Ja ta tuleb! Legendaarne Honda NSX jõuab sügisel Euroopasse!

Pinterest LinkedIn Tumblr +
[corner-ad id=2]See on peaaegu sama hea kui oleks olnud Islandi võit Prantsusmaa üle Euroopa jalka MM-l. Island ei võitnud, aga see uudis on päris – legendaarne Honda NSX jõuab sügisel Euroopasse! Ainus, mida me siin loota saame, on kuiv, päikeseline sügis, mis lubaks meil Legendi kogu ilus nautida.

Kas on keegi, kellele Honda NSX nimi ei ole tuttav või kelle nahal see tähekombinatsioon – New Sportscar eXperimental – ei tekita tibutagi? Siis on aeg teada saada ja ihu imelikuks ajada!

Esimene Honda NSX jõudis müügile 1990. aastal ja šeikis sooritajate segmendi korralikult läbi. Honda tootis autot järjepanu 2005. aastani. Keskasetusega vabalthingav 3-liitrine V6, mil võimsust kuni 294 hobujõudu, rohkelt alumiiniumi ja tolle aja kohta hüperuudseid tehnolahendusi – see oli Honda nägemus tolleaegsest tänavalegaalsest superautost.

Honda NSX

NSX-ile pani käed külge ka Ayrton Senna, kelle soovitusel auto šassiid täiustati ja kerele jäikust lisati, kõik ikka parema soorituse nimel! Auto kujustamisel järgiti F-16 hävituslennuki põhimõtet – vaateväli peab olema kõikjale avatud ning kokpit viimse nupuni kergelt kasutatav – toonane peadisainer Shigeru Ueharan ei teinud eesmärgi saavutamisel allahindlust ja nii ongi NSX ajalooliselt tuntud kui “hävituslennuki kokpitiga sportauto”.

NSX esimene põlvkond läbis oma suhteliselt pika eluea jooksul korduvaid mudeliuuendusi, välimuse asemel keskenduti aluspõhja täiendamisele. Alles 2005. aastal otsustas Honda, et aitab nüüd ka, ja lõpetas NSX tootmise. Selleks hetkeks oli müüdud 18 000 iludust. Seda, kas insenerid juba tookord andsid lubaduse tuua turule järgmine põlvkond, me ei tea. 2015. aastal sai aga uus NSX reaalsuseks. Ja nüüd jõuab auto Euroopasse.

NULLIST PEALE UUEKS

2015. aasta kevadel, 25 aastat pärast seda, kui esimene NSX superautode segmendi segi šeikis, näidati Genfi autonäitusel NSX teise põlvkonna isendit. Honda inseneride mahitusel pandi selle kapoti alla tuksuma V6 hübriidajamiga jõuallikas, mille võimsuseks kirjutati 550 hobujõudu. Tookord ei öelnud Honda veel sajaprotsendilise kindlusega, et auto kunagi Euroopas müügile jõuab.

Honda NSX teine põlvkond on nullist peale üles ehitatud. Kolm aastat põhjalikku arendustööd, mida juhtisid Ohiost Honda Raymondi arenduskeskuse insenerid, koondas tootja üleilmse projektimeeskonna kõik teadmised ja oskused.

Lihtinimesele paistab uus NSX lihtsalt kaasaegse sportautona, tegemist on aga Honda ühe aegade kõvema innovatsiooniprojektiga, mille tähekombinatsooni tuleb täna tõlgendada New Sports eXperience’na. Roheline sportauto, seda see on! Tõsi, päris kaaluta olekusse insenerid uudsete materjalidega manipuleerides sõidukit viia ei suutnud – olenevalt varustusest kaalub sõiduk ikkagi kuni 1800 kg.

NSX tehniline lahendus

HONDA AINULAADNE HÜBRIIDAJAM

NSX põhitunnused on säilinud: keskasetusega mootor ja uudne materjalikasutus, kokpit, mis pikemal vaatlusel jätkuvalt toob meelde hävituslennuki. Auto põhineb alumiiniumraamil, mis koos ülitugeva terase ja süsinikkiust põrandapaneelidega moodustab jäiga ja kerge šassii.

Algne vabalthingav V6 on asendunud 3.5-liitrise ülelaetud V6 mootoriga, millel on võimsust kuni 507 hobujõudu. Lisaks muudele väga vingetele parameetritele on sel jõuallikal väänet kuni 550 njuutonmeetrit! Ja seda pakutakse lahkelt juba 2000 pöörde juures, nõnda et mingist tsiviliseeritud sõidust ei pruugi kohe alguses midagi välja tulla, peab harjutama…

Sisepõlemismootorile lisaks võttis Honda NSX puhul kasutusele hübriidtehnoloogia, mille ülesandeks on abistada peamootorit ühtlasema võimsuse jaotamisel ning võimaldada autoga linnatingimustes väikesi vahemaid läbida ka üksnes elektri jõul.

Topeltsiduriga käigukast suunab jõu tagaratastele. Nelikveo puhul rakenduvad tööle kaks esiteljele paigutatud 37- hobujõulist elektrimootorit, mis töötavad ka auto pööramisel, vähendades esirataste kiirust. Tootja andmetel kiirendavad kaks väikest elektriajamit paigaltvõtul autot esimesel sekundikümnendikul.

Honda on sellele keerulisele jõuallikate süsteemile pannud ilusa nime: Sport Hybrid Super Handling All-Wheel-Drive, ehk Sport Hybrid SH-AWD. Hübriidajami koguvõimsus on kuni 581 hobujõudu ja pöördemoment 646 Nm.

Hea fantaasia korral võib siit välja lugeda hävituslennuki tiivaripsutust

Hea fantaasia korral võib siit kokpitist välja lugeda hävituslennuki tiivaripsutust. Pigem on see siiski… auto!

RÕHK SÕIDETAVUSEL

Sooritus võib olla, aga kui sõita ei saa, siis on asjalood kehvad. Insenerid on NSX puhul pööranud sellele osale autost kõvasti tähelepanu. Tootja räägib siinkohal väga heast tasakaalust soorituse ja auto juhitavuse vahel – argipäeval (kui oled ära harjunud, et kogu võim antakse sulle kätte juba esimesel millisekundil ja õppinud seda hindama) võib autoga sõita tsiviliseeritud inimese kombel, elektriga ja tasakesi.

Kui aga kiirus pole enam patt, läheb andmiseks. Terav, tagasisidestatud elamus peaks olema NSX-iga garanteeritud. Seda tänu uudsele nelikveosüsteemile ja valitavatele sõidurežiimidele. Viisakas poesõidukäru muutub röögatuks sportlaseks kohe, kui rada näeb. Kõik on tehtud selleks, et rajal NSX teistest ette jõuaks, võtkem või spetsiaalsed kergsulamveljed, mis lausa lendavad mööda teed…

HONDA NSX CURVA RED

AERODÜNAAMILINE IME

Tuhandeid töötunde simulaatoris. Sadu tunde tuuletunnelis, nii Jaapanis kui Ühendriikides. Lõputu arv päevi joonistest detailse teostuseni, et õhuvoole aktiivselt suunata sinna, kuhu nad parema aerodünaamika seisukohalt minema peavad. Selleks, et autoga saaks hästi sõita, see ei jooks kohe ära kõike, mis sisse kallatakse ja ei hakkaks iga hetk üle kuumenema, on vaja päris kõvasti vaeva näha. Nad tegid selle ära.

NSX Total Airflow süsteem aitab tagada jõudlust, jahutades jõuajami komponente, pidureid, termoüksuseid. Inseneride sõnul on kontseptsioon lihtne – autos olevad kümme kütteelementi ja pidurid peavad pidevalt õhku peale saama,

Strateegiliselt paigutatud õhuavade kaudu saadetakse õhk auto tagant välja, vähendades nii oluliselt õhutakistust. Ka igapäevasõidu puhul lubavad insenerid läbimurdelist töökindlust – NSX’i klaasipesu ja kojamehed suudavad laitmatult töötada ka 290 km/h tunnikiiruse juures!

HONDA NSX DETAIL

NELI SÕIDUVIISI

Tsiviliseeritud liikleja teab, kus mismoodi sõita. Ja kui ei tea, siis Honda aitab. NSX puhul saab valida nelja režiimi vahel: Quiet (V6 on taltsas ja lülitab end peatudes välja, linnas saab sõita elektriga), Sport (rohkem häält ja toredasti jõudlust);

Sport+ (tundlikum gaas ja käiguvahetus, tihkem rool, rohkem (manipuleeritud) mootori häält), Track (andke rada siia, pidurid on tundlikumad, nelikvedu mõtleb kaasa, stabiilsussüsteemid näitavad, milleks nad võimelised on, hübriid teeb kõik, et sooritus oleks suurepärane).

HONDA NSX 130R WHITE

HÄVITUSLENNUKI ASEMELE VAIKUS JA ERGONOOMIKA

Ei tasu siit salongist enam otsida mootori möiret, Honda mõõtmised näitavad, et uue NSX kokpitis on 25 detsibelli võrra vähem müra. Aga! Moodsale ajale kohaselt on väljalasketorudes avatav ventiil, mis laseb kuuldavale rohkem häält. Tootja lubab ka, et kuuldavat möiret tempereeritakse vastavalt sooritusele ja sõiduviisile.

Salongi aga on paigutatud aktiivne häältuvastussüsteem, mille salamikrofonid salongi kanduvat mootoriheli püüavad ning sellele siis omalt poolt kõlaritesse võimendavad või summutavad – ju siis nii nagu juht soovib.

HIND, SAADAVUS

Maaletooja kodulehel on NSX igal juhul juba väljas ja väike turundusjutt juures ka. Kui aga uurida edasimüüjaid, siis Eesti kohta ei leidu (veel?) ühtegi märget. Saksamaa, Šveits, Prantsusmaa – sinna tuleb minna! Inglased küsivad auto eest hinda alates 130 000 naelast; maksud muidugi juurde.

Sakslased esialgu numbreid ei reeda. Arvata, et soliidsed need tulevad, ja see on ka põhjus, miks võib-olla peab eestlane oma imelise NSXi koos tempereeritud mootori häälega tellima esinduse kaudu näiteks Saksamaalt.

HONDA NSX CURVA RED

VAATA GALERIID JA UNISTA
[huge_it_gallery id=”181″]

Hübdiidajamiga sportauto pürib uueks normaalsuseks. Esimene, mis Honda uut NSXi vaadates silme ette tuleb, on BMW i8; siis … üllatus-üllatus, hübriidajamiga Porsche Panamera, maailma kiireim sedaan. Nissan, Toyota, Lexus jt on tulemas võimsate hübriidsete superautodega. Järelikult, kõik on alles ees, vaatamata keskkonnasäästule ja heitmenormide allalõikamisele. Ootame, silmad pikad peas!

Allikas ja meedia: Tootja

Honda tegevjuhil sai villand: turundusinimesed ärgu insenere segagu!

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.