Arva ära, mis autoga sõidab Jõuluvana ringi Venemaal, Hiinas, Ameerikas…Eestis?

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Pühade eel on paslik uurida, millise autoga sõidab Jõuluvana ringi Ameerikas, Venemaal ja Hiinas? Eesti kohta ühtegi põhjapanevat uuringut võtta ei ole, sestap anname vanale soovitusi. Kokkuvõttes on taadi automaitse üle maailma üsna ühesugune!

Autode müügi- ja rendifirma Avilon korraldas Venemaal rahvaküsitluse, et välja selgitada see “kõige-kõigem” auto, millega Ded Moroz võiks pühade ajal ukse ette sõita.

Ameerika Ühendriikides on sarnaseid välkuuringuid teinud mitmed liisingfirmad ning Santale on parimat autot otsinud ka autoajakirjad.

Hiinas, kus Shen Dan Lao Ren (Santa Claus) järjest populaarsust kogub, on sellist uurimust päris lihtne teha, sest vana peab järgima reegleid nagu iga teine kodanik ja kasutama liikumiseks kas kondiaurul töötavat saani või keskkonnasäästlikumat hübriid – või elektriajamiga autot.

Eestis on asi veidi keerulisem: Jõuluvanade ametiühing valis 2014. aastal Jõuluvana autoks Nissan Pulsari, ent sealt edasi on läinud lappama, vanad sõidavad heal meelel kõige kättejuhtuvaga, peaasi, et see kiiresti edasi astub, sest aega pole raisata! Osa vanasid on üldse arvutisse kolinud!

Nagu selgub, on inimesed üle ilma üsna üksmeelsed osas, mis Jõuluvana sõiduvahendeid puudutab – need peavad olema nooblid, peaasjalikult kas eri- või siis maasturikujulised.

Ja on üks mark, mis kõigis küsitlustes vähemalt esikümnesse, enamasti aga esiviisikusse tõuseb. Aga kõigest järjekorras.

VENEMAA KLANTSIV VIISIK

Aviloni rahvaküsitlusel reastasid venelased autod, millega Jõuluvana neile ukse ette sõita võiks. Tõsi, edasi tuleb taadil minna jalgsi või taksoga, sest sõiduvahend tuleks jätta vastaja õuele – sama autot soovitakse ka iseenesele kingiks.

1. Mercedes-Benz GLE – 18,6%
2. Aston Martin DB11 Volante – 15,8%
3. Audi RS6 Avant – 10,5%
4. Cadillac Escalade – 5%
5. Range Rover Velar – 5%

Esiviisiku kõrval soovisid Venemaa elanikud talve võlumeest näha sõitmas ka Volvo XC60, BMW X5, Maserati Levante, Chevrolet Tahoe ja Hyundai Santa Fe-ga.

PRAKTILISE MEELEGA AMEERIKLASED

Ameeriklased valisid välja viis tänavust uudismudelit või erimudelit, millega Santa kinke laiali vedada võiks. Ühtlasi oleksid need autod, millega head lapsed ise meelsasti ringi sõidaksid.

1. Ford EcoSport
Kompaktne linnamaastur, mis saab edukalt sõidetud ka seal, kus asfalt lõpeb. Mugav, ruumikas, ja piisavalt sportlik, leiavad vastajad. Aga mis peamine, autol on 352-liitrine pakiruum, mida saab laiendada kuni 1152-liitrini. Kõik kingipakid mahuvad ära!

2. Isuzu D-Max V-Cross
See on erakordselt praktiline sõiduvahend – Santa Claus saab istuda soojas ja mugavas kabiinis, kingitused aga sõidavad kastis kaasa. Kabiinis on 5 istekohta, saab kaasa võtta ka paar abilist. Auto on väga hea hinna-kvaliteedi suhtega ning teeb paljudele USA “kastikatele” oma headuses pika puuga ära.

3. Volvo V90 Cross Country
See on tõeline Jõuluvana auto! Saab hakkama Põhjala karmides tingimustes, on kui loodud lumele. Noobel ja ülimugav ning võimas, olgu siis 2-liitrise diiselmootoriga või T8 kaksikajamiga. 560 liitrit pakiruumimahtu, mida saab laiendada 1526-liitrini teeb sellest i-me-li-se saani!

4. Land Rover Discovery
Seitse kohta, maastikusuutlikkus, palju moodsaid abisid – mida võiks taat ühelt saanilt veel tahta? Kolmeliitrine V6 podiseb mõnusalt kapoti all, ja veab mängeldes kaasa kõik kingid, mida võib sellesse autosse laduda lõputult – 1137-liitrisest standardpakiruumist saab lihtsa vaevaga koguni 2406-liitrine üüratu ladu!

5. Jeep Grand Cherokee SRT
Ameeriklaste uhkus, Jeep. Tõsi, nüüd küll itaallaste omanduses. Aga siiski. Jõuluvana võiks ju ringi uhada mõne omamaise autoga. SRT sööstab sajani 4 sekundiga ning selle kapoti all on 6,4l V8, mil võimsust kuni 469 hj ja pöördemoment 650 Nm. 782-liitrisest pakiruumist saab hõlpsasti võluda 1554-se.

HIINLASED FÄNNAVAD…ROOTSIT!

“Sheng Dan Kuai Le” või “圣诞快乐” mandariini keeles ja “Seng Dan Fai Lok” või “聖誕快樂” kantoni keeles tähendavad ühtviisi “häid jõule!” ning üha enam rahvavabariigis neid kristlikke pühi ka tähistatakse.

Enamasti panevad hiinlased sel puhul kodus püsti plastikust jõulukuuse ja ehivad selle paberist keede ja laternate ning lilledega. Ka suurtes kaubanduskeskustes on kuused ja seal all istub isegi Jõuluvana, kes lastelt salmi küsib.

Jõuluõhtul on kombeks kinkida üksteisele õunu – paljudes poodides pakitakse ubinad värvilisse paberisse ja müüakse selliselt.

Õunte kinkimise komme tuleneb kalambuurist: jõululaupäev on hiina keeles “Ping’an Ye” (平安夜), tähendades rahulikku ja vaikset õhtut (“Püha öö”), mandariini keeles on õun “píngguǒ” (苹果), mis kõlab sarnaselt sõnaga “rahu”.

Hiinas on kohti, kus kõik jõuludega seonduv on keelatud – pelgalt mõne tuntud jõuluse viisijupi ümisemise eest võib saada trahvi või kukkuda arestikambrisse.

Jõuluvana Hiinas pakke jagamas ei käi. Ent autod, millest hiinlased unistavad, on ikka ühtmoodi nooblid ja … maasturilaadsed nagu ka mujal maailmas.

1. Buick Envision
Noobel kompaktmaastur, mis on spetsiaalselt Hiina turule loodud. Selle tootmist alustati Hiinas 2014. aastal, 2016ndal jõudis see müügile ka USA-s. Suurepärase sooritusvõimega, ruumikas ja hästi sõidetav auto.

2. Cadillac CT6 Plug-in Hybrid
Suur osa CT6 sedaanidest ehitatakse Michiganis ent pistikhübriidi tootmisliin on erandina Shanghais. Nii USA-s kui Hiinas püsib CT6 järjekindlalt müügitabelite tipus. Suurepärane, suur ja uskumatult äge sõiduvahend.

3. Volvo S60
Jutt käib eelmise generatsiooni S60-st, mida sealmail ikka veel toodetakse. Hiinlased on Volvost vaimustuses, sest see on osa nende Geely kontserni eduloost. Suurepärane kompaktsedaan, mis pakub sõiduelamust ja luksuslikkust.

4. Volvo S90
Rootslaste võidukäik jätkub. Hiinas toodetud S90 keskklassi sedaanid müüakse maha üle ilma. Noobel, ruumikas, imeilus auto, millega võiks sõita isegi Hiina draakon – kui ta saba autosse mahuks. T8 on tegija jõuallikate seas!

5. Lynk&Co 01
See on kõigi aegade kõige kiiremini hitistunud moodne linnamaastur Hiinas, väidavad allikad. Uus aasta peaks tooma tootja kaks esimest mudelit müügile ka Euroopas. 01, Volvo XC40 nunnumaasturi sõsar, on saanud Hiinas edumeelsete ja ettevõtlike noorte sünonüümiks ja staatuse sõidukiks.

MITMEKESINE EESTI

Eestis ei ole Jõuluvanade seas suurt autoküsitlust tehtud, sestap piirdume killukestega siit-sealt meediast ja võtame appi sugereerimisvõime.

Allpool nimetatud viis sõidukit oleksid täiesti head igale taadile ning ega isegi ära ei ütleks, kui vana otsustaks boonusena seda sorti auto kingikotti susata.

1. Kia Stinger
Eesti aasta auto 2019, jõuluvana peal testitud, vaimustusevärinaid tekitanud. Suurepäraselt sõidetav, imelise hinna-kvaliteedi suhtega saan!

2. Nissan e-NV200 kaubik
Muidugi oleks Nissan Leaf või sama kaubiku 7-kohaline Evalia-variant kah head, aga see “päris” asi oleks ikka kõige vägevam. Sõiduraadiust talvel ühe laadimisega umbes 180 km (linnas), mahutab 4,2 kuupmeetrit pakke. On soe ja mugav sõita. Täpselt taadile!

3. Volvo XC40
Eriti punases kuues ja valge katusega sobib nunnumaastur kingiootajaid tervitama. Aus olla, siis kogu selle auto olemus, ninast sabani, meenutab põhjapõtra. Igalt poolt läheb läbi, kui vaja, tõuseb lendu ka. Või vähemalt ronib väga kõrgele.

4. Toyota RAV4
Kõige populaarsem linnamaastur Eestis läbi aegade. Hübriidajamiga RAV4 on ka täiesti öko, mis tähendab, et vana saab ühe paagitäiega rohkematele kingid laiali jagada. Uus generatsioon on olemasolevast veel kraadi võrra kenam. Sellega sõidab taat järgmisel aastal.

5. Škoda Octavia CNG
Tähendab, miks me salgame üleüldist automaitset? Iga eestlane unistab… põnevast autost, ostab aga Škoda Octavia. Toredalt ruumikas, lihtsalt sõidetav saksa auto. Ja kui õnnestub kätte saada selle CNG-versioon, siis ka nii odav, et aastaga säästetud raha eest võib neljakesi lennata pikaks ajaks Lõunamere saartele.

KOKKUVÕTTEKS

Ülaltoodud viisikud ei pretendeeri ainulisele tõele. Küsitlusi lapates otsisimegi ju välja sellised, kus tundus, et tegijail on tõsi taga ning müügiedetabelid nina ees.

Enamus pühademeeleolus inimesi ootab Jõuluvanalt ei rohkem ega vähem kui rõõmu, helgust ja soojust. Vana võib tulla kasvõi luua seljas, peaasi et tuleb. No võib-olla luud oleks pisut ekstreemne, aga saan ja aisakellad oleksid täiesti piisavad pühadetunde tekitamiseks.

Kui aga auto, siis tõenäoliselt näeb see välja nagu maastur või noobelsedaan ning selle ninal ilutseb kõige sagedamini Volvo märk. Selline lihtne elu, lihtsad soovid.

Kaanepilt: Sten Ottep. Allikad: Avilon, Wroom.ee, NDTV, AutoChina, vanade ametiühing

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.