Teisipäev, 19. märts 2024
2015. aasta oktoobri alguses esitas Renault’ Rospatendile taotluse “Moskvich”- kaubamärgi ja logo registreerimiseks. Asjatundjate sõnul on see esimene konkreetne samm, et legendaarne vene autobränd uuesti ellu äratada.

Moskvich või vanamoodsalt Moskvitš suudab tänapäeval jätkuvalt paljusid kõnetada. Kes on vaadanud ETV-st “ENSV” sarja, kel on omal või tuttaval vana “mosse” kuuri all… JSC Renault Russia igatahes teab, kuidas Venemaal teistest eristuda ja inimesed autosalongidesse tagasi tuua ning andis tänavu 7.oktoobril  sisse Moskvich «Москвич» – kaubamärgi ja logo registreerimise taotluse.

Taotlus hõlmab nii brändi kõikvõimalikke eri kirjaviise (Moskvich, Москвич, Moskvitš?) ja kaheksat mudelinime, mida kasutati nõukogude ajal masstoodetud sõidukitel: alates «Москвич-400» kuni viimaste АЗЛК (Автомобильный завод имени Ленинского Комсомола) tehases toodetud «Святогор» ja «Князь Владимир» mudeliteni. Renault idee on kujundada Moskvichist venelaste jaoks taskukohane bränd, nii nagu seda globaalselt on Dacia.

Ametlikku pressiteadet nime registreerimise kohta ei tehtud, küll aga said asjast haisu ninna uudisteagentuurid ning päevaleht Izvestija. Viimane arutleb pikemalt ka selle üle, milline võiks Renault’ tulevik kaubamärgi registreerimise osas olla – varem on Moskvichi eri embleemidele hammast ihunud ka Volkswagen.

Nimelt registreeris VW 17.detsembril 2012 АЗЛК kaubamärgi, aga seda kasutusse ei võtnud. Venemaa seaduste kohaselt võib kolm aastat pärast seda, kui kaubamärk on registreeritud, aga sellega pole midagi tehtud, tehingu vaidlustada. Tõenäoliselt see käik Renault’l ka ette võtta tuleb.

Venelased aga rõõmustavad, internetiavarustest võib leida ridamisi videoid, kus näha eri aegadel toodetud “mossesid” ning spekuleeritud ka selle üle, milline uus Moskvich välja nägema võiks hakata.

[dropcap]AJALUGU[/dropcap] AZLK-i tehas ehitati Moskvasse 1930 aastal KIM-i nime all. Algselt koostati seal Gorki autotehase mudeleid GAZ-A ja GAZ-AA. Seal töötati ka välja esimene nõukogude liidu väikeauto KIM-10, mille protoüübiks oli Ford Prefect. Esimesed KIM -10 katsesõidukid valmisid 1940. aastal.

II maailmasõja järel nimetati tehas ümber Moskva Väikeautotehaseks (MZMA). 1947. aastal alustati Moskvich 400 tootmist. See mudel kannatas isegi võrdlust mujal maailmas toodetud autodega. Mudelit 400 toodeti 1954. aastani, mil asemele tuli Moskvich 401, millel oli eelkäijast võimsam mootor ja uus käigukast. Kägivahetushoob oli toodud roolisambale.

moskvich_402
Moskvitš 402, allalastavate istmetega ja moodsa väljanägemisega auto

Mudelit 401 toodeti 1956. aastani, mil alustati 402 tootmisega.  Auto mootori võimsust ja silindrite töömahtu suurendati, täielikult muudeti pidureid ja esisilda. Kere sai uue kuju ja seeläbi ka avarama sisemuse. Esmakordselt võeti autodes kasutusele kütte- ja tuulutusseade ning liigutatavad esiistmete seljatoed.

Kui 1958. aastal valmis uus, suurema töömahuga mootor siis jätkus küll veel 402 tootmine, kuid pärast kere uuendusi tuldi välja uue mudeliga. Selleks oli 407, mida toodeti 1958 – 1963. Mudelit 407 täiendati pidevalt. 1959 asendati kolmekäiguline käigukast neljakäigulisega.

Tõeline klassik, mida mäletada: Moskvich 408
Tõeline klassik, mida mäletada: Moskvich 408

1960 – 1964 konstrueeriti mudel 408, mis oli senitoodetust täiesti erinev. Uus mudel lülitati tootmisesse toodangut katkestamata. Selleks loodi üleminekumudel 403, mille kere oli küll oma eelkäija sarnane, kuid enamus agregaatidest ja sõlmedest olid juba tulevase 408 omad.

1965. aastal alustati mudeli 408 tootmist. See erines 403-st ainult kere kuju ja võimsama mootori poolest. Kõik muu tuli üleminekumudelilt põhimudelile kaasa. 408 tootmise ajal töötati välja uuem ja võimsam mootor, mille konstruktsioon oli eelnevatest tunduvalt erinev. Kogu jõuagregaat (mootor koos siduri ja käigukastiga) läks tootmisele Ufaa Mootoritehasele. See oli esimene jõuallikas, mida MZMA valmistas koostööna. 

1967 alustati Moskvich 412 tootmist, aga jätkati ka 408ga. 412 sai uue jõuallika ja põrandale paigutatud käigukangi. Mõlema mudeli tarbeks loodi ühtne kere. Mudelit 412 täiustati tootmise käigus.

Lisati asju, milleta tänapäeval autot ette ei kujutata: loodi kohad turvavööde kinnitamiseks; pehme polstriga ümbritseti nii armatuurlaud, kütteseade kui ka aknaalused; loodi uus, kokkupõrke korral lühenev roolisammas ning paigaldati kindlamad lukud, et uksed kokkupõrkel lahti ei läheks.

Kas on keegi, kes ei mäleta? Moskvich 408, Nõukogude Liidu üks moodsamaid sõidukeid
Kas on keegi, kes ei mäleta? Moskvich 408, Nõukogude Liidu üks moodsamaid sõidukeid

1969. aastal sai tehas nimeks AZLK. 1976. aastal alustati 2140 tootmist. See sarnanes küll mõneti oma eelkäijaga, aga 412-ga võrreldes muutus tagaosa ilme – kaotati kolmnurksed suunatuled, muudeti kerejooni pehmemaks, lisandus pakiruumi avamine tagant.

Ees säilisid nelinurksed esilaternad, aga neid hakkas ümbritsema plastehisvõre. Ukse käepidemed süvistati keresse, istmetel võeti kasutusse peatoed, uuenes armatuur, lisati ohutuled. 1978. a lõpus alustati raskematele teedele mõeldud modifikatsiooni, Moskvich 21406 ja 1980. aastal luksuslikuma 2140SL tootmist. Selles mudelis oli esmakordselt elektronkell ja ka raadio.

Moskvich 2141, praktiliste ja moodsate naiste lemmik
Moskvich 2141, praktiliste ja moodsate naiste lemmik

Esimesed Moskva tehase dokumentatsiooni alusel valmistatud Iž-412d valmisid 1966. Tagaveolist laugsabakerega mudelit Iž-2126 ОДА toodeti koos selle modifikatsioonidega vähesel hulgal 1993–2005.

Selle auto baasmudeli disain on sarnane M-2141 disainiga, armatuurlaud on koguni peaaegu identne. 1986. tõi mudeli 2141, mis erineb eelkäijatest. Esiveoline luukpära oli viiekäigulise manuaalkastiga ja jõuallikatena kasutati VAZ-2106 ja UAZM-331 mootoreid.

M-2141 ja M-2142 mudelitega lõppes Moskvichi kui kaubamärgi lugu. Iževski tehas on tegelikult vaid Iževski masinaehitustehase autosid tootev osakond ja algselt sisuliselt täiendav Moskvichide konveier.

2006. aasta veebruaris, olles tootnud üle 5 miljoni sõiduauto, läks Moskviche tootev ettevõte ametlikult pankrotti. Uute autode tootmine oli seal lõppenud juba mitu aastat varem. Praegu monteeritakse osas tehasekompleksist Renault’ (Dacia) autosid.

Kas selline võiks välja näha uus Renault Moskvich? Idee pakkus välja venelaste autoajakiri Za Ruljom
Kas selline võiks välja näha uus Renault Moskvich? Idee pakkus välja venelaste autoajakiri Kolesa.ru

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap]Oo-jaa, kelle vanaisade ja vanaemade fotoalbumitest ei leiaks pilte suvistest mossematkadest… ikka telk ja priimus ja magamiskotid kaasa, lapsed autosse; ja minek!

Kui saaks, siis paluks Renault’l koos kaubamärgi maine taastamisega tuua tagasi ka Moskvich 402 ja 408, kaasajastatuna muidugi. See, mida pakub välja Kolesa.ru, näeb välja nagu… iga teine odav auto ja kiirendajannasid ei vaimusta. Igal juhul hoiame oma lugejaid toimuvaga kursis. Onju, et me tahame, et mossed ka Eestis jälle müügile tuleksid!

Allikas: Izvestija, Kolesa.ru, Wikipedia, Kalewus blogi, mosseklubi

1 kommentaar

  1. blank

    Tere!

    Tore lugu, kuid eks Mossede lugu 1960-1980-ndatest saab kõlada tõesti AINULT nostalgiliselt neile, kel mingi isiklik seos nende autodega. Minule isiklikult (ja võimalik, et paljudele teistelegi) meenutab see vaid vene okupatsiooniaega ning nostalgial on sealjuures mitu tähendust…
    Kirjatüki autorile pisut täienduseks, et Moskvitch 400 (…402) on sõja ajal sakslastelt röövitud tehnoloogia (ja konkreetne automudel) – Opel Kadett 38 / Opel Olympia OL38 – vt pilte:
    Opel: https://en.wikipedia.org/wiki/Opel_Olympia#/media/File:Opel_Olympia_30er_vorne-links.jpg
    Moskwitch: https://en.wikipedia.org/wiki/Opel_Kadett#/media/File:Moskvitch_400.jpg

    Niiet tõepoolest nagu selle kirjatüki autor mainib: “II maailmasõja järel nimetati tehas ümber Moskva Väikeautotehaseks (MZMA). 1947. aastal alustati Moskvich 400 tootmist. See mudel kannatas isegi võrdlust mujal maailmas toodetud autodega.” – oli tegemist siis ikkagi Saksa inseneride know-how varastamise/röövimisega (rööviti kogu tehas Rüsselheimist) ning selle toodang siis kannataski võrdlust 🙂 … niiet tõe huvides võiks see olla ka ära märgitud.

    Tulevikus, kui kavatsete veel (nõukogude) Vene tehnikasaavutustest rääkida:
    … näiteks mootorratastest, siis ütlen ära, et tuntud mootorrattad M-72 olid originaalis Baieri Mootoritehase toodang BMW R 71.
    …või 1950-…1960 ndate fotoaparaatidest Zorki ja FED – eelpoolnimetet aparaatide toodanguliinid rööviti samuti Saksamaalt Leica vabrikutest
    …või lennukid Li-2 / IL-14, mida muu maailm teab DC-3 nime all või Tu-4, mida muu ilm teab nime all Boeing B-29 Superfortress
    …või raketid V-2, millised olid Nõukogude Vene sõjaväes kasutusel kuni 1960-ndate aastateni. Muuseas, kui ameeriklastel oli von Braun, siis kas teate, et ka venelastel oli oma “von braun”, kus Koroljov oli vaid tema usin õpilane :)…?

    Nostalgial on mitu tähendust…

    Tervitades ja alati huviga teie saiti lugedes,
    lugupidamisega
    Enn

KOMMENTEERI SIIN