Reede, 22. september 2023
2018. aasta Pirelli kalender on valmis. Järjekorras 45. kalendri autoriks on fotograaf Tim Walker, kes on täiesti sürreaalses võtmes taaslavastanud “Alice Imedemaal” loo. Peeglitagune maailm ehitati ja pildistati üles Londonis ning selle põhisõnum on ülistada maailma mitmekesisust.

Alates 1964. aastast on maailmakuulsa Pirelli Suurbritannias asuv tütarettevõte andnud välja kalendreid, mis ei jäta külmaks ühtegi moe- ega kunstiteadlikku kollektsionääri, millel aga on eranditult alati edasi anda sügavam sõnum.

Piiratud koguses trükitavad kalendrid ei jõua kunagi vabamüügile, ent lugu, miks ja kuidas üks või teine kalender on sündinud, on ehk olulisemgi kui kõvakaaneline kunstiteos. Läbi aegade on Pirelli väärtustanud naisi ning inimõigusi üldisemalt. Seekordne kunstiteos on kui kummardus meist igaühe unikaalsusele.

OSALEJATE JAOKS UNISTUSTE TÖÖ

Kuus kuud peale pildistamist Londonis avalikkuse ette ilmunud 2018 Pirelli kalendrit on peategelased iseloomustanud kui “unistuste tööd”, “see oli kõik, mida olen kunagi soovinud”, ja isegi “kaootiline, kuid parimal võimalikul viisil.”

Fotograafiks Tim Walker, osades 18 tegelast moe-, muusika- ja filmimaailmast, ning isegi sotsiaalselt oluliste teemadega tegelejatest, on selle 45. väljaande teemaks Alice Imedemaal, pakkudes kõigile osalejaile tervisliku annuse fantaasiat.

“Alice’i lugu on jutustatud nii palju kordi,” ütleb Tim Walker, “ja ma arvan, et tahtsin minna tagasi Lewis Carroll’i fantaasiamaailma loomise juurde, et saaks jutustada seda jälle päris algusest peale. Tahtsin leida erineva ja originaalse vaatenurga.”

Tema erinev ja originaalne vaatenurk sisaldas läbivalt mustanahaliste modellide kasutamist, see on teine kord Pirelli kalendrite ajaloos, peale seda kui Inglise fotograaf Terence Donovan portreteeris aastal 1987 viit naist, kaasa arvatud Naomi Campbell’i.

MAAILMAKUULSAD MODELLID, NÄITLEJAD, MUUSIKUD

Campbell, Suurbritannia supermodell ja näitleja, esineb oma neljandas Pirelli kalendris, öeldes, et on teinud seda “aastakümneid”, ning iga kalender on olnud “täiesti erinev, ent kõik on olnud ikoonilised.”

Ikoonilised omas ajas on ka Walkeri Imedemaa kangelased. Nad kõik on andnud oma panuse inimeste parema tuleviku nimel. Kui vaadata alljärgnevat kuulsate nimede plejaadi, võib välja tuua ühisnimetaja: inimõigused. Igal inimesel on õigus elada ja end teostada. Absurdini lihvitud peeglitagune maailm on selle meeldetuletuseks.

Peeglitaguse maailma kangelaste galerii on silmipimestav: Austraalia modell Adut Akech, Ghana-Suurbritannia modell ja feminist Adwoa Aboah, Senegali-Saksa modell Alpha Dia, Benini-Ameerika näitleja ja aktivisti Djimon Hounsou.

Lavastustes teevad kaasa ka Lõuna Sudaani-Austraalia modell Duckie Thot, Gambia naiste õiguste aktivist Jaha Dukureh, Suurbritannia modell King Owusu, Ameerika räppar ja laulja Lil Yachty, Mehhiko-Keenia näitleja Lupita Nyong’o.

Tim Walkeri kaamerasilma eest käivad läbi ka Ameerika näitleja, telenägu ja laululooja RuPaul, Ameerika näitleja Sasha Lane, räppar, plaadistaja ja ettevõtja Sean “Diddy” Combs, modell Slick Woods, Lõuna Aafrika modell ja advokaat Thando Hopa.

Pilditelt tunneme ära maailmakuulsa Ameerika näitleja, koomiku, kirjaniku ja telesaatejuhi Whoopi Goldbergi, Suurbritannia modelli Wilson Oryema ja Suurbritannia moestilisti, disaineri ja laulja Zoe Bedeaux.

PIRELLI IDEE PAREMAST MAAILMAST

Kõik kostüümid on stilistilt ja nüüdselt Briti Vogue’i peatoimetajalt Edward Enninful’ilt, iga tegelane valiti hoolikalt ja talle anti tähtis Imedemaa roll. Mõned tegelased valiti paarikaupa, nagu Djimon Hounsou ja RuPaul, kes mängisid vastavalt Ärtu kuningat ja Ärtu kuningannat.

“Ärtu kuningana pead laskma kuningannal valitseda. Täiesti kindlalt!” naeris Djimon, viidates oma töisele partnerlusele RuPaul’iga “kes klähvis päev läbi, väga kõvasti ja ekstravagantsel viisil,” kui oma lemmikasjaolule kogu protsessis.

Koostöö Sean “Diddy” Combs’iga, kes mängis temaga koos Kuninglikku Timukat, naerutas Naomi Campbell’i “algusest lõpuni.” Ta ütles, et “Mida nad minust ka ei soovinud, olin kõigeks valmis. Minu meelest oli lust olla Timukas. Pea maha neil! Ma olen niikuinii paras kamandaja. Kui sa ei tee, mida ma tahan, siis pea maha sul!”

Anda osa Duckie Thot’ile, kes on alles alustanud oma modellikarjääri, kuid juba olnud väga edukas, oli Tim Walker’i jaoks kõige suurem üllatus. “Ta polnud teinud väga palju modellitööd, enne kui me valisime ta Alice’ rolli. Ma arvan, et ta kandis selle liidrirolli väga tugevalt välja.”

Thot’i jaoks oli selle kalendri tegemine unistuste töö. “Pirelli on alati olnud minu unistuste roll modellina. See on midagi sellist, mida ma arvasin, et saan teha viie-kuue aasta pärast. Et tema [Tim Walker] pildistab ja Pirelli jaoks, need kaks koos on minu unistus.”

“Fotograafina ei saanud ma Alice’le öelda, kuidas seda varem tehud on,” ütles Walker, lisades “veel üks osa vastutusest fotograafina on olla alati sünkroonis sellega, mis tundub õige, just praegu.”

Tema otsus näidata mustanahalist Alice’i, tegelikult kogu tegelaskonda, võeti kõigi osatäitjate poolt vastu põnevuse, entusiasmi ja uhkusega.

ME KÕIK OLEME VÄÄRTUSLIKUD

Naiste õiguste eest seisev aktivist Jaha Dukureh ütles selgituseks: “Ma ei ole modell ega kuulsus. Ma töötan teemadega, millest inimesed tavaliselt ei räägi. Kui Tim minu poole pöördus, ei suutnud ma seda uskuda. Olla Pirelli kalendris, see tähendas minu jaoks, et ta oli mind näinud. Ta nägi tugevat naist. See tegi mind nii õnnelikuks.”

Thando Hopa ütles, et tiim “töötas koos, et tuua esile sõnum mitmekesisusest.” Iga tegelane tundis, mida nende kaasamine kalendrisse laiemalt tähendab. Djimon Hounsou leiab: “See on integratsiooni tegelik mõte, lubada mul olla olemas fantaasiamaailmas.”

“Loodan, et see inspireerib inimesi uskuma ise oma unistusse ja jõudma sinna, kus nad tahavad oma elus olla,” ütles Naomi Campbell kokkuvõtteks. “Nad võivad sattuda kalendrisse ega pea kunagi alla andma.”

Pirelli kalendri 45. väljaande kõik pildid tehti Londonis 2017. aasta mais, tulemuseks on kalender 18 tegelasega 28 fotol. Piilu sellesse põnevasse kalendrisse läbi järgneva lummava video, mis kajastab võtete telgitaguseid.

Allikas ja meedia: Pirelli pressiruum, Instagram

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.