidugi ühendub Aygo rakenduse kaudu kasutaja nutiseadmega.

Teine oluline muudatus on kütusesäästlikkuse ja emissioonide osas. 5 g/km kohta vähendatud CO2 emissioon ei tundu kuigi suurena, aga Aygo mootor oli äärmiselt efektiivne ja säästlik juba ennegi.

Toyota Aygo vastab nüüdsest EURO 6.2 karmidele heitmenormidele. See ning asjaolu, et et CO2 emissioon pigistati alla 90 g/km piiridesse, tähendab mujal, automaksudest räsitud Euroopas olulist rahalist säästu. Eestis tähendab see kuni automaksude saabumiseni, et südametunnistus on erkroheline puhta vabast tahtest.

Ühtlasi kukkus Aygo keskmine kütusekulu 4.1 l/100km pealt 3.9 peale ning mootori pöördemoment on toodud madalamale. Kütusekulu ja heitmete vähenemise taga on EGR jahutus, DLC (diamond like coating) lisamine osale mootoridetailidele ja täiendav kütusepihusti silindris.

Kuigi 1.0 töömahuga mootori pöördemoment kukkus 43 Nm peale (samas võimsus kasvas 2 kW võrra 53 kW-ni), kiirendab auto mudeliuuenduse-eelsest versioonist paremini. Lisaks tõi värskendus kaasa väiksema mootorivibratsiooni (lisati tasakaalustusvõll!).

MA LÄHEN!

Aygo nime võib hääldada mitut moodi, mulle tundub kõige mängulisemana “I go” (ma lähen). Kopenhaagenis läksime kahekesi. Oleme Steniga mõlemad pikka kasvu (185 ja 195 cm) ent mahutasime end kenasti istmele ära.

Vaid kurvides oli tunda kerget puudet õlgade piirkonnas ning auto interjööri ülesfilmimiseks pidanuks keegi meist end fakiiri kombel kokku voltima. Aga normaalselt istudes ei saa ruumipuuduse üle selles autos küll kurta.

Kui olla täpne, siis Toyota Aygo’ga, eriti lahtikäiva riidest katuse ja käiguvahetusel “venitava” automaatkastiga versiooniga sõites, kuulus natuke totter naeratus meie mõlema põhivarustusse. Ja seda sugugi mitte halvas mõttes.

Kaks sekundit kestev käiguvahetus oleks närvi mustaks ajanud mistahes muus autos, aga meil oli lihtsalt nii hea ja chill olla.

Kuigi Aygo kiirendus kõrvu tahapoole lehvima ei pane, ei oska samas ka midagi enamat tahta, sest jalgu see pisike kellelegi ei jää ja kiirteel 130 km/h tuleb mõtestatult käike vahetades kätte kiirendusraja lõpuks. Äge!

Kiiruse kogumise puudujäägid korvab võimalus ilma pidurdamata ristmikel pöördeid sooritada ja erinevatest takistustest, sh jalgratturitest (keda on Kopenhaagenis tuhandeid) sujuvalt mööda põigata.

Vedrustus üllatab – pisike Aygo on vaikne ja triigib isegi munakiviteed täiesti talutavateks ega välju endast ka suurematel kiirustel teekünniseid ületades.

Me kuulasime head muusikat kvaliteetsest audiosüsteemist (Pioneer), nautisime päikest läbi avatud katuse ning meid kumbagi Steniga ei seganud õigupoolest miski. Kas pole mitte ideaalne selline tarbeese, mis teeb nurisemata seda, mida ta tegema peab ja ei nõua grammigi üleliigset tähelepanu!?

Tähelepanu on aga garanteeritud sel hetkel kui läheb parkimiseks – Aygo mahub jaburalt väikesesse auku ära ning kõrval pusserdavatel suuremate autode omanikel jääb üle vaid kadedalt ohata.

Ja rehvigi võib lõbusalt vilistada, paistmata seejuures liiklusliputajana, sest kohati tekitab selline pisike auto tunde, et sellega saab ja tuleb ringi sõita nagu Mr Bean oma Miniga sõitis. Meeleolu on üsna samasugune.

Olles omanud ka Mr Beani Mini, julgen paralleeli klassikalise Mini ja Aygo sõidukogemuse vahele tõmmata küll. Ainult et Aygo on mugavam, ruumikam, turvalisem, ökonoomsem ja nobedam kui klassikaline Mini. Ja näeb hea välja.

This slideshow requires JavaScript.

EHK MITTE VÄGA ISANE ENT ÖKO

Aygo 1.0 vabalthingav mootor on absoluutselt “ebaisane”, ent sellega sõita on väga hea. Nagu öeldud, see on ökonoomsem varasemast ning keskkond saab säästetud viisakalt vähe saastades.

Tõenäoliselt tulevad vanade diiselmootoriga Passatite omanikud siia loo alla rääkima sellest, kuidas nende auto keskmine kütusekulu oli alla 4 l sajale juba kakskümmend aastat tagasi ning tänapäeval tekib kütust hoopiski paaki juurde.

Mul on teile ebameeldivaid uudiseid: Passatiga ei ole mõnusam sõita ning see hinge kinni hoides saavutatud ökotulemus on Aygo puhul keskmine kulu läbi linna ummistades.

Seega, saagem juba üle. Pole olemas isast või emast autot, on olemas mõistusega ja kahjuks mõistuseta inimesed. Ma ei hakka ütlema, millistele neist Aygo meeldib. Muuseas, auto hind algab 10 990 eurost ning maaletooja lehel saab igaüks endale just sobiva autokese komplekteerida.

Vaata täismahus Toyota Aygo pildialbumit siit

Video ja pildid: Sten Ottep/Fifty Visual

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.