Reede, 29. märts 2024
Tänavune Los Angelese autonäitus on tavakülastajatele avatud 9. detsembrini. Näha saab enam kui tuhandet sõidukit ja toimub arvukalt olulisi maailma esmaesitlusi. Noppisime välja viis uudist, mis lähevad kindlapeale korda ka Eesti autosõpradele.

Los Angelese autonäitus, mis toimub LA konverentsikeskuse hiiglaslikul pinnal, on maailma üks suurimaid ja mitmed autotootjad on oma mudelite esmaesitlused planeerinud just siia. Tänavu on uksed tavakülastajatele lahti 9. detsembrini, nii, et hea tahtmise korral jõuab näitust veel vaatama.

Nii LA kui ka kõik muud autonäitused hakkavad vaikselt minema CES-iga ühte nägu. Tõsi, telereid ja telfasid ei näidata (otseselt) ent väljapaneku lõviosa rõhub põnevale tulevikule, mis on igal juhul tänasest särtsakam.

Põnevust jagub – eksponentide seas on maailmale seni täiesti tundmatuid nimesid, ka selliseid, mis ei tule näitama järjekordset imelist ideesõidukit vaid seeriatootmiseks valmis toodet. Avatud on suur proovisõiduala ning kohapeal saab soovi korral vormistada ka ostulepinguid.

Uustulnukatest pakub tänavu kõneainet tootja nimega Rivian, mis esitleb LA autonäitusel maailma esimesi “täiselektrilisi seiklussõidukeid” R1 ja R1S.

Ameeriklaste Rivian on juba tituleeritud maastikusõidukite Teslaks. Maailmavallutus algab Ühendriikidest, kus on kõige suurem SUV-de ja kastikate turg. Eesti ostja võib Riviani mudelitest esialgu vaid und näha, sestap keskendume alljärgnevalt maisematele mudelitele.

Omajagu kõneainet pakuvad ka rootslased – Volvo nimelt teatas, et ei näita LA-s ühtegi autot, selle asemel aga on avatud värav tulevikku. Eks elu näitab, kui hästi külastajad selle omapärase idee vastu võtavad, ikkagi autonäitus!

Eesti autosõprade jaoks tuleb LA autonäituselt mitu uudist, mis peagi ka meie esinduste vaateakendele välja pannakse. Noppisime näituselt välja viis mudelit, mis tulevikus omas segmendis kindlasti väikese tormi veeklaasis põhjustavad.

UUS KIA SOUL EV

Kia esitleb Los Angeleses populaarse “hamstriauto” Soul uut generatsiooni. Jätame sisepõlemismootorid aga kõrvale ning laseme end üllatada täiselektrilisel versioonil. Eelmisega võrreldes mõjub see nagu uudis Marsil tehiskaaslase maandamisest.

Nimelt on uuel Kia Soul särtsukal peal 64 kWh liitium-ioon akupakk ning olemas DC kiirlaadimise võimalus. Akupakk on sama, mis Kia Niro EV-l.

Ehkki tootja pole sõiduraadiuse kohta esialgu andmeid avaldanud, on meie käsutuses täpne info: Soul EV sõiduulatus on sama, mis uuel Kia Niro EV-l. Lahjemal versioonil 350 km, aga võimsamal 485 km ning Eestis tuleb müügile see ägedam variant.

Kiirlaadimine võimaldab poole tunniga pakkida akusse 160 kilomeetri jagu elektrit ja 80% aku on saavutatav tunni ja 15 minutiga. Nii pole paha! Kodulaadijas tuleb autot siiski 7-8 tundi hoida.

Elektriajamil on võimsust 201 hj jagu ning see pakub suurepärast kiirendust ja ühtlast minekut kõigil kiirustel. Nagu Niro ja Kona särtsukatel, on ka Soulil peal suurepärane pidurdusenergia tagasilaadimise süsteem, mida saab mugavalt manumaatiku labadega juhtida.

Müügile peaks täiselektriline Soul jõudma 2019 aasta lõpus või 2020 alguses, esitlused on suvel. Eestis on Souli tavaversioonid olnud päris populaarsed ning ka EV-sid on linna peal ringi liikumas näha. Ei muud kui et ootame suurepärase sõiduraadiusega uut “hamstrite lemmikut”.

MAZDA3 UUS GENERATSIOON

Los Angelese autonäitusel tegi oma maailmadebüüdi uus Mazda3. Värske kujunduse saanud mudel saabub müüki 2019. aasta aprillis. Eestis on Mazda olnud juba aastaid justkui varjusurmas. Ehk suudavad uus 3 ja värskendust saanud Mazda 6 jää murda?

Tootja on Mazda3 puhul truuks jäänud populaarsele Kodo-disainile. Lihtsad ja puhtad vormid ning põnevalt kumeraks kujundavad pinnad, mis valgust peegeldavad, teevad sellest väike-keskklassi autost päris ilusa isendi.

Hoolimata ühisest Mazda3 nimest on luukpäramudel ja sedaan veidi erinevad: luukpära puhul on põhirõhk dünaamilisusel, sedaani välimust iseloomustab eelkõige väljapeetud elegants.

Mazda3 põhineb Mazda SKYACTIV kontseptsioonil. Jõuallikate valikusse kuuluvad uusimad SKYACTIV-X, SKYACTIV-G ja SKYACTIV-D mootorid.

Mazda3 on alates selle turule toomisest 2003. aastal müüdud üle 6 miljoni, ja see on olnud tootja üleilmselt populaarne ja tähtis müügiartikkel.

VOLKSWAGENI ID BUZZ CARGO

Tõe huvides: Volkswageni elektrilise ikoonkaubikukese maailma esmaesitlus toimus septembris Hannoveri tarbesõidukite messil. Vahepealsete kuudega on ideeautot pisut täiustatud ja Ameerika jaoks värvikamaks putitatud ent seda, millal auto tõeliselt teedele jõuab, ei oska tootja ikka veel öelda.

ID Buzz Cargo on kaubikuversioon ilma cargota mahturversioonist, mida maailm nägi 2017. aastal. Pilt ütleb rohkem – ID Buzz on kummardus legendaarsele volkari hipibussile T1 ning põhineb VAG uuel MEB platvormil.

Reisijatele sobiv versioon jõuab parimal juhul seeriatootmisse 2022. aastal, ja kui on näha, et täiselektriline kaubik võidab poolehoidjaid, hakatakse paralleelselt tootma ka seda.

Eestis näidati ID BUZZi uue Volkswageni keskuse avamisel Ülemistes. Sõita sellega veel ei saa, aga ilus ja omanäoline on see muidugi.

48 kWh patareipakk peaks võimaldama sõitu umbes 300 km ühe laadimisega, laadimine käib 150 kW võimsusega laadijaga, mis tähendab et 80% aku täituvust on tehtav umbes 15 minutiga.

Lisaks on bussil katusel päikesepaneel (nagu Toyota Priuse pistikhübriidil), mis annab umbes 14 km sõitu lisaks, seda muidugi päikeselistel päevadel.

Millal jõuab ID Buzz ja selle kaubikuversioon Eestisse? Vastust teab tõenäoliselt vaid tuul, sest Volkswagen madistab akuprobleemiga. Aga see tuleb. Kasvõi juba sel põhjusel, et näeb nii hea välja.

BMW X7

Siin peab alustama pisikese segaduse klaarimisega. Nimelt tuuritab Rolls Royce’i esimene noobelmaastur Cullinan parajasjagu mööda maailma ja esitleb end kui unikaalset RR tehnoloogial põhinevat sõidukit, mil pole BMW-ga midagi ühist. Kui et just… noh, midagi on… võib-olla õige natuke.

Ja nüüd tuleb Los Angeleses rahva ette BMW suurim, valikus ka seitsmekohaline X7, ja teatab, et noh, meie siin kasutame muuseas Cullinani tehnoloogiaid! X7 tuleb ostjaid üle lööma Audi Q7-lt, Mercedes GLS-ilt, Range Roverilt aga ka Bentley Bentaygalt ja veel mitmetelt noobelklassi sõidukitelt.

Euroopas näidatakse bemmi seni suurimat maasturit uuel kevadel. Ja arvata on, et esitlus saab olema suur ja jooneline, sest mitte kunagi enne ei ole BMW ehitanud midagi nii suurt ja maasturit meenutavat. Baierlased on SUV-sid tootnud vähem kui 20 aastat ent on tänaseks suutnud esile manada koguni seitse ülipopi segmendi sõidukit.

Aga seitse on seitse. X7 on tulnud, et pakkuda bemmi ostjaile sama palju ja rohkemgi veel kui seitsmes seeria ise. Läheb viiplemiseks, päris kindlasti! Ja suurustlemiseks, sest auto on 5151 mm pikk ja 2218 mm lai ning kaalub kõige kergemas vormis 2,4 tonni. Jah. Kakskomaneli.

Hinna sees on igasugust nodi, klaaskatusest leed-tuledeni ja sealt edasi Kuule välja. Sest nagu öeldud, läheb viiplemiseks. Aga eks katsuge seda teha, ise kaelani mudas olles – see auto on loodud tee pealt maha astuma isegi kui juht seda ei peaks tahtma.

Tulevad diislid ja bensiinimootorid, ja teada on, et xDrive30d saab aiste vahele 3-liitrise reaskuuese turbodiisli, mil on jõudu 262 hobust. Vana hea bemmi reaskuuene! Kes ütleb, et pole selle eest valmis nii umbes 75 000 eurot välja käima!?

Aga asi läheb veel toredamaks. xDrive40i on kuuesilindriline turbo-ülelaadimisega bensukas, mil võimu kuni 335 hj. Valiku tipus troonib muidugi… M7, BMW M-divisjoni kunstiline saavutus, millel jõudu 395 hj.

Aga midagi peab sisepõlemismootoreid vaenavatele eurooplastele ometi igaveseks kättesaamatuks jääma –  V8 xDrive50i nimelt. 456 hobujõust võib siin mandril vaid märgi unesid näha.

Kas Euroopa võiks V8 asemel saada kaksikajami? Kahtlane, tööplaanidest seda ei leia. Ent et auto on CLAR platvormil, mis tähendab, et päris võimatu see ei ole. Kui nõudlust on, küll tuleb ka hübriid.

KAHEKSANDA GENE PORSCHE 911

Ja lõpuks midagi tõeliste autode fännidele. Los Angeleses tegi maailmadebüüdi kaheksanda põlvkonna  nine-eleven ehk Porsche 911. Legend jääb legendi väärililiseks – uustulnuk on äratuntavalt 911, pakkudes ajatult silmapaistvat disaini, mis on justkui kontsentraat eelmiste põlvkondade “üheteistkümnetest”.

Sportauto sõpru peaks aga tabavast välimusest rohkem erutama see, mis toimub uustulnuka mootorikatte all. Seal on peidus 6-silindriliste turbo-boksermootorite uus põlvkond, mille turbolaadurit ja kütusesüsteemi on kõvasti timmitud – võimsamaks ja kütusesäästlikumaks.

Mootor käib paaris kaheksakäigulise kahe siduriga automaatkäigukastiga ning sõiduhulludele on valikus ka 7-käiguline käsikast.

Ent olgu lohutuseks täiesti uus sõiduviis, mille edaspidi auto juurest leiab – Porsche Wet Mode ei viska juhti küll vette, aga lubab lõbu märjal teel. Ka on 911-l peal edev öövaade, mis läbi infrapuna-kaamerasilma teel olevaid objekte suudab tuvastada.

Auto ühenduvust on tuunitud järgmistesse kõrgustesse – olemas on parveintellekt, ja tulemas värkvõrk. See on ilmselgelt lähituleviku “must be” kõigil noobelklassi sõidukitel, olgu need siis mugavad või supersportlikud.

Uue 911 valikus on 3 digiteenuspaketti: Road Trip, 360+ ja Impact. Road Trip on – nagu nimigi ütleb, nutikas teekonnaplaneerija, mis võimaldab ühekorraga valida nii sihtpunkti kui noobleid restosid ja hotelle, põnevatest vaatamisväärsustest rääkimata. Eestisse see teenus esialgu ei jõua.

911 Carrera S ja Carrera 4S võimsus on kuni 450 hj (331 kW), seda on eelkäijast 30 hj rohkem. Nullist sajani kiirendavad mõlemad alla 4 sekundi: tagaveoline 3,7 ja nelikveoline 4S 3,6 sekundiga. Edestus 0,4 sekundit,

Lisavarustusse kuuluv pakett Sport Chrono kärbib kiirendusest 0,2 sekundit. Tagaveolise 911 Carrera S tippkiirus on 308 km/h, neljarattaveoga 911 Carrera 4S 306 km/h.

Videod: tootjad. Materjal: Los Angelese autonäitus

KOMMENTEERI SIIN