Reede, 23. veebruar 2024
Briti autotootja Jaguar Land Rover deklareeris Tech Fest’i avaüritusel, et aastal 2020 on kõik uued sõidukid varustatud elektrimootoriga. See tähendab, et lähiaastatel on oodata nii särtsukaid kui hübriidajamiga sõidukeid. Vaatamegi üle, milliseid uudiseid on lähiajal oodata Jaguarilt.

Tech Fest on Central Saint Martins’is, Londoni Kunstiülikoolis toimuv vaba sissepääsuga festival. Suur tehnikapidu on avatud vaid ühe nädalavahetuse ning selle eesmärk on tutvustada peamisi Jaguar Land Roveri “sepapajast” tulevaid uudiseid ning värvata tööle andekaid noori.

Tehnikafestivali moto “Hingestatud tehnoloogia” (Technology with Heart) vihjab tulevikule, mille keskmes on elektrisõidukid ja IT-lahendused, sealhulgas tehisintellektil põhinevad lahendused. Briti autotootja on valinud originaalse lähenemise, rõhutades pikaajalisi traditsioone mitte ainult sõnades vaid ka uutes toodetes.

7. septembril toimunud avaüritusel, kus toimus rida arutelusid ja näitus tuleviku mobiilsuse teemal, kinnitas dr. Ralf Speth, ettevõtte tegevjuht, et Jaguari esimene täiselektriline mudel, linnamaastur I-PACE jõuab müügile juba 2018. aastal.

”Iga uus Jaguari ja Land Rover’i mudel saab olema elektril töötav alates aastast 2020, pakkudes meie klientidele veelgi enam valikut. Tutvustame portfooliot: elektril töötavaid autosid kogu oma mudelivaliku ulatuses, mis hõlmab täiselektriautosid, elektrivõrgust laetavaid hübriide ja hübriidsõidukeid. Meie esimene täiselektriline maastur, I-PACE, tuleb müüki järgmisel aastal.”

jaguar

E-type ZERO

Täiselektriline E-type Zero sõnastab maailma ühe ikoonilisema auto uuesti. Enzo Ferrari poolt “maailma kõige ilusamaks autoks” tunnistatud, ühendab E-type nüüd esimest korda jalust nõrgaks võtva disaini elektrivooluga.

E-type Zero aluseks on 1968. aasta 1.5 seeria rotster ja sellel on tipptasemel elektriline jõuülekanne, millega 0-100 km/h kiirendamine võtab kõigest 5,5 sekundit.

Auto töötati välja Jaguar Classic tiimi poolt firma uues Classic Works tehases Warwickshire’s, Suurbritannias. Ilma naljata, tegu on tõenäoliselt seni kõige kaunima elektriautoga, mis eales loodud.

I-PACE LINNAMAASTUR

I-PACE’iga alustas Jaguari peadisainer Ian Callum täiesti puhtalt lehelt ja töötas koos kümnete inseneridega nullist peale välja eksklusiivse, rätsepatööna tehtud täiselektrilise linnamaasturi.

Töö tulemusena sündis silmapaitava disainiga auto, mis on samas väga praktiline.  I-PACE eristub konkurentide elektrisõidukitest ka sellega, et seda nähes ei adu te esimesena auto “elektrilisust” vaid näete seda kui tervikut. I-PACE jõuab müügile 2018. aastal

FUTURE-TYPE

Ulmelise kujustusega ja väljakutsuvana mõjuv Future-Type on visioon autost aastal 2040 ja sealt edasi. Täiesti autonoomne virtuaalne kontsept avastab mobiilsust homse ühendatud maailma jaoks, kus sõidukeid võib jagada, mitte omada.

Future Type’i kasutajaliidesega saab eraldi siseneda oma töö, pere- või mänguorbiidile, valides selle, mida vajad ja loobudes sellest, mida sa ei vaja.

INTELLIGENTNE ROOLIRATAS

“Tere, mina olen Sayer – intelligentne rooliratas otse tulevikust!” Tulevikusõiduki keskmes asetseb Sayer – intelligentne rooliratas, mis muudab arusaama sellest, kuidas sa oma elu elad. Saanud nime Malcolm Sayer’ilt, E-Type’i disainerilt, ei püsi see ratas lihtsalt autos – ta elab sinu kodus ja temast saab sinu truu kaaslane.

Sayer on esimene häälega aktiveeritav tehisintellektiga (AI) rool, mis on võimeline täitma mitmeid ülesandeid. Selle arenenud kõnetuvastustarkvara võimaldab roolil vastata autojuhi küsimustele, anda ligipääsu uudistele, korraldada reisimist ja valida meelelahutust.

Sayer teab, mis on rooliomaniku külmkapis ja suudab poest toitu või pitsat tellida. Mandlipiim ei saa enam kunagi ootamatult otsa. Sayer on tõeline “mine-sinna-too-seda” kratt.

Intelligentne rool ei ole lihtsalt auto ‘võti’ mille juht sõidukisse istudes oma kohale asetab, see on liikmekaart Jaguari vajaduspõhises teenindusklubis. Selles klubis saab valida, kas omada autot üksinda või jagada seda teiste kogukonna liikmetega.

Briti autotootja on sõnastanud oma pikkade traditsioonidega sõidukid elustiili osana: klientide jaoks on autoga sõitmine palju enamat kui punktist A punkti B jõudmine. See on elu elamine A-st Z-ni. Ka intelligentse rooli puhul on alati valida, kas sõidad ise või lubad ulmeliselt Sayeril oma elu juhtida.

E-PACE: JAGUARI UUS KUTSIKAS

E-PACE on tõsiselt nutikas võimas kompakne maastur. Disainitud ja ehitatud ilusaks, lõbusaks ja targaks, on ta hetkega äratuntav kui Jaguar. See on ehtne 21. sajandi auto: ühendatud, moodne, praktiline ja pakub lummava sõidukogemuse.

E-PACE on silmale ilus vaadata, sellega on lõbus ringi sõita ning tal on hing ja sisu, mis võivad pärineda üksnes Jaguarilt. Tech Festil korratakse E-PACE esitlusel nähtud ümber telje kukerpallitamise trikki, mida soovijad kohapeal virtuaalselt kogeda saavad.

jaguar e-pace

RÄMPS LAINETESSE

Waste to Waves – selle väljakutsuva nimega projekti käigus on valminud esimene surfilaud, mis on valmistatud 100 % ulatuses ümbertöödeldud polüuretaanplastikust ja disainistuudio jäätmetest. Surfilauda, mis on valminud koostöös keskkonnasõbraliku tootja Skunkworks Surf’iga, testis põhjalikult [wiki base=”EN”]Lucy Campbell[/wiki], Suurbritannia parim naissurfar.

Lucy kirjeldab oma kogemust: “Ookeanil on minu elus suur osa, nii et selle hoidmise vajalikkuse laiem teadvustamine on minu jaoks nii tähtis. Ma ei teadnud eriti palju autode disainimise protsessist ning on olnud võluv näha, kuidas Briti pikkade traditsioonidega autotootja sel viisil oma materjalidele uue elu annab. Minna vette ja seda lauda esimest korda proovida oli äge.”

[wiki base=”EN”]Jaguar Land Rover[/wiki]’i eesmärk on saavutada materjalikasutus, kus prügimäele ei jõua mitte midagi, kõik jäätmed kasutatakse ära. ‘Rämps lainetesse’ projekt on üks innovatiivsetest algatustest, mis annavad uue elu materjalidele, mis seni oleksid jõudnud prügimäele. Plaanis on surfilauast erinevate versioonide valmistamine.

MAAILMAKLASSI TALENTIDE OTSINGU POP-UP GARAAŽ

Jaguar Land Rover ei värba töötajaid tavalisel viisil. Gorillaz ja Briti autotootja teevad taas koostööd, et Tech Fest’il ja muudel sarnastel üritustel maailmaklassi talentide otsinguid jätkata.

Fännid, kes on huvitatud insenerikarjäärist Jaguar Land Rover’is kutsutakse Gorillaz’i pop up garaaži, et võtta osa võistlusest, mis paneb proovile nende tehnilise taibu, loogilise mõtlemise ja mälu. Edukad mängijad on esimesed, kel on võimalus pääseda kandidaatide järjekorda, saades seal ühtlasi eelispositsiooni.

Neile, kes Londonisse ei jõua, jääb kõikjal maailmas avatuks Gorillaz’i äpi kodeerimise võistlus. Uute töötajate otsinguviis ongi eriline: selleks, et pääseda kandideerima Jaguar Land Roverisse, tuleb fännidel võtta osa seeriast koodimurdmisemõistatustest.

Need ülesanded testivad osaleja uudishimulikkust, püsivust, lateraalset mõtlemist ja probleemilahendusoskusi – omadusi, mis kõik on uue põlvkonna tarkvaraarenduse ja inseneriala talendile tegelikus elus vajalikud.

Allikas ja meedia: tootja. Tõlkis Kadi Rünkla, toimetas Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN