Laupäev, 20. aprill 2024
Eestlaste invasioon autotööstusse on alanud. Kui Koenigseggis teevad ilma noored eesti insenerid, siis Monaco vürstiriigi taksomajanduses kinnitab kanda Maarjamaa spordikuulsus. Kunagine vasaraheitja Jüri Tamm on võtnud nõuks ehitada elektriauto, mis sobiks vähendama lukshotellide klientide jalavaeva. Synchronous – nimelise auto sõiduraadius on kuni 160 km ja esialgne kava näeb 20 sõiduki tootmist.

Plaan on ambitsioonikas: vallutada kõigepealt väikese Monaco vürstiriigi tänavad ja rikkad hotellikliendid ning seejärel vaadata maailmas laiemalt ringi: Synchronous on olemuselt sobilik igasugusteks sündmusteks, mida kuni 6-liikmelised seltskonnad linnas korraldada tahavad: linnaekskursioonid, väljasõidud grüünesse, transport golfiväljakule jne.

Jüri Tamm, kelle sportlasekarjäär jääb aastate taha, on tegutsenud edukalt ettevõtlusmaastikul ning siinsed veinisõbrad teavad teda suurepäraste markide maaletoojana. Rohkem kui 15 aastat Ukrainas elanud Tamm on aidanud ukraina kultuuri ja poliitikat eestlastele lähemale tuua.

Nüüd siis on Tammel käsil elektriauto Synchronous arendamine. Selle auto on ukrainlased juba ette hellitavalt Ukraina uhkuseks nimetavad.

Synchronous Jüri Tamm

Synchronous on esimene Ukrainas välja töötatud elektriauto prototüüp ja seda arendab ettevõte nimega Electric Marathon International. Jüri Tamm on selle ettevõtte president, tegevjuhi ametis on Tamme pikaaegne äripartner Andriy Bilyy; Eestis on mõlemad osaühingu Triangle Trade juhatuses.

EMI on tuntud ka iga-aastase rahvusvahelise elektriautode võidusõidu korraldajana ning tänavu peaks teiste särtsusõidukite kõrval stardijoonele asuma ka Synchronous.

Esmakordselt esitlesid ukrainlased prototüüpi ja sellega koos ka laadimisdokki tänavu aprillis, Monacos toimunud 11. rahvusvahelisel ökosõidukite ja taastuvenergia konverentsil EVER 2016.

Esitlus oli suunatud potentsiaalsetele investoritele ning oodatav investeeringu suurus peaks ulatuma 4 miljoni euroni. Ukraina esmaesitlus leidis aset Kievis 16. mail.

Auto on kokku laotud tuntud tootjate koostisosadest, detailsemat infot esialgu ei anta. Küll aga teeb insenere pisut murelikuks sõiduki julge disainijoon – elektriauto sõiduomaduste parendamise reegel number üks on aerodünaamilisus.

Synchronous aga meenutab pigem eestlaste loodud pakiroboti kandilisemat teisendit. Sellist kujustust põhjendab looja klassikalisest kaarikust saadud inspiratsiooniga, ainult et hobuste asemel on sõidukil elektriajam.

[toggle title=”Synchronous teadaolevad andmed” load=”hide”]Pikkus 4490 mm
Laius 2100 mm
Kõrgus 2900 mm
Liitium-ioonaku
Sõiduraadius ühe laadimisega 130 -160 km
Kerematerjal plastik, fiiberklaas jt. komposiitmaterjalid
19″ kergveljed
Panoraamkatus
Päikesepaneelid katusel salongi elektritarbe rahuldamiseks
Edaldi istekoht juhile
6 istekohta klientidele
Leedvalgustid, esi-ja tahavaatekaamera
Salongis 9″- infolustiväli
Hind teadmata[/toggle]

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kõigepealt kiidame Tamme ja kompanjone selle eest, et nad oma sõidukit luues ei luba järjekordset Teslatapjat – türklased tegid muffinivormi ja nimetasid selle kohe optimistlikult tapjaloomaks ning nüüd on kõigil pisut piinlik.

Teiseks – on uhke ju küll, et eestlane autotööstuses kätt harjutab. Ukrainlastel on katkematud pidupäevad – kõigepealt Eurovisoni võit, nüüd päris oma elektriauto… Kuidas sel autol päriselus läheb, me veel ei tea.

Tootja on öelnud, et kui 4 mln investeeringuid kokku saadakse, kulub prototüübist tootmiseni jõudmiseks umbes kaks aastat. Selle aja peale on suur osa tänastest tehnoloogiatest saanud eelajalooliseks rämpsuks ning 160 -kilomeetrine sõiduraadius ei veena tõenäoliselt enam kedagi.

Kui Monacos täna valitseb taksoturul tühimik, siis on sellel tõenäoliselt omad (ajaloolised) põhjused. Võib ka juhtuda, et kahe aasta pärast on pisiriigis kanda kinnitanud autojagamise teenus ja golfi mängima sõidetakse hoopiski naaberhotelli elaniku Bentleyga…

Mis ei muutu, on füüsikaseadused – sõiduki aerodünaamika tekitab küsimusi nagu ka kõrguse-laiuse suhe. Kuna me ei tea, palju see pakirobot kaaluda võiks, siis ei oska ka masskeset välja arvutada. Praegu tundub küll, et füüsikaga on veits metsa pandud…

Aga peaasi, et ilus välja näeb, eestlane on ametis ja ukrainlased uhked. Monaco vürstiriigi valitsejad loodetavasti säilitavad optimistliku lootuse kunagi Synchronouse abiga oma taksobisnes käima saada.

Allikas ja pildid: tootja 

Türklased tegid oma Teslatapja, nimeks Pehlivan; välja näeb nagu muffinivorm

 

Isesõitev pakikuller on saamas tegelikkuseks

KOMMENTEERI SIIN