blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com
rarefilm.net

Lõpuks ometi! Toyota tegi teatavaks legendaarse Supra uue gene esitluskoha

Uus Supra tuleb Detroiti! Toyota kinnitas äsja, et esitleb kaua oodatud uut Suprat 2019. aasta Põhja-Ameerika rahvusvahelisel autonäitusel (NAIAS), mis toimub Detroitis 14.–27. jaanuaril.

Kuigi Toyota lõpetas ülipopulaarse ja armastatud sportauto Supra tootmise 2002. aastal, hakkasid alates 2015. aastast käima jutud, et legendile antakse uus elu. Esmakordselt näidati ideeautot GR Supra Racing Concept möödunudkevadisel Genfi autonäitusel.

Edasi on kõik läinud nagu painajalikus unenäos – ajakirjanikud on aina üritanud ära arvata, KUS Supra uut genet näidatakse, aga tulutult. Viimane lootuskiir kustus Pariisis – üllatusi Toyota stendis oli mitu, aga nende seas uut Suprat veel mitte. Kamuflaažitud autot on näinud paljud, ja meiegi toimetusest üks ajakirjanik sellega sõitnud.

Juulis tegi uus Supra oma rahvusvahelise debüüdi prototüübina Ühendkuningriigis toimunud Goodwoodi kiirusfestivalil. Sügise hakul said valitud ajakirjanikud Hispaanias kamuflaažitud Supraga teha ringrajal mõne kiirema ringi, sellest kirjutas Veli V. Rajasaar pikemalt Eesti päevalehe LP lisas 27. oktoobril.

Oktoobris osales Supra ka kestvussõidu sarja VLN Endurance Championship – Nürburgring 9. sõidus ja läbis  ringi sõiduki arendustegevuse osana. Uus Supra jõuab kogu maailma turgudele 2019. aasta esimesel poolel.

AJALOOST

See oli üks legendaarsemaid Jaapani sportautosid, mille postrid ehtisid juba 25 aastat tagasi magamistube üle terve maailma. „Kiirete ja vihaste“ ning „Need for Speedi“ peal üles kasvanud noored teavad temast kõike ning kultusauto staatusesse tõudnud Supra järele kestab tugev nõudlus tänini.

Kasvavate emissiooninõuete ning üleüldise öko-mökunduse kiuste aga lõpetati Supra tootmine aastal 2002… Nüüd aga elustatakse legend uuesti, seekord koostöös BMW-ga.

Legendaarne Toyota Supra on sportauto, mis kasvas välja Celicast ning esimesed kaks mudelipõlvkonda kandsid topeltnime Celica Supra. Kuigi omal ajal oli tegu arvestatavate sportautodega, algas Supra tähelend alles kolmandast, A70 põlvkonnast, millele hakati pakkuma ka turbomootorit.

Lisaks sellele otsustas Toyota mitmeid uusi tehnilisi lahendusi demonstreerida just Supra peal, tehes temast auto, mis oli oma ajast korralikult ees. Aastal 1986 pakuti muuhulgas näiteks kolme kanaliga ABS-i, elektrooniliselt juhitud vedrustust (TEMS) ning klapi abil muudetava pikkusega õhu sissevõttu (ACIS).

Aastal 1989 aga algas neljanda, A80 põlvkonna arendamine. Nurgeline jõhkard tahuti ümaramaks, kuid ainult väliselt. Kui eelmise mudelipõlvkonna 1JZ-GTE topeltturbomootor oli juba päris hea, siis sellele järgnenud 2JZ-GTE mootorit peetakse üheks parimaks mootoriks läbi aegade…

TUUNIJATE LEMMIKMOOTOR 2JZ-GTE

Tulenevalt Jaapani autotöösturite vaikivast „härrasmeeste kokkuleppest“, mis piiras tehasest väljuvate autode võimsuse vaid 276 hobujõuni, võtsid mõned autotootjad kätte ning ehitasid oma kõrgema riiuli sportautod väga suure jõuvaruga… neljanda põlvkonna Supra oli loomulikult üks neist.

Kõige võimsam jõuallikas, kolmeliitrine topeltturboga ridakuus andis välja vaid lubatud 276, Euroopasse ja USA-sse eksporditud Supratel aga 326 hobust. Kuid legendaarseks tegi 2JZ-GTE nimelise jõuallika hoopis see, mida temaga lihtsa vaevaga edasi teha sai.

Mootor oli ehitatud säärase varuga, et kui mõni vähegi pädevam tuunija selle kallale lasta, võis väikeste muudatustega võimsuse 500 hobujõu peale kruttida. Kui aga turbode ning mootori sisu kallale ronida, kannatasid otse tehasest tulnud mootoriplokk ja käsikast lihtsa vaevaga 1000 hobujõudu ja 1000 Nm väänet ning varu jäi veel ülegi…

Supra legendaarne staatus pole juhus – tegu on autoga, mis pakkus odavaid hobujõude, defineeris moodsa Jaapani muskelauto ning jättis maha kolossaalsed kingad, mida täita.

Tekst: Veli V. Rajasaar, Toyota

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com