Esmaspäev, 2. oktoober 2023
Laupäeval, 21. juulil toimuval raskeveokite näitusel Tallinn Truck Show 2018 kogunevad lauluväljakule juba neljandat aastat järjest maalingutega kaunistatud ülivõimsad rekad. Soomest on kohal nii legendaarne Madonna kui ka rekamehe lilla unistus, Lowrider.

Laupäeval kogunevad Lauluväljakule sõurekad ja nende kummis rindadega omanikud. Kohal on üle saja uhke raskeveoki, teiste seas uusim super-reka Lowrider, Euroopas 28 auhinda võitnud Madonna, omapärane sauna seljas kandev Saunaliner, EV 100 auks Jüri Arraku kujundatud reka Suur Tõll ja paljud teised pilkupüüdvad veokid.  Põhjamaade ainus naissoost autokunstnik Nina Myllymäki on üles pannud väikese näituse ning viibib ka ise Lauluväljakul.

LOWRIDER, REKAMEHE LILLA UNISTUS

Eelmisel aastal valminud Lowrider on tänaseks juba 7 auhinda võitnud maanteetäht. Valged rehvid, metallik-lillad toonid, kroomitud detailid ja ainulaadne valgustus muudavad Soome moodsaima maalitud veoki unustamatuks. Laupäeval saavad kõik huvilised Lowrideriga koos pilti teha ja kabiini kiigata.

460 kW Actros 2663 “Lowrider” sõuveok, mis kuulub soome logistikafirma juhile Mika Auvisele on kui iga rekamehe unistus. Mika ehitas iluduse valmis koos veokijuhi Arto Simolaga. Lowrideri põhjaks on semitreiler kahe silomahutiga.

Auto sõuvalmis ehitamiseks kulutati rohkem kui 6000 töötundi. Ideest teostuseni kulus veidi enam kui aasta. Acrose tuunimine unistuste rekaks läks maksma 450 000 eurot. Ent Arto Simola sõnul ei maksa selle auto juures kulutatud raha vaid võimalus töötada täiesti erilises keskkonnas.

Arto on Helsingis baseeruvas Mika perefirmas professionaalse juhina töötanud juba kolm aastat ning Lowrideriga veabki ta Soomes igapäevaselt silo. Ent see on tavapärasest lõbusam vedu – Arto tunneb end reka kabiinis kui staar, sest vinge auto tõmbab kõikjal pilke.

Kel võimalust astuda reka kokpiti, leiab sealt samuti täiesti omaette maailma – ei mingit askeesi ja asjalikkust, Lowrideri kabiinis domineerivad lillad toonid, pehmed kangad ja helevalge nahk.

Mika Auvinen on tuntud nii Soomes kui kaugemalgi kirgliku sõuveokite fännina. Lowrider on võitnud Soomes ja Rootsis juba seitse auhinda.

RISTIMAA PÖÖRANE MADONNA

Kolme kunstniku ja ühe elektriku koostöös sündinud Madonna on Euroopas enim auhindu võitnud reka, mis on pea kõikjal näituste parimaks valitud. Madonna on igapäevases liikluses alates 2014. aastast.

Roosa kire lõuendiks on 2013. aasta Scania R560 V8 veok ning selle omanikuks on Juha Ristimaa Soomest. Ristimaad on nimetatud ka Soome ja Euroopa sõurekade kuningaks. Madonna on üks tema viimastest kunstiteostest.

25 meetrine 6×2 veok ning viieteljeline treiler koos mõjuvad rabavalt igaühele, kes roosat peletist mööda sõitmas näevad. Ristimaa on koju viinud viis Põhjamaade sõurekade auhinda ja ridamisi väiksemaid karikaid.

Juha liitus oma isa transpordifirmaga Kuljetus Ristimaa OY-ga, mille peakontor asub Lapuas. Kas kirg või siis igavus ajasid noormehe juba 1998. aastal disainima esimest veokit. 15-aastaselt tuli esimene auhind ägedamalt värvitud veoki eest Soome rekafestivalilt. Aasta oli siis 1993.

Edu kannustas. Läbi aegade on Juha Ristimaa näidanud maailmale oma vedavaid kunstiteoseid ja noppinud metsikult auhindu: “Pepsi” Scania R124 2000, “Cider Shark” Volvo FH12 2002, “Discovery” Volvo FH12 2004, “Dragon” Scania R500 2005, “Zorro” Scania R500 2006, “Legend” Scania R500 2008, “Tiger” Scania R500 2010, “Octopus” Scania R560 2011 ja muidugi tähtede täht “Madonna” R560 2013.

Nädalavahetusel saab Tallinna lauluväljakul täies hiilguses Madonnat oma silmaga näha, käega katsuda ja autosse sisse astudes imetleda Põhjamaa ainsa naissoost autokunstniku Nina Myllymäki isikunäitust.

​Foto: Forest Steel OÜ. Disain ja värvipihusti tehnika: Perttu Papunen.

SAUNALINER

Ka see omanäoline sõuveok põhineb Mercedese Actrosel. Lisaks sellele, et käsitsi maalitud kabiiniga Saunaliner kannab veosena töökorras sauna, kuuluvad kabiini sisutuse hulka nahast tugitool, puidust saunapink, dekoratiivne saunaahi ja puuhalud.

Atmosfääri loovad puukoore mustriga seinad ja tahmamust lagi. Kui ilm soosib, saab laupäeval Tallinna lauluväljakul ka sauna ise järele proovida.

TULEB MINNA PEREGA

Lisaks fantastilistele autodele pakuvad närvikõdi Sebastian Westbergi üliohtlik motokrossi show ja Zerkala tuleteatri pürotule-show. Ohtlikke trikke teevad trikimootorratturid ja driftijad.

Oma jõudu demonstreerivad Eesti parim rammumees ja rammunaine. Toimub ka unelmate rekamehe ja rekanaise valimine ningparimate raskeveokite autasustamine. Lastele pakuvad rõõmu batuudid, lasteautod ja ponid.

Üritusel astuvad üles Getter Jaani, Põhja-Tallinn, Elephants From Neptune ja teised. Õhtule paneb punkti legendaarne Soome rokkbänd Dingo. Kaheksakümnendad rokivad!

Parimat toitu pakuvad food truck’id – oma lemmiku leiavad nii burgeri- kui ka pitsasõbrad, nii Mehhiko kui ka Aasia toidu austajad, nii veganid kui ka maiasmokad.

FAKTIPURU

100 näituseautot – rekad ja pilkupüüdvad uunikumid
1 000 000 eurot – näituse kalleima reka hind, millest 50% moodustas kulu tuunimisele
76 tonni – näituse raskeima reka kaal
25,25 meetrit – näituse pikima reka pikkus
6 bändi
20 food truck’i ja toitlustajat

Maalitud rekade sõu toimub laupäeval, 21.07.2018 Tallinna lauluväljakul. Peasissepääs on Lauluväljaku Oru väravatest, jalakäijatele on avatud Mere väravad. Mõlemad väravad avatakse kell 10.00.

Fotod: Forest Steel, Daimler

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.