Teisipäev, 19. märts 2024
Tänavuse Los Angelese autonäituse suurim staar on Rivian. Ameerika idufirma on teinud vaikselt valmis kaks sõidukit, mis elektriautode segmendis kaardid täiesti segi paiskavad. Kiired ja võimsad seiklusautod jõuavad müügile lähiajal. Ja siis saame öelda, kas Rivian “teeb Teslat” või saadab seda veelgi võimsam edu.

Ootused on kõrged. LA autonäitusel tungleb Riviani väljapaneku ümber hiiglaslik rahvasumm. Ameeriklased, ja kogu maailm nende järel, ootavad uut Teslat, midagi, mis suudaks korrata imelist edulugu, pioneerida järgmise sammu elektrisõidukite ajaloos.

Rivianil on potentsiaali. Üheksa aastat on tehtud kõvasti tööd selle nimel, et luua midagi, mis ei oleks lihtsalt üks järjekordne tavaauto modifikatsioon, sisepõlemismootori asendamine elektriajamiga.

Rivian on võtnud suuna täiesti uue segmendi loomisele ja ehitanud valmis kaks särtsakat seiklusmaasturit. Ameeriklaste idufirma eestvõttel vallutab edaspidi maasturi- ja kastikafännide südameid EAT ehk electric adventure truck. Sedaan on surnud. Universaal on surnud. Tesla on surnud. Vähemalt Ameerikas. Võimalik, et väga varsti.

Selleks, et Corvette’ile haamriga pähe anda või Lamborghini Aventadoriga võidu kiirendada ning kõik senised elektriautomaailma tipud – Tesla Model S ja X, Jaguar I-Pace, Audi e-Tron – kaugele seljataha jätta, ei vaja sa enam muud kui Riviani R-i.

Selleks, et maastikul Range Roverile või tuttuuele BMW X7-le “ära teha”, ei vaja sa samuti midagi muud kui Rivian R-i. “R” on vastus kõigile su palvetele, omada sõidukit, mis suudaks vedada palke ja traktorit, võita kiirendusvõistlused, olla praktiline peresõiduk ja väljapaistev linnaauto. Rivian, maailm on sinu tulemiseks valmis.

MUIDUGI KASTIKAS, MIS SIIS VEEL!

Los Angelese autonäituse uksed on tavakülastajatele 9. detsembrini lahti. Kõigil on võimalus lähemalt tuvust teha idufirma Rivian  kahe elektrisõidukiga, mida  on välja töötatud viimased 9 aastat.

Ameeriklased on oma sõiduki loomiseks kokku pannud rahvusvahelise meeskonna, mis on põhjalikult läbi mõelnud kõik sammud, et mitte olla järjekordne Faraday Future, mis ideest palju kaugemale ei jõuagi.

Rivian on valmis tootmisega alustama, ja alustabki üsna pea, sest esimesed autod peavad müügile jõudma umbes 14 kuu pärast.

Rivian R1T ja R1S arvestavad ameeriklaste autoeelistusi. R1T on USA turule kohaselt kastikas ehk pickup, mis on loodud spetsiaalselt maastikusõiduks.

R1S aga on elegantsema olekuga luksusmaastur, mis on sihikule võtnud eeskätt Range Roveri aga ka teiste noobeltootjate sarnased autod. Mõlemad uudismudelid on varustatud 3. taseme autonoomse tehnoloogiaga.

Mõlemad mudelid põhinevad Riviani uuenduslikul “skateboard” rula-raamkonstruktsioonil, kus ajamisüsteem ja akupakett paiknevad raamiga samal kõrgusel või sellest pisut madalamal.

Analoogia tulenebki skateboardí või rula ehitusest. Kuna rattaid käitavad elektrimootorid, siis vabastab niisugune paigutus hulgaliselt ruumi muuks meeldivaks.

R1T kastika ninaosas paikneb 330-liitrine pagasiruum, taga kastis on aga 2 ruutmeetrit vaba pinda, lisaks on tagaistmete all kogu sõiduki laiusesse ulatuv panipaik, kuhu saab paigutada pikemat mõõtu spordivarustust, golfikeppidest suuskadeni.

“Kui sul on voli alustada puhtalt lehelt, alustad sellest, kuhu asju panna saaks ja missugune see sõiduk üldse oleks. Meie eesmärgiks oli madal raskuskese ja tipptasemel sooritusvõime. Palju vedrustuse kohendamist, palju pöördemomenti, palju võimsust,” kirjeldas Riviani asutaja ja tegevjuht RJ Scaringe väljaandele Engadget.

ARVESTATAV SÕIDURAADIUS

5-kohaline R1T ja 7-kohaline R1S on loodud tõelisteks maastikuvallutusteks. Sõiduelamust toetavad akud, mille valik algab 105 kWh 220-miilise (354 km) sõiduulatusega paketist kuni ülivõimsa 180 kWh ja 400-miilise (644 km) ulatusega paketini.

Võrdluseks siia kõrvale sobib Tesla Model X: 100 kWh ja 335 miili (540 km). Kuidas ikkagi Tesla seda teeb, ei näi teadvat ka Rivian. Tesla toodab oma akud ise, Rivian teadaolevalt mitte.

Aga kiirusest me pole veel rääkinudki. Suurima akupakiga suudavad Riviani seikluslikud elukad kiirendada 0-60 mph 2.8 sekundiga. “Sajani” siis umbes 3 sekundiga. No pole paha.

See tähendab kümnendiksekundi võrra aeglasemalt kui Lamborghini Aventador ja pool sekundit aeglasemalt kui Bugatti Veyron Super Sport (mille vastav näitaja on 2.4 sekundit). Aga lubage meenutada – niimoodi lendab radarisse kastikas!

SAE 3. TASEME AUTONOOMIA

Rivian R1T ja R1S peaksid turule jõudma vastavalt 2020. ja 2021. aastal. Mõlemad mudelid on teatud ulatuses isejuhtivad – 3. taseme autonoomia tähendab seda, et juht võib käed roolilt tõsta ja silmad teelt  mõneks ajaks rahulikult mujale pöörata. Esialgu küll vaid lühikeseks ajaks ja maanteesõidul.

Autonoomsuse tasemete väljakuulutamisel tuleks siiski tagasihoidlikuks jääda, sest päris selgust ei ole neilgi, kes eri tasemed määranud. Näiteks Tesla ja Volvo ei taha oma autonoomsusele numbreid külge panna, ehkki on praegu maailmas isejuhtimise vallas ühed tublimad.

Toyota tuleb aastaks 2020 välja suure arenguhüppega ja sihib joonelt 4. autonoomsustaset, mis annab juhile võimaluse kauem sõidu ajal muude asjadega tegeleda ent Jaapani insenerid jäävad samuti väga vaoshoituks vekslite väljakäimisel. “Mõneks ajaks teelt pilku ära pöörama” võib olla samahästi nii SAE 2. kui ka 4. tase.

TÄNAV ON NII ÜLEHINNATUD

Ja tegelikult ei ole Riviani seiklusmaasturitel maanteid ega tänavaid vaja, sest need suudavad navigeerida nii põlluvaheteedel kui kitseradadel ilma juhipoolse asjasse sekkumiseta.

Scaringe’i sõnul on sellistes kohtades sõitmine isegi lihtsam, sest kiirused on väiksemad, seega jääb rohkem aega reageerimiseks ja sõiduoludki on märksa vähem keerukad, sest puudub vastutulev liiklus.

Mudelite võimekus avaldab muljet. Rivian R1S suudab vedada 5000 kg haagist, tuleb toime 45-kraadise kaldenurgaga ja läbida meetrisügavusi veetakistusi. Siin on vaja muidugi mõistusega juhti, sest laevaga paraku siiski tegemist ei ole.

Sõitjateruum on samuti loodud vastu pidama pori ja looduse keskel möllamisele, põranda- ja istmekatted on kergesti puhastatavad. Kuid loomulikult on salongis ka kaks puuteekraani, mis esinevad nii näidikupaneeli kui ka infolustisüsteemi rollis. R1T varustusse kuulub ka kompressor, millega täis pumbata näiteks maastikuratta rehve.

TÄIESTI NORM HIND

Hinnatase? Nii R1T kui ka R1S peaksid kavakohaselt jääma 50 000 ja 70 000 USA dollari vahemikku, olenevalt akupaketist ja varustusest. Mis tähendab, et mistahes samas hinnaklassis noobelmaastur võib jääda kergesti pika ninaga.

Riviani seiklusmaasturite tootmisega alustatakse Ühendriikides, Illinoisis, kus jaanuaris osteti endine Mitsubishi tehas. Scaringe lubab, et esialgu alustatakse mõne tuhande sõiduki ehitamisega ning vastavalt tellimustele kohendatakse tootmismahte järk-järgult.

Rivian ei piirdu kahe seiklusmaasturiga.Tulekul on vähemalt neli mudelit, millest pole veel räägitudki. Kõik need saavad olema kantud samasugusest seiklusvaimust, on rikkalike funktsionaalsete lahendustega, ülivõimsad, ülitõhusad ja mõistagi elektrilised.

SEEKORD LÄHEB ÕNNEKS

Lubatud turulejõudmiseni aastatel 2020 ja 2021 on veel üksjagu aega, mille jooksul võib veel kõike juhtuda. Ja nagu elu on näidanud, siis neid, kes enne tootmise algust mingil põhjusel pillid kokku panevad on rohkem kui neid, kel õnneks läheb.

Rivian on alustanud õigest otsast: tootmise planeerimisest. Mida me aga ei tea? Me ei tea, kust tulevad nende seikluslike autode võimsad akupakid, mis oma ehituselt sarnanevad vägagi Tesla omadele.

Teadjamad räägivad, et Riviani akumoodul sarnaneb Tesla Model 3 A2170 akupakile ent Tesla vaevalt Riviani tarnijaks hakkab.

On arvatud, et akusid hakkab tootma Hiina suurim CATL, mis laieneb jõudsalt Euroopasse ja Ühendriikidesse. Täpsemat infot aga ei ole. On ka arvatud, et Rivian teeb koostööd Ühendriikide ainsa sõltumatu akutootjaga,  Indianapolises baseeruva EnerDe-ga. Ent kõik on kuulujuttude tasemel.

Investorid soovitavad Rivianil silma peal hoida, et kui üldse keegi uustulnukatest suudab midagi elektriautode sektoris ära teha, on need ameeriklased. Ja kui kõik läheb plaanitult, siis võib Rivian teha elektriautode turul revolutsiooni. Võib-olla suurematki kui Tesla. Peagi näeme.

Ah-jaa, kes tahab Riviani edulugu lähemalt näha, siis selleks on võimalus: nimelt otsib ettevõte uusi innukaid kaastöötajaid. Vajatakse nii insenere, tehase tootmisprotsessi operaatoreid kui turundusinimesi. Köenigseggi kogemus meil ju on – miks mitte võtta sihikule järgmine tegija?

Allikas: Rivian, eri väljaanded. Sirvisid Lena Murd ja Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN