Kolmapäev, 1. veebruar 2023
Linnamaasturite võidukäigust hoolimata on Jaguar hingelt ikka sportautode tootja. Lootust on, et lisaks uuele F-Type’ile saame peatselt näha ka uut XK-d. Jaguari peadisainer Ian Callum kinnitas juba 2017. aasta sügisel, e 2+2 GT tuleb. Tõenäoliselt saab tema tiimi kätetööd näha aastal 2021.

Jaguar on tagasi pildis. Sõidukid, mis Briti legendaarse autotootja taas ostjate teadvusse on tõstnud, ei ole aga sugugi need, mida fännid ootaksid vaid rahvale pealeminevad maasturilaadsed.

Kaks igast viiest möödunud aastal müüdud Jaguarist oli keskklassi linnamaastur F-Pace. Lisaks kuulub linnamaasturite valikusse ka E-Pace, mis samuti nopib järjest auhindu ja võlub ostjate südameid. Tänavu lisandus kõikjalsõitjate rivisse esimene täiselektriline, I-Pace.

Sportautod pole siiski täiesti unarusse jäänud. Jaguar XK lahkus mudelirivist küll aastal 2014, kuid 2012. aastal esitletud F-Type on olnud edukas nii müüginumbrites kui ka mainekujunduslikus mõttes.

Müük ei ole küll samavõrd muljetavaldav kui eelmainitud maasturilaadsete puhul, kuid F-Type on siiamaani edukalt uusi ostjaid leidnud ning suurtel turgudel nagu Ameerika Ühendriigid ja Hiina ka müügimahtu kasvatanud.

Mainekujunduses on F-Type’i rolliks kanda endas Jaguari sportautode tootja kuvandit. „F-Type on olnud tõeliselt edukas. Me armastame sportautosid. Saab näha, mis kujul uudiseid tulemas on, kuid esialgu kinnitan vaid, et sportautod on meie jaoks olulised,“ kinnitas JLR tootestrateegia juht Hanno Kirner väljaandele Autocar.

Ka Jaguari peadisainer Ian Callum on sageli maininud unistust sportautode mudelivalikust. Möödunud aastal rääkis Callum sAutocar’ile, et soovib luua lisaks F-Type’ile ehtsa 2+2-kohalise mudeli, mis võiks olla ehk uues kuues XK. Ilmselt on tegu siiski millegi niivõrd uuega, millest vaevalt enne 2021. aastat midagi lähemalt kuulda saab.

Mudelivalikut mõjutab mõistagi ka JLR-i platvormistrateegia. F-Type tugineb veel ulatuslikult modifitseeritud versioonile vanast XK platvormist, kuid on uuenduskuuriks küps juba järgmise aasta paiku.

Kirner soovib, et JLR-i uus platvorm oleks kasutatav erinevate jõuallikatega. Siiski ei ole päris selge, kas see nõue käib ka sportautode kohta, sest nende arhitektuurilahendus ei pruugi päris hästi sobida pistikuhübriidide vajadustega.

„Olen veendunud, et elektriline sportauto ühel päeval tuleb. Usun ka seda, et tulemas võib olla vaheetapp aku ja mootori ühendamiseks. Jaguari osas saan vaid kinnitada, et jätkame sportautodele panustamist,“ vihjas Kirner.

Uue F-Type’i ja võimaliku uue XK jõuallikas on ilmselt pärit JLR-i Ingenium-mootorivalikust. Seega on tegemist 2,0-liitrise neljasilindrilise 300 hj turbomootoriga. Kuuesilindriliste puhul on tegemist JLR-i reaskuuestega, mis vahetavad välja praegused F-Type’i Fordilt pärinevad V6-d.

Allikas: Autocar. Tõlkis: Lena Murd. Kaanepilt: Jaguar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.