Neljapäev, 28. märts 2024
Ehkki aasta lõpuni on veel aega, on esimesed 2019. aasta kalendrid juba väljas. André Groß, tunnustatud Saksa fotograaf otsis kokku tosina heas korras Trabit ja kutsus kaunid daamid autodega koos poseerima 2019. aasta Super Pappe erootilise kalendri tarvis.

Ida-Saksamaa oldied ja alasti kaunitarid ühel pildil ei saa tähendada muud kui suurt müügiedu. Nii annabki Trabandi kogukond igal aastal välja…oma erootikakalendri. Siinkohal olgugi hoiatatud puritaanid – alljärgnevad pildigaleriid on kõike muud kui ontlikud. Seda nii autode kui kaunite daamide osas.

Fotograaf André Groß teab, milliseid nuppe vajutada, et nostalgikutel mõistus kaoks ja nad oleksid valmis soetama endale järjekordset kalendrit, kus piltidel kohtab sotsialismiajastu üht legendaarsemat autot, Trabanti ehk Trabit. Kaksteist ületuunitud autot ja kaunitari nädalaks fotolaagrisse, ja tehtud see järjekordne hitt ongi.

This slideshow requires JavaScript.

EROOTIKA POLEGI POINT

Erootika on vaid kõrvalprodukt, sest märksa kangemat kraami saab tänapäeval pea tasuta igast netiurkast. Nii et alasti naisekeha pole ammu enam midagi eriskummalist või keelatut, küll aga jääb Trabisid järjest vähemaks – eriti neid, mis kollektsionääride poolt hoole ja armastusega, ja mõnikord ka veidra huumorimeelega korda tehtud.

Trabi on peaaegu Saksa DV sünonüüm ning André Großsi otsitud autode seas on mitu sellist, mis asetavad kunagise sotsiaaldemokraatia edevasse kõverpeeglisse – kodukootud disain, ülevõlli tuuningud ning väikesest väetist Trabandist saab üleöö Leukoplasti-pommituslennuk. Kratsiks või silmad peast, kui kaunitar seda kõike oma kohalolekuga ei leevendaks.

Vaid 2000 õnnelikku saavadki Super Pappe 2019 omanikuks, rohkem neid kalendreid lihtsalt ei trükita. Trabide kommuuniga saab sõbruneda Facebookis Super Pappe lehel, kalendrit saab veel osta Amazoni veebipoest.

Et tegu on traditsioonilise erootikasugemetega autokalendriga, võib sealtsamast Amazonist soetada endale ka varasemate aastakäikude Super Pappesid.

Vaata Accelerista kalendrikogu siit

TRABIL TULEB SÜNNIPÄEV

Trabantide tootmine tõmmati Saksa Demokraatlikus Vabariigis käima 8. novembril, 1957. aastal. Toona polnud kellelgi aimu, et seda väikeautot toodetakse ühtejutti peaaegu muutumatuna 30 aastat, kauem, kui kestab Saksa DV ise.

Trabant (saksa k. “kaaslane”) ehk Trabi on üks sotsialismiajastu sümboleid. Kollektsionääride huviorbiiti kerkis see auto aga alles pärast Berliini müüri langemist ( müür langes 9. novembril, 1989, seega on nostalgikutel pidutsemiseks asja kohe pikemalt).

Zwickau tehases valminud Trabant P50 kujunes Ida-Saksamaal tõeliseks rahvaautoks. Kahesilindrilise 500 m3 mootoriga, 18-hobujõulise võimsusega autol oli algselt ka liignimi: Sputnik (vene keeles “kaaslane”).

Seega “kaaslase kaaslane”, kosmosekummardaja: vaid paar kuud enne Trabandi tootmise algust saatsid venelased Maa orbiidile esimese tehiskaaslase (sputniku).

Ja kuigi kahetaktiline mootor oli ajalugu juba siis, kui liinilt veeres esimene Saksa DV autokene, oli Trabis inseneriimet küll ja veel.

Väike ja kerge sõiduk mahutas kuni neli inimest ning see oli valmistatud plastist. 2008. aastal üritas üks Saksa ettevõte Trabandi eri prototüüpe aluseks võttes tulla välja elektrilise uudismudeliga, aga sinnapaika see asi jäigi.

Tänapäeval peaks Trabi enne uuesti tootmisse jõudmist kõvasti keskkonnasõbralikumaks muutuma – tibatillu suutis oma kahetaktilisest jõuetust bensiinimootorist õhku paisata umbes 5 korda rohkem heitmeid kui uus “lipulaevmaastur” Volkswagen Touareg. Kütusekulugi oli üüratu, keskmiselt 7l/100 km kohta.

On enam kui kindel, et kusagil maailmanurgas on mõni idufirma, mis veeretab mõtet Trabide taastootmisest, ja mida kättesaadavamaks uued tehnoloogiad, seda tõenäolisemalt see ka juhtuda võib. Seni aga lehitseme uut Super Pappe kalendrit ning naudime vanu ja väärindatud Trabisid ning… väikest erootikat muidugi ka.

Loe Tehnikamaailmast Trabi ajaloost põhjalikumalt

Allikas: Amazon, Super Pappe. Pildid: André Groß

KOMMENTEERI SIIN