Teisipäev, 20. veebruar 2024
Toyota esitles äsja New Yorgi rahvusvahelisel autonäitusel RAV4 linnamaasturi viiendat genet. Auto näeb välja senisest robustsem ja on varustatud kõige kaasaegsemate turva- ja juhiabi tehnoloogiatega. Kapoti alla on oodata uut, võimsat, 2,5-liitrist hübriidajamit.

[wiki base=”EN”]Toyota[/wiki] RAV4 kõikjalsõitja on kogu maailmas ülipopulaarne auto, olles ostunimekirjas koguni viiendal kohal.

2017. aastal müüdi rohkem kui 800 000 RAV4, mis tegi sellest kõigi aegade soosituima tänavamaasturi üldse. Võrdluseks: RAV4 suurimat konkurenti, Honda CR-V-d müüdi 60 000 eksemplari vähem.

UUED VÕIMSAMAD JÕUALLIKAD

RAV4 viies generatsioon ehitatakse TNGA (Toyota New Global Architecture) platvormile, mis lisab kõvasti juurde auto käsitsemise mugavusele ja sõidetavusele.

Sportlikkusest tootja ei räägi ent arvestades uut hübriidajamit, on arvata, et uus RAV4 saab olema õige särtsaka loomuga.

Ameerikas esitleti 2,5-liitrise hübriidajami kõrval ka 2-liitrist bensiinimootorit. Mõlemad jõuallikad on loodud just TNGA platvormi jaoks ning neid pakutakse koos täiustatud nelikveoga, mis sõltuvalt mudelist on kas elektrooniline või mehaaniline ent võimaldab valida eri sõidurežiime.

On võimalik, et Eestisse nn. tavamootor ei jõuagi, sest siinsed ostjad eelistavad viimasel ajal eranditult vaid hübriidajamiga RAV4. 2-liitrisele bensiinimootorile pakub Toyota nii variaatorit kui käsikasti ning viimasega koos tuleb kaasa mehaaniline nelikvedu.

ROBUSTNE VÄLIMUS ENT MITTE AINULT

Viienda generatsiooni RAV4 näeb välja üsna…isane. Kui neljas põlvkond paelus oma puhta vormi ja teatava silmajäämatusega – kummardus keskkonnasõbralikkusele, sest hübriidajam ei reosta loodust? – siis viiendale ei saa väljapaistmatust kuidagi süüks panna.

Auto esiots nõuab tungivat tähelepanu ja võib nõrganärvilisemal korraks põlved nõrgaks lasta, nii julgelt esiletõusev on see. Ka sõiduki taguots ei lase hetkekski unustada, et tegu on ühe maailma nõutuma maasturiga.

Just nimelt, sest lisaks räuklevale välimusele on kõrgem saanud ka auto kliirens ja laiem selle teljevahe. Koos täiustatud nelikveoga lubab see tõenäoliselt muretumat sõitu kruusateedel ja miks mitte ka käänulisel-mühklikul metsateel?

Mõõte vaadates – viies gene on oma 4,6-meetrise kerepikkuse ja 1,855 m laiusega vaid mõni millimeeter siia-sinna praegu müügil olevast neljandast erinev.

Lisatud 30 mm teljevahele ja 10 mm kere laiusele aga annab päris otsustavalt juurde kabiini ruumikusele. Väikesed numbrid, suur erinevus.

Ka pagasiruumi mahtu on kasvatatud ning kui tagaistmed alla lasta ja kabiini topeltpõrand astme võrra allapoole nihutada, moodustub suurepärane ruum mille iganes ära mahutamiseks.

Ja neile, kellele meeldivad kontrasttoonis katusega autod – ka viienda generatsiooni RAV4 saab soovi korral valida kahevärvilisena.

Või siis hoopis täispanoraamkatusega, mis võimaldab läbi klaasi vaadelda tähti ja… kajakakakat, kui mõni selline peaks olema tõeline täpsuslaskja.

ÜHENDUVUS JA INFOLUST

Toyota on viimasel ajal näidanud osavust luua infoluste, mida on võimalik kasutada. Ehk siis – kõik, mis on ekraanil ja ekraani ümber on tõepoolest tarviline ja mitte erilist taipu nõudev.

Eriti tuleb hinnata neid disainereid, kes päris inimestel on lasknud autos istuda ja öelda, mis nupud kuhu ja millise kalde all ekraan, et infolusti saaks kasutada nõnda, et sellest sõidu ajal segajat ei kujuneks.

KOKKUVÕTTEKS

Toyota pressiosakonna teates ei ole juttu ei lipulaevmaasturist ega hullult sõiduvõimekast maastikuvallutajast. Räägitakse autost, mis on võitnud kasutajate südame keskkonnasäästlike ajamitega ning suurepärase kvaliteediga.

Toyota on viimastel aastatel muutunud järjest silmapaistvamaks, nooblimaks, digitaliseeritumaks. Tekib küsimus, kuhu ja kui kaugele edasi?

Tehke eksperiment ja tõstke kõrvu Jaapani autohiiu kahe brändi, Toyota ja Lexuse kahe viimase aasta uudismudelid. Nüüd eemaldage neilt tunnusmärgid. Vaadake. Vaadake kohe kauem. Lexus, sa pead gasellina kihutama, et mitte vennale jalgu jääda…

Eurooplastel tuleb RAV4 viienda põlvkonna esmaesitlust veel veidi aega oodata: uudismudeli tutvustamine on planeeritud 2019. aasta esimesse kvartalisse.

Seni aga võib täitsa julgelt minna müügisaali ja paitada neljanda gene poppi linnamaasturit ja ehk selle kojugi veeretada. TÜV aruande põhjal on tegu kvaliteetautoga. Ja kui mäletate, valisid ka Budõlinid oma pika autootsingu tulemusena välja just Toyota RAV4. Pole kahtlust, et tegu on sõidetava autoga.

Allikas ja meedia: Toyota

KOMMENTEERI SIIN