Laupäev, 20. aprill 2024
PPA politseinikud saavad peagi selga uued vormid. Vanade vormide niisama minema viskamine oleks aga raiskamine. Sarnaselt eelmisele vormivahetusele võttis nüüdki ohjad enda kätte Reet Aus, kelle juhendamisel EKA tudengid pakkusid välja ägedaid taaskasutusideid.

2017. aastal kuulutas PPA välja välivormi hanke ning sõlmis 2018. aasta juunis raamlepingu kokku kolme pakkujaga, neist esimesena sai õiguse politseile töörõivaid tarnida Profline AS. Uus komplekt sisaldab jopet, tuulejakki, soojendusvoodrit, vormijakki ja -pükse.

Mida aga teha olemasolevate vormidega? PPA-l on olnud varasemalt edukas koostöö maailmas tunnustatud taaskasutusdisaineriga, Reet Ausiga.

Aus on lisaks politsevormidele väärindanud näiteks ka Eesti Kaitseväe vorme, mis on oma elu elanud nii moekollektsioonide osana kui ka teatrilavadel. Nüüdki pöörduti just tema poole värskete ideede saamiseks.

Reet Aus on vahepeal kirjutanud doktoritöö tekstiilijäätmete taaskasutamise teemal ning asunud juhendama Eesti Kunstiakadeemia Jätkusuutliku Disaini Labori (JDL) tööd.

PPA vanadele vormirõivastele väärika uue elu andmiseks kaasaski Aus EKA tudengid. Üheskoos mõeldi välja rida ägedaid lahendusi, mida kõike oleks jopedest, pükstest, särkidest ja isegi helkurvestidest võimalik teha. Sealjuures on oluline, et neid tooteid saaks valmistada rohkem kui vaid ühe või paar eksemplari.

Nüüdseks on nad PPA vanadest vormidest teinud üksjagu kavandeid ja toodete prototüüpe: seljakotte, käpikuid, arvutikotte ja muud huvitavat ning tehtut jagatakse ka pildigaleriis. PPA Facebooki lehel saab oma lemmikule toetustki avaldada.

Veel ei ole selge, milliseid tudengite poolt pakutud prototüüpidest tootma hakatakse ja kas neist saavad politsei meened või jõuab ehk mõni toode ka müüki – see on edasimõtlemise koht.

Mõte on igatahes suurepärane ning selle elluviimiseks võiks katsetada kasvõi ühisrahastusega. Nii ägedaid aksessuaare kannaks isegi, ja näiteks helkiv seljakott on pimedal ajal suure praktilise väärtusega.

ANDKE AINULT KÄTTE!

Tudengid on innukad ideid välja mõtlema ning olemasolevat ära kasutama uute tarbeesemete loomisel. PPA ideekorje ei ole sugugi esimene suur asi, mida tehtud.

2018. aastal viisid JDL, Tallinna Ülikool ja Eesti Kaitsetööstuse Liit läbi mastaapse koostööprojekti, mille käigus kaardistati kaitsetööstuse tootmisjäägid ning pakuti välja jätkusuutlikke disainiideid.

Kaitseväel tekib aastas 30-40 tonni jäätmeid, millest valdava osa moodustavad tekstiilijäätmed. Tudengite ühistöö tulemusena sündisid prototüübid toodetele, mille mõjuala on laiem kui vaid kestvusmoena mõne fänni seljas.

Näiteks valmistas EKA JDL tudeng Eliize Hiiop Turvakaisu prototüübi, mis peaks aitama väikesel lapsel autos mugavalt turvavööd kanda.

Tekstiilitööstuse jäätmetest valminud Turvakaisu kaitseb turvavöö terava ääre soonimise eest ning toetab magava lapse pead. Turvakaisust on abi autosõidu lõbusamaks muutmisel.

Projektis osales veel 12 partnerit, sealhulgas ka PPA. Algatuse suurim eesmärk oli pakkuda välja teekond ringmajanduseni, olukorrani, kus ükski asi mõttetult enne õiget aega oma lõppu ei leiaks. Projekti juhendasid lisaks Reet Ausile Liisa Puusepp (TLÜ), Mihkel Kangur (TLÜ), Helen Sooväli Sepping (TLÜ) ja Margus Vetsa (TLÜ).

EKA arendusteenustega saab lähemalt tutvuda siin

Allikas ja pildid: PPA, EKA

KOMMENTEERI SIIN