Tallinna Lennujaam muutub aastaks 2035 tundmatuseni. Praegust terminali laiendatakse oluliselt ning kõrvale rajatakse linnak, mis lahendab konverentsikorraldajate mured ja toob vajalikud teenused reisijate käeulatusse.

2018. aastal läbis Tallinna Lennujaama 3 miljonit reisijat ent kasvuruumi on veel kõvasti. Aastaks 2030 loodab õhuvärav teenindada viis miljonit, veel viis aastat hiljem kaks korda nii palju lendajaid. Nii suur reisijate arv on tuletatud majanduse ja lennunduse potentsiaali pealt.

Suurejooneline visioon aastaks 2035 näeb ette reisiterminali laiendamist kuni 6 miljoni reisija teenindamiseks ning lennujaama linnaku rajamist. Tallinna lennujaama pikaajaline arenguvisioon annab suuna kogu Ülemiste piirkonna edasiseks arenguks.

TULEVANE LENNUJAAM RATTURI PILGU LÄBI

Alljärgnevast videost on näha, milline on lennujaam ja selle ümbrus mõne aasta pärast jalgratturi silmade läbi – tulevikulinnas on autode kõrval ruumi ka inimesele. Või vähemalt loodavad seda arhitektid, kes on plaanid visualiseerinud.

Selline paistab tulevane lennujaam ja suurlinnak taksojuhi pilgu läbi. Kas panete tähele, kui palju on mõne aasta pärast meie tänavatel elektriautosid?

REISIJATE ARV KASVAB PIDEVALT

Vajadus laieneda tuleb reisijate arvu pidevast kasvust. Praegune reisiterminal on ehitatud 2,6 miljoni reisija jaoks ning juba eelmisel aastal ületas see number 3 miljoni reisija piiri. Viimase viie aastaga on lennureisijate arv kasvanud 50% ehk miljoni inimese võrra.

“Kui me soovime olla jätkuvalt Euroopa parim lennujaam, peame me tagama kõikide muude mugavuste ja teenuste kõrval ka hea reisijate läbilaskevõime, mis kindlustab lendude õigeaegse väljumise,” rääkis Tallinna Lennujaama juhatuse esimees Piret Mürk-Dubout.

Lennureisijate arvu kasv mõjutab otseselt ka majandust. “3 miljoni reisija mõju majandusele on ligikaudu 2,6% SKPst aastas. See tähendab seda, et reisijate arvu kasvust võidab kogu Eesti majandus,” lisas lennujaama juhatuse liige Anneli Turkin.

2035. aastal võimaldab laiendatud Tallinna Lennujaama reisiterminal teenindada kuni 6-8 miljonit reisijat aastas.

Terminali pindala on pea kolm korda suurem, ulatudes 85 000 ruutmeetrini praeguse 34 000 ruutmeetri asemel. Reisijate väravate arv kasvab poole võrra – kolmeteistkümnelt kahekümne kuueni.

TÖÖD ALGAVAD JUBA TÄNAVU

Juba sel aastal alustatakse kõige kriitilisemate sõlmpunktide projekteerimist ja laiendamist – nende hulgas näiteks piirikontrolli, pagasi käitlemise ja täiendavate eeloote alade laiendamine.

Samuti on esimeste tegevuste seas lennueelse julgestuse ala laiendamine ning automaatse piirikontrolli käivitamine koostöös PPA-ga.

Aastaks 2035 planeeritakse lennujaama linnakusse ehitada kuni 150 000 ruutmeetri peamiselt lennureisijate teenindamiseks vajalikke äri-, teenindus- ja majutuspindasid.

Tervest linnakust kujuneb lennujaamale aga ka Tallinnale ja tervele Eestile oluline lisaväärtus, mis soodustab äri- ja konverentsiturismi ning võimaldab teenida lisatulu.

Ehitustööd on planeeritud etapiviisiliselt vastavalt ärikeskkonna võimalustele ja reisijate arvu prognoosile. Tallinna Lennujaam esitab lähikuudel Tallinna linnale taotluse detailplaneeringu algatamiseks.

Allikas: Tallinna Lennujaama pressiteade

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.