Volkswagen esitles Riias uut kompaktset kõikjalsõitjat T-Cross. Tegemist on mudelivaliku pesamunaga, mille ülesandeks on meelitada Volkswageni klientideks neid, kes eelistavad väikest, stiilset ja praktilist trendiautot. Soodsaima hinna ja rikkaliku baasvarustusega T-Crossi hind Eestis algab 15 858 eurost.

Volkswagen on võtnud Baltimaades eesmärgiks viie kõikjalsõitjaga – Touareg, Tiguan, Tiguan Allspace, T-Roc ja T-Cross veel sel aastal oma SUV-de müügimahtu kahekordistada.

Linnamaasturite segment on jätkuvalt kõige atraktiivsem ostjate seas ja selles suunas on ette võetud tõsised turuhõlvamisplaanid.

Touaregi müüki Baltikumis plaanitakse kolmekordistada, Tiguan peaks oma kolmandalt positsioonilt kerkima turuliidriks, pisemad mudelid ehk T-Roc ja värske pereliige T-Cross aga laiendama Volkswageni ostjaskonda nendega, kellele suuremad SUV-d jõu- ega soovikohased pole.

T-Cross asub konkurentsiheitlusse end juba kehtestada jõudnud vastastega: Renault Captur, Peugeot 2008, Nissan Juke, Opel Crossland X, Hyundai i20 Active ja kontsernikaaslane Seat Arona.

Tahab olla midagi enamat

Mudelirivi uustulnukat, trenditeadlikkuse ikoonautoks pürgivat pisikest maasturitaolist Volkswagen T-Crossi iseloomustavad tootja sõnutsi praktilisus, nutikus, turvalisus ja lahedus, mille võtab kokku tunnuslause „Ma olen midagi enamat“.

Et see potentsiaalsetele klientidele veelgi värvikamalt selgeks saaks, lõi Läti kunstnik Kristīne Luīze Avotiņa eriliselt efektse maalingu „Mõttelend“, mis hakkab kaunistama esimesi müügile jõudvaid T-Crosse. Kiiretele autoostjatele on silmapaistvus garanteeritud.

„Mind inspireeris Volkswageni uue T-Cross linnamaasturi tunnuslause, seega on mul ääretult hea meel olla osa sellest projektist ning rõhutada kunsti abil selle mudeli tõelist olemust,” selgitas kunstnik.

“Me samastame end igapäevaselt mingite kindlate rollidega, kuid tegelikult on igaüks meist midagi veel enamat, kui me arvata oskame. Seetõttu on oluline olla julge ning endale pidevalt väljakutseid esitada – nii oleme suutelised enamaks,“ lisas Avotina pressiesitlusel.

Rikkalik valik disainipakette võimaldab autoostjal oma stiilitunnetust ja eripära väljendada. Väikeauto võiks ju tõesti olla pisut rõõmsam kui tänavail valitsev monokroomne hallide varjundite vikerkaar.

T-Cross tuleb Hispaaniast

Sarnaselt sõsarmudelile Polole on T-Cross ehitatud Volkswageni MQB platvormile ning tootminegi toimub samas tehases Navarras Hispaanias.

Volkswagen plaanib sellesse tootmisüksusse veel tänavu investeerida ligemale 1 miljard eurot, valmistudes kompaktsete linnaliste kõikjalsõitjate segmendi jõudsaks kasvuks. Lähikümnendi jooksul prognoositakse selle kahekordistumist.

T-Cross on üllatavalt ruumikas. Kui võtta aluseks Polo mõõtmed, on uustulnuk 54 mm pikem ja 138 mm kõrgem ning isteasendit on tõstetud 100 mm võrra, ka kliirens on 13 mm kõrgem.

Võrreldes Golfil põhineva T-Rociga on T-Cross siiski 126 mm lühem, kuid 16 mm kõrgem ja 25 mm võrra pikema teljevahega.

See tähendab, et ruumi jagub täiesti mõõdukalt nii ees kui tagaistmel, nii pea kui ka põlvede suunal isegi siis, kui nii juhikohal kui ka selle taga istub pikakasvuline inimene. Tagaistmel on kahekesi mugav, kolmandat sinna siiski ei paigutaks.

Praktilisust lisab sõitjateruumis võimalus tagaistet 14 cm võrra nihutada, mis loob tingimused kas suuremaks jalaruumiks või rohkema pagasi mahutamiseks.

Pagasiruumi mahtuvus on 385 – 455 l ja kokkuklapitud tagaistme seljatoega 1281 l. Pole ju sugugi väike kui võrrelda sama segmendi konkurentidega.

This slideshow requires JavaScript.

EuroNCAP 5 tärni on oodatud

T-Crossi põhivarustuses on mitmeid turvalisust lisavaid juhiabilahendusi, sh kokkupõrke-ennetussüsteem koos jalakäijate tuvastuse ning hädapidurdusega, mitmikkokkupõrkepidur, sõidurajahoidja, nõlvaltstardiabi ja eCall rakendus hädaabikõnede tegemiseks.

Valikvarustusena on saadaval juhi väsimuse tuvastamise funktsioon, adaptiivne püsikiirusehoidja, parkimisabi ning pimenurgahoiatus. Teisisõnu on see väike volkar valmis 2022 aasta muudatusteks euroliidus: pasunaid ja vilesid saab!

Nutiseadmete kasutajaid ja muusikasõpru rõõmustavad mugavuslahendused on küll enamasti saadaval kõrgema varustustasemega mudelitel või valikvarustusena.

Aga selles loetelus on näiteks juhtmevaba laadimisalus, 8-tollise puuteekraaniga infolust ning võimendi ja bassikõlariga Beats audiosüsteem.

Hämmelduma ja ebameeldivalt üllatumagi paneb, et pardalt ei leia Apple CarPlay/AndroidAuto ühilduvust, loodetavasti lisandub see paketina või tarkvarauuendusena.

This slideshow requires JavaScript.

Mitu mikromootorit

Nii nagu Polo ja mitmete teiste VAG väiksemate sõidukite puhul, on ka T-Crossi jõuallikaks kolmesilindriline 1.0 TSI bensiinimootor.

Valikus on 70 kW/95 hj variant koos 5-käigulise käsikäigukastiga ning 85 kW/115 hj versiooni võib valida 6-käigulise käsi- või 7-käigulise DSG automaatkäigukastiga.

Samuti on olemas 1.6 TDI diiselmootor (70 kW/95 hj), mis paaritatud 6-käigulise käsi- või 7-käigulise DSG automaatkäigukastiga.

Aasta lõpus lisandub T-Crossi jõuallikate valikusse neljasilindriline 1.5 TSI bensiinimootor (110 kW/150 hj) koos 7-käigulise automaatkäigukastiga. Pakutakse vaid esisillavedu. Hübriidajamist ega ka elektrist juttu ei tehta.

Kuidas see sõidab?

Proovisõiduautoks oli valiku tippmudel, 1,0 TSI 85 kW/115 hj, 200Nm ja 7-käigulise DSG-kastiga Design-varustustasemel T-Cross, millel lisavarustusena R-Line disainipakett, 300 W võimendi ja eraldi bassikõlariga Beats audiosüsteem, navi ja ohtralt muudki toredat.

Paaritunnise proovisõidu marsruut viis linnatänavaile ja maanteele ehk enam-vähem sellesse keskkonda, kus tulevased T-Crossi omanikud kulgema hakkavadki.

Äärekivilt mahasõitu või sissepõiget seenemetsa võimaldab 19-sentimeetrine kliirens sooritada murevabalt. Väikeauto sobivust linnasõiduks ei ole vast mõtet üle korrata. Maanteesõidul oli 85 kW mootor samuti igati võimekas.

DSG-automaatkäigukastil saab valida 2 režiimi vahel – normaalne ja sportlik. Esimene neist tähendab sõitu võimalikult madalatel pööretel.

Sportrežiimis muutub auto iseloom oluliselt erksamaks, kuid paraku kaasneb sellega mootorimüra, mis kolmesilindrilise pisiturbo puhul kõrvu just ei paita.

Siiski toimub käiguvahetus sujuvalt, soovi korral saab roolil olevate labadega ka käsitsi käike vahetada. Kõik see on meile Volkswagenite teistelt mudelitelt ammu tuttav.

Sõiduomadustelt oma mõõtmete kohta üsna stabiilse sõiduki jäigapoolne veermik pakub küllaltki meeldivat tagasisidet, jäädes siiski mugavaks ja suhteliselt vaikseks.

Kütusekulu kohta pakub tootja vaid NEDC andmeid: linnas 4,5, maanteel 5,6, keskmine 4,9 l/100 km. WLTP tüübikinnitus ilmselt toob suuremad numbrid. Proovisõidul tuli keskmiseks kuluks 6,6 l/100km.

volkswagen t-cross

Pigem mugav kui sportlik

Testauto oli varustatud sport/komfort-istmetega, mis sportlikkuse asemel on pigem mugavad. Juhil on hea ülevaade ümbritsevast liiklusest.

Liiklusest ülevaadet täiendab silmade seisukohalt õigele kõrgusele paigutatud keskekraan ning digitaalne näidikupaneel. Õnneks pole loobutud ka peamiste funktsioonide juhtnuppudest, need leiab loogilistest asukohtadest.

Kabiinidisaini saab samuti soovikohaselt värvikaks muuta erinevate kujustuspakettide abil. Küll aga on armatuurlaua ja uksepaneelide puhul kasutatud robustsevõitu plasti – võimalik, et põhjuseks on soov rõhutada linnamaasturi eripära.

Panipaikade osas on lood hästi – telefonile leidub käepärane koht juhtmeta laadimist võimaldaval alusel keskkonsoolis, lisaks tavapärastele taskutele-hoidjatele on kaassõitja istme all mahukas sahtel.

Mis see maksab?

Soodsaima hinnaga ehk 15 898 euro eest saab 1,0 liitrise 75 kW/90 hj bensiinimootoriga ja 5-käigulise käsikäigukastiga City varustuses mudeli.

Odavaima automaatkäigukastiga versiooni (samuti City) hind on 18 508 €. Meie oludes tuleks siia juurde vähemasti lisada 827 € maksev Comfort-pakett, mis sisaldab esiistmesoojendust, parkimisandureid ees ja taga ning mobiiltelefoni bluetoothi kaudu ühendamise võimalust.

Ilmselt on edaspidise müügi hõlbustamiseks mõistlik võtta juurde ka pikendatud 5-aastane/100 000 km garantii (192 €), sest erinevalt Polost on baaslahendusena garantii 3 aastat.

Proovisõiduautoks olnud 1,0 TSI 85 kW/115 hj ja 7-käigulise DSG-automaadiga Design-varustustasemel Makena Turquoise värvi T-Cross, millel ohtralt lisavarustust maksis 28 310 €.

Otsuse langetab ostja ikka oma valikukriteeriumide alusel. Polo hinnatase algab samuti 15 702 eurost, automaatkäigukastiga mudelitel 18 396 eurost.

Kui aga kindlasti vaja VW märgiga maasturilaadset, siis hetkel tasuks ehk ühe alternatiivina kaaluda hoopis T-Crossi suurema venna T-Roci sooduspakkumist.

22 700 euro eest on saadaval DSG automaatkäigukastiga ja Style-varustusega võimsa 2,0 TDI diiselajamiga variant – eelduel, et diiselmootor ostjale sobib. Kuigi miks ei peaks, VAG diislid võrdluses bensiinimootoritega hätta küll ei jää. 

Vaata hinnakirja siit

[pdf-embedder url=”https://www.accelerista.com/wp-content/uploads/2019/05/VW_TCROSS_price-list_EE.pdf” title=”VW_TCROSS_price list_EE”]

Seiklust peab olema

Teel olles andis häiret T-Crossi rehvirõhuandur. Paraku ei olnudki võimalik kindlaks teha, missuguse rehviga mure seotud on, ega ka konkreetset rehvirõhku. Tippvarustuses mudeli puhul ootamatu tagasihoidlikkus.

Välimuselt on tegemist kahtlemata omanäolise tegelasega ja küllap just välimusega T-Cross usutavasti oma tulevaste omanike südameid vallutabki.

Plussid:
väike, ent ruumikas
tublide sõiduomadustega
korralik kliirens on abiks talvistes oludes
hea turvalisusvarustus

Miinused:
mootori ja käigukasti koostöö on kas uimane või mürarikas
disainile orienteeritus eeldaks kohati elegantsemaid siseviimistlusmaterjale
hind kerkib vajaliku varustuse lisamisel üsna kõrgeks

Pildid: pressituba

Jaga

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.