Hollandi väiketootja PAL-V on saanud oma lendautole Liberty kõigilt ametkondadelt vajalikud load ning on valmis alustama seeriatootmist. Kolmerattalise auto ja helikopteri ristandit saab juba tellida. Maa peal võib lendautot juhtida igaüks, kel olemas kehtiv autojuhiluba.

Lendavatest autodest on ikka ja jälle juttu tehtud ning ideeautosidki näidatud, aga jutust kaugemale pole seni jõutud. Hollandi väiketootja PAL-V esitles oma lendautot Liberty esmakordselt täanvusel Genfi autonäitusel.

Lendautode prototüüpe on ennegi nähtud ning nende esitlemine on üsna tänamatu tegu, sest päriselus näeks asi kordi toredam välja kui näitusesaalis. Seekordsel jutul on aga juba jumet. Nimelt on hollandlastel tänaseks õnnestunud saada kõigist ametkondadest Libertyle nõutud load ning tootmine võib alata.

VABADUSE MAGUS SURIN

Oma nimele kohaselt pakub Liberty täiesti uut tõlgendust sõnale „vabadus“. Sõiduk liigub mööda maad kolmel rattal, millele annab jõudu 100-hobujõuline sisepõlemismootor.

Sõiduki tühimass on 660 kg ja kiirendus nullist 100 km/h-ni on vähem kui 9 sekundit, tippkiirus maapinnal aga 160 km/h.

Maismaasõidukist õhusõidukiks muutumine võtab tootja andmetel aega 5-10 minutit. Lendamiseks on sõidukil kaks Rotax lennukimootorit. Õhkutõusu eest hoolitseb aga gürokopteri-laadne alla 11-meetrine rootor.

Õhusõidul on Liberty tippkiirus 180 km/h, maksimaalne lennukõrgus 3500 meetrit ja kerge lastiga suudab sõiduk läbida 500 kilomeetrit. Kõige suurem erinevus helikopteriga võrreldes ongi gürokopterite moodi õhkutõus.

LENDURIKS PEAB SIISKI ÕPPIMA

Tootja andmetel vajab Liberty õhku tõusmiseks lasti raskusest olenevalt umbkaudu 90-200 meetri pikkust stardirada, mille laiuseks peab olema 20 meetrit. Laskumiseks on vajab sõiduk vaid 30-meetrist rada, mis on oluline turvalisustegur ohuolukorras.

Tavaliikluses piisab PAL-V Liberty juhtimiseks tavalisest autojuhiloast, aga lendamiseks on loomulikult vaja lenduripabereid. Selleks on püsti pandud spetsiaalne lennukool, mis lubab kolme lihtsa sammuga igast Liberty omanikust teha lenduri.

Liberty on toodetud nii Euroopa (EASA) kui ka USA (FAA) õhusõiduametkondade karmide reeglite kohaselt, seetõttu ei tohiks sõiduki kasutamisel probleeme tekkida.

Kahekohalise sõiduvahendi hinnatase algab 299 000 eurost ja PAL-V Liberty omanikuks võib saada tootja kodulehel tellimust esitades.

Allikas ja meedia: Liberty. Tõlkis: Lena Murd

Jaga

AVALDA ARVAMUST!