Möödunud aastal jõudis Eestis müügile Lexuse lipulaev LS, talvel ES-sedaan ning kevadest rõõmustab linnamaasturisõpru UX. Tõenäoliselt tänu kahele viimatinimetatule avastavad Lexuse enda jaoks paljud uued ostjad. Aga et asi oleks kindel, siis olgu välja toodud 10 põhjust, miks Jaapani esmaklassibränd lähemat uudistamist vääriks.

Uue aastatuhande algus tõi eestlaste teadvusse esmakordselt ent jõuliselt Jaapani esmaklassibrändi Lexus. Esimese generatsiooni RX hübriid-linnamaasturist sai kiirelt keskkonnasõbraliku sõiduki sünonüüm, sellega sõitsid nii tuntud teatrijuhid kui ka edukad ärimehed.

AMTELi müügistatistikast nähtub, et Lexus on hoidnud oma joont: aastas müüakse Eestis paarsada uut autot. Seda ei ole liiga palju. Brändi, selle kvaliteeti ja hinnastamist vaadates võiks Lexus siinmail palju popim olla.

Otsustan välja uurida, kes, miks ja millist Lexust ostab ning mis võiksid olla need argumendid, et margivõõrik astuks esimese sammu enda jaoks senitundmatu brändiga tutvuse tegemiseks.

Raigo Kaseorg, Lexus Balticu ärivaldonna juht tuleb mulle siinkohal appi. Raigo võtab müüginumbrid ette ning vaatab sügavamalt Lexuse ostjate hingeellu. Koos saame kirja 10 põhjust, miks Jaapani noobelmargile lähemalt silma vaadata.

See on selgelt eristuv

Aastate jooksul on Lexus Eestis säilitanud “kass, kes kõnnib kõrgetel katustel omapead” – positsiooni: mark on alati olnud populaarne “öko”- ehk ökoloogiliselt ja ökonoomselt mõtlevate inimeste seas. Lexus ostetakse pikemaks ajaks ning järelturul on see nõutud kaup.

Lexus on võitnud ka nende autosõprade südame, kes otsivad midagi selgelt eristuvat ja piisavalt nooblit: seda marki autode kujustus lihtsalt ei jäta kedagi külmaks. On need, kes leiavad, et Lexus on “liiga Jaapan”, ja need, kes ütlevad, et palju ilusamaid autosid pole lihtsalt teha võimalik.

Mina, muuseas, kuulun nende viimaste hulka. Nii Lexus kui Toyota on suutnud vajutada minu puhul “õigetele nuppudele”, miska ma unustan end tänaval tihtipeale neile järele vaatama.

See on elufilosoofia

Ei tasu muiata, nii Lexuse kui ka Toyota puhul saab tõsimeeles rääkida aastatuhandete kultuuritraditsioonist ja põlvest-põlve edasi antavast elufilosoofiast.

Kvaliteet, mugavus ja luksus on esmaklassiautodest rääkides ju iseenesestmõistetavad. Elu mõtestamine mitte niiväga, aga just selle poole jaapanlased püüdlevad.

Lexuse puhul tasuks meelde jätta kaks jaapanikeelset sõna, mis kannavad eneses rohkemat kui ilus kõla või üheselt mõistetav sisu: omotenashi ja ichigo ichie.

Ei pea ostma Lexust, et häälestada end sisemisele rahule ja tunda andmise rõõmu. Ent sa võid Lexuse valida, näidates sellega oma lugupidamist.

See on ostjate silmis väärt auto

Kogu Lexuse Eestis oldud aja jooksul on siin müüdud läbi ametliku müügivõrgu rohkem kui 3000 autot. Kõige popim mudel on “kõikide hübriid-noobelmaasturite isa” RX, mida on ostetud üle 1000 eksemplari.

Järgneb IS 650 autoga ja suur noobel GS 575 autoga. Nimetatutele lisaks leiab mudelivalikust sportikooni LC ja uustulnukad ES ja UX ning viimaste aastate populaarseima müügiartikli, linnamaasturi NX.

See on igapidi öko

Lexus oli esimene, mis esmaklassiautode segmendis otsustas sõidukitele aiste vahele panna kaksikajamid. Ehkki iselaadivate hübriidajamite kõrval on müügil ka bensiinimootoriga variandid, kõnetavad need mõnd üksikut ostjat.

Aga Eesti autoostjad kõnetab enamasti ikka “öko” ehk kaksikajam: sisuliselt 100% siin müüdud Lexustest on hübriidsed.

Vaid üksikud ühikud müüakse bensiinimootoritega, peamiselt on need siis eksklusiivsed ja sportlikud mudelid nagu LC näiteks.

See saab kvaliteedihindeks “vägev”

Kes ülalpool LS proovisõiduvideo ära vaatab, märkab mu vaimustust: julgen suurt luksussedaani võrrelda koguni Bentley’ga.

Viimistluse tase ja detailsusteni läbi mõeldud tervik löövadki oimetuks. Selgub, ma pole ainuke, kes LS-iga kulgemise (keeldusin juhikohale istumast ja lasin end sõidutada!) järel ainult õhata suudab.

Eesti ostjad hindavad Lexuse koostekvaliteeti ja materjale, varustust ja kujustust. Ja LS on selle hinnangu musternäide, kvintessents… mitte et “väike LS” ehk ES kuidagigi alla jääks.

LSi puhul on huvitav fakt, et kõiki kolme varustustaset ostetakse võrdselt, 1/3 igatüht : Luxury, Executive ja F Sport. Värvidest on eelistatumad on selle segmendi klassikud: must ja valge.

See on hullult sportlik

2017. aastal sai maailm näha kõigi aegade kõige sportlikkumat Lexust: LC-d. Madis Aesma, kellega koos me Ibizal LC-ga proovisõitu tegime, nimetas autot “lendavaks banaaniks”. Olgu või nii, eriline on eestlastele hästi peale läinud.

Raigo Kaseorg otsib välja müüginumbrid: olenemata eksklusiivsusest, müüdi LC-d 2018. aastal koguni 4 tükki – ja nii palju kui oli ostjaid, oli ka eelistusi.

Enamus kõigist müüdud LC-dest on punased kuid eelmisel aastal läks kaubaks ka sinine Structural Blue. See värv toob tulevikus omanikule kõvasti kuulsust: selliseid isendeid toodeti Euroopa jaoks kokku vaid 20.

See on valge linnamaastur

Valge on uus punane, seda juba mõnda aega ka Eestis. 2018. aasta müüduim Lexuse mudel oli väike-keskklassi kuuluv NX 300h linnamaastur.

Ning osteti seda kõigis saadaolevates valge variatsioonides. Eks õige kah – suved on meil siin kliimamuutuse tulemusena järjest kuumemad (valge auto püsib kauem jahedam) ning valge ongi üks äraütlemata puhas ja aus värv…

See on… mõtteviisiauto!

Nüüd tuleb see põnev osa. Kas Lexus on meeste või naiste bränd? Laias laastus jagunevad ostjad nagu ikka: eriti sportlik on meestele meelepärane, aga ostavad ka naised.

Maastureid soetavad aga nii mehed kui naised, sest need on praktilised, sõidavad peaaegu igale poole ja.. on hetkel kõige kuumema kujuga autod üldse.

Lexuse tüüpiline ostja on pigem küpses eas, 45+ vanuses inimene. Aga Lexus sobib suurepäraselt ka firmale esindusautoks, miska täpselt ei saa kindlaks teha, kes selle autoga igapäevaselt sõidab.

Hoopis olulisem kui sugu on aga keskkonnateadlikkuse aspekt: Lexuse salongi astub sisse ostja, kes ostab ökot. Aga sellest sai juba ka ülal räägitud.

See on järjest populaarsem

Tänavu on jaanuarist-maini müüdud 70 Lexust. Võrdluseks: Porschesid osteti samal ajal 57, Jaguare 18. Ja minu välja toodud võrdlus Bentleyga… on vist isegi kohatu, sest B-sid on kaubaks läinud vaid 4.

2019. aasta kõige olulisemad mudelid Lexuse jaoks on nimetatud ES ja UX. Ei ole just tavaline, et ühe aasta sees tuleb mudelivalikusse kaks täiesti uut mudelit (ES on esimest korda Euroopas ja UX täiesti tutikas).

This slideshow requires JavaScript.

See hoiab järelturul hinda

Lexus hoiab järelturul väga hästi hinda. Eriti nõutud on hübriidid, paraku on neid saada üsna piiratud hulgal, mis on loogiline, vaadates üldisi uute autode müüginumbreid.

Raigo ütleb, et menukuse põhjuseks on klientide teadmine Lexuse hübriidide on probleemivabad ja võib osta moodsat tehnoloogiat ilma, et peaks tehniliste probleemide pärast muretsema.

Ta ütleb, et äsja tutvustati klientidele ka kontrollitud kasutatud autode programmi Lexus Select, mis annab kõikidele kuni 8 aasta vanustele ja kuni 160 000 km läbisõiduga Lexustele 2-aastase lisagarantii.

This slideshow requires JavaScript.

Video ja pildid: Sten Ottep/Fifty Visual

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.