14. märtsil toimus suurema kärata kauaoodatud kompaktse krossoveri Tesla Model Y esmaesitlus. Uustulnuk jagab platvormi Model 3-ga, selle sõiduulatus on ühe laadimisega 480 km ja kiirendus “nullist sajani” muljetavaldav. Sõidukit saab vajadusel teha ka 7-kohaliseks.

Välimuselt on Model Y ülimalt sarnane Model 3-ga. Krossoverile kohaselt on see mõistagi mõnevõrra kõrgem ja mahukam.

Model 3-ga jagab uustulnuk paljusid tehnilisi lahendusi, aga ka mõõte – näiteks pagasiruum on suhteliselt sarnase suurusega, koguni 1,9- kuupmeetrine. Olemas on ka kolmas lisaistmerida, mis muudab sõiduki vajadusel 7-kohaliseks.

Elektrimootoritega on nagu ikka – neid on kaks, üks kummagi telje jaoks. Kontroll veojõu üle käib digitaalselt ja vajadusel on sõiduk kas nelikveoline või siis ka ainult esi- või tagaveoline. Sõiduviise on valikus neli: nii lume, vihma, muda kui offroadi jaoks.

Ja veel üks sõiduviis on, mis Teslast Tesla teeb – see isepäine. Nimelt on Model Y võimeline end juhi juurde sõitma. Autopiloot ei peaks kellelegi uudisena tulema. Kas tähtpäevade puhul auto ka muusikat mängib ja uksi lehvitab, me ei tea. Aga küllap, tehnoloogia on selleks ju olemas.

Kõik, mis praeguseks Model Y-st on teada:
– sõiduulatus kuni 300 miili ehk 480 km
– kiirendus 0-60 mph 3.5 sekundiga, mis teeb 0-100 km/h alla 4 sekundi
– õhutakistustegur 0.23
– eeldatakse 5-tärni turvalisushinnet

2021. aasta kevadest kehtib hind alates 39 000 $, see on ‘Standard Range’ paketiga hind. Kuna standard range Model 3 sõiduulatus nii suur ei ole, on Model Y puhul ilmselt arvestatud juba uue akupakiga.

Võimsamad ja suurema akupakiga kallimad Model Y versioonid peaksid müügile jõudma siiski varem, juba 2020. aasta sügisel. Tellida saab auto siit.

Erinevalt Model 3 tellimissüsteemist on Model Y tellimuste vastuvõtmiseks juba avatud online-disainistuudio ja ostu vormistamiseks tuleb tasuda 2500 $ deposiit.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Seda, kas Model Y-d šõuruumides näha saab, ei oska täna keegi öelda. Viimasel ajal on Teslast tulnud päris vastakaid signaale: kõigepealt taheti automüük üksnes netti lükata, et vähendada kulusid, aga seejärel tuli kohe uudis, et šõuruumid jäävad siiski alles, ja tõstetakse hoopiski autode hindu.

Tegelikult – keda see ikka niiväga huvitab. Elon Musk läheb kohe Marsile ja elektriautode ostmise asemel on Tesla-fännidel mõistlik hakata kommertslennuks raha koguma. Kahe võimsa Model S hinna eest peaks saama üheotsapileti kuskile orbiidile kohe kindlasti.

Tõlkis: Lena Murd. Pildid ja meedia: Tesla

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.