Kui kõik läheb plaanijärgselt, saab edaspidi Fiat Chrysleri Euroopa salongidest osta Tesla. FCA sõlmis heitmetrahvidest pääsemiseks ameeriklastega kokkuleppe, et edaspidi müüb Tesla oma autosid Fiati kaubamärgi alt. Kõlab nagu Ostap Benderi unistus, aga on Euroopa Liidu mõistes j.o.k.k.

Tesla teenib igal aastal Ühendriikides süsinikneutraalse tootmise pealt umbes miljard dollarit hüvitisi. Ilmselt hakkab Tesla ka Euroopas senisest paremini teenima, sest Fiat Chrysler pakub ameeriklastele hinnanguliselt sadu miljoneid dollareid selle eest, et saada Euroopa Liidus oma tootevalikusse ka… Tesla.

TESLA ON FIAT ON…?

Ehk siis – lähed Fiati esindusse ja ostad Tesla. Fiat saab sel moel korda nõutud heitmenormid, ameeriklased aga teenivad järjekordse kõbina. Võimalik, et just see FCA ja Tesla vahel sõlmitud tehing on lubanud Elonil viimasel ajal taas optimistlikumalt sõna võtta.

Teslast on viimasel ajal kostunud ju eriti kummalisi uudiseid, mis kipuvad lausa karjakaupa tulema. Näiteks lubati senised šõuruumid sulgeda, olevat liiga kulukas pidada. Järgmisena taheti maha võtta kõik “väikese” akupakiga autod – hinnatõus terendab, eks. Siis selgus, et ei, Euroopas salongimüük siiski jätkub. Jne.

Õnneks läheb Model 3-l superhästi, see on kõikidel olulistel sihtturgudel tänavu elektriauto number 1, Nissan Leaf ja Renault Zoe on troonilt hooga tõugatud.

Tõsi, asi pruugib mõne aja pärast muutuda, sest siis on kõik, kes Model 3 ette tellisid, oma auto lõpuks kätte saanud. Kaks aastat ja kauem ootamist, eks. Samas, kui Teslast saab Fiat või et seda hakatakse müüma Fiati salongides, siis pruugib jällegi müük vägevalt tõusta. Kõik itaallased (ja ka leedukad!) ostavad ainult Fiate.

Leedus pannakse tuhanded Fiatid, mis iga kuu salongist välja veerevad, tõenäoliselt kuskile garaažinurka ära, sest linnapildis neid eriti ei näe. Kui Tesladega sama juhtub, on kahju muidugi, sest elektriauto pidavat kogu maailma päästma. Millalgi. Kohe varsti.

Aga tagasi FCA geniaalse plaani juurde: miks peaks üks tootja tahtma teisele maksta raha selle eest, et see oma autod tema tootevalikusse lisaks? Aga sellepärast, et muidu peaks maksma Euroopa Liidule jõhkraid trahve saastava tootmise eest.

Fiat lubas möödunud aastal, et elektriautod tulevad, aga siis vaatasid kõik itaallaste poole ja küsisid, et kust ometigi – ühtegi vihjet varasemalt pole antud. No nüüd siis teame vastust. Fiat on tegelikult Tesla. Ja saabki suur elektrifitseerimine nagu nipsti! tehtud.

Sealjuures suurema jamamiseta. Ei mingeid uudistooteid, tootmisliine, marketingi. Maksad milli ja saad auto, mida kõik ihaldavad. On tõesti geniaalne!

Teslaga liidus suudab Fiat oma mudelivaliku keskmise arvutatud süsinikdioksiidi määra tuua Euroopa Liidus lubatud tasemele. Ühtlasi lubab Fiat, et tehingu tulemusena langevad KÕIKIDE sõidukite CO2 heitmed.

Mõtleme uuesti: ei, heitmenäidud ei lange kuskile, need jäävad ikka samaks. Ainult paberil paistab kõik õige. Selles mõttes muidugi tore direktiiv, härrased ja prouased ametnikud. Kuna neil puudub seos reaalse eluga ja hea kui nad iseseisvalt tualetigi üles leiavad, siis palju õnne, me ei kobise. Fiat on nüüd Tesla ja kõik on j.o.k.k.

TESLAL KASUD SEES…VIST

Miks peaks maailma tuntuim elektriautode tootja tahtma sellisele tehingule alla kirjutada? Vastus lihtne: raha. Kolmel viimasel aastal on Tesla Ühendriikides heitmeboonuste pealt pannud taskusse kena kopika. Poleks toetusi, oleks ettevõtte raamatupidamise aastaaruanded punases, aga on plussis. Hea!

P…est terve talupoeg mõtleb, et lollidelt tulebki raha ära võtta. Kui leidub keegi, kes on valmis maksma suure summa selle eest, et sa oma elektriauto (mille keskkonnamõju tervikuna pole kaugeltki null, aga see ei ole ka praeguse loo teema) talle salongi veeretad ja maha müüd, siis näidake üks, kes oleks vastu!?

Tesla on Model 3 üritanud Hiinas ja Euroopas müüa, aga takerdunud logistiliste probleemide puntrasse, mis ühtlasi tähendas aktsiate hinna langust. Kui FCA annab olemasolevad autosalongid Tesla käsutusse, siis tõenäoliselt saab Model 3 müügi ka käima.

Ehk: loeme nüüd uuesti. Astub klienti Fiati salongi. Näeb seal mõnda mudelit. No sellised… on-kah-mudelid. Ja siis näeb Teslat. Võib-olla et mitut.

On kah natuke kallimad, kui oleks olnud see Fiat, mida ta vaatama tuli. Aga see on Tesla. Müügimees teeb voodood, räägib lugu, kuidas Fiat on nüüd Euroopas eriti kliima ja vegan, pakub soodsat liisingut ning klient veeretabki rõõmsameelselt Tesla koju. Sest see on peaaegu Fiat või midagi. J.o.k.k.

Milline oleks 70 aastat tagasi näinud välja Tesla või Spotify reklaam?

Allikas: Reuters, FCA

Jaga

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.