Volkswageni I.D. elektriauto jõuab järgmisel aastal tootmisse. Tootja sõnul maailmamuutev auto võtab turu üle täiselektriliselt Golfilt. Lisaks I.D. kompaktile jõuavad tootmisse ka I.D. Cross krossover ja I.D. Buzz elektribuss, mis teeb kummarduse legendaarsele hipibussile T1.

Volkswageni esimene kompaktklassi mudel oli 1930-aastatel turule toodud Põrnikas, mis 1970-aastate alguseks oli juba lootusetult ajast ja arust, hoolimata arvukatest edasiarendustest ja uuendustest.

ELEKTRILINE REVOLUTSIOON

Niisiis kujutas aastal 1974 esmaesitletud Golf endast tõelist revolutsiooni – tagamootori asemel võeti kasutusele moodne esisillavedu ning keretüübiks oli valitud moekalt praktiline luukpära.

Sellega võrreldavat revolutsiooni ei ole seni tehtud, Golf on läbi seitsme põlvkonna saanud järk-järgulisi uuendusi ning püsinud oma segmendi tippude hulgas.

Tõsi, jõuallikate osas on seitsme põlve jooksul toimunud mõnevõrra jõulisemaid muudatusi. Praeguseks on Golf lisaks tavapärastele sisepõlemismootoritele saadaval nii pistikuhübriidi kui ka täiselektrilisena.

Kompaktklassi igipõlise valitseja kaheksandat põlvkonda on oodata alles kahe aasta pärast, kuid ka siis ilma vapustavate muudatusteta.

Nii nagu praegune mudel, saab ka järgmine Golf tuginema modulaarsel MQB-platvormil, kuid varustuse osas on oodata tugevaid digitaalse tiigrihüppe mõjutusi.

Jõuallikate poolel tehakse aga pigem samm tagasi, sest täiselektriline versioon jääb mudelivalikust välja. Seda siis olukorras, kus Volkswagen on andnud selgeid lubadusi lähiaastatel mitmekordistada oma elektrisõidukite müüki.

Elektri-Golfist loobumise põhjuseks on aga täiesti uue kompaktklassi elektriauto turuletoomine, mis on ühtlasi tulevase I.D.-mudelivaliku esimene pääsuke. Seejärel on lisaks tavalisele I.D mudelile tulekul krossover I.D. Crozz ja I.D. Buzz nime kandev elektriline nüüdisversioon legendaarsest hipibussist.

100 000 ELEKTRIAUTOT AASTAS

Elektrisõidukite tootmiseks loodud MEB-platvormil tugineva I.D tootmine algab Saksamaal Zwickau tehases järgmise aasta novembris ja täisvõimusel peaks tootmisliin tööle saama aastaks 2020.

Siis peaks plaanide kohaselt liinilt veerema lausa 100 000 I.D mudelit aastas. Viieukseline ja viiekohaline luukpära on mõõtmetelt pisut suurem kui Golf, aga kompaktse elektritehnoloogia tõttu saab salongiruumi olema peaaegu sama palju kui Passatis.

Sõiduki välimusest andis aimu juba tootmiseelne kontseptmudel. Silmapaistvaim on ehk esivõre puudumine, kuna elektriautol ei ole ju vaja mootorit jahutada, liiatigi paikneb mootor taas hoopis sõiduki tagaosas.

TULEB KA KIIRLAADIMINE

Elektriajamil on võimsust 125 kilovatti, edaspidi on oodata ka kahe mootoriga nelikveolisi versioone. Sõiduulatuseks lubatakse 400-600 kilomeetrit ja nullist sajani kiirendab sõiduk alla kaheksa sekundiga. Tippkiirus saab olema 160 km/h.

I.D aku peaks saama 80-protsendiliselt täis laadida vaid poole tunniga. Sõiduk saab olema ka päris hea manööverdusvõimega – pöörderaadiuseks lubatakse vähem kui 10 meetrit. Tulevikus lubatakse ka üsna edasiarenenud autonoomse juhtimise tehnoloogiat.

Hinna poolest ei peaks aga I.D tulema märkimisväärselt kallim kui Golf. Niisiis on oodata uut ja elektrilist Volkswageni rahvaautot, Põrnika ja Golfi väärikat mantlipärijat.

Allikas ja meedia: Volkswagen. Tõlkis Lena Murd

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.