Laupäev, 3. detsember 2022
1968. aastal toodeti Hollywoodis märulifilm, mille tähtsust filmiajaloos ei saa üle hinnata. Režissöör Peter Yatesi ning nimiosa mänginud Steve McQueeni kõrval sai legendiks ka tumeroheline Mustang GT 390, mis möödunud aastal kolmandat korda Fordi erimudelina uuesti sündis ning on nüüd Eesti esindusse jõudnud.

2018. aastal möödus Hollywoodi legendaarse märulifilmi “Bullitt” esilinastusest 50 aastat. Et tähistada kuulsusrikast ajalugu, aga veelgi enam tõmmata tähelepanu ägedale olevikule, lasi Ford tootmisse erimudeli Mustang Bullitt, mis on otseselt inspireeritud oma kunagisest kuulsast eelkäijast.

Aasta tagasi näidati kolmanda generatsiooni 460-hobujõulist Hollywoodi hiilgeaegadele viitavat hullust Detroidi autonäitusel, kevadel sai Fordi filmiteemalist eriväljapanekut imetleda ka Genfis.

2019. aasta jaanuaris on paar eriseeria isenditest jõudnud Fordi Tallinna esindussalongi ning ühte klassikalises Highland Green värvikuues Bullittit saab näha ja katsuda (ja sissegi istuda) Info Auto “keldris” ehk muuseumitoas.

Erinevalt teistest eksponaatidest ei ole Mustang Bullitt siin pelgalt ilu pärast vaid ahvatleb konkreetse kutsega: “osta mind!”. Auto hind on 54 000 euro kandis.

Kui keegi peaks tahtma rohkem kui ühte, võib juurde tellida ehkki tehas on andnud hoiatuse, et eriseeria Mustangid on eriti nõutud kaup. “Neli autot Eestisse,” on realistlik prognoos. Seega, kiirustage, huvilised!

Kümne minutiga otse Hollywoodi ajalukku

Miks üldse Mustang GT 390 fastback üleöö nii kuulsaks sai? Stuudio Warner Bros 1968. aastal valminud filmi “Bullitt” tipphetkeks on 10 minuti pikkune pöörane kihutamine, mida peetakse üheks kõige legendaarsemaks tagaajamisstseeniks kogu filmiajaloos.

Filmi peategelast kehastav Steve McQueen kimab tumerohelise (Highland Green) 1968 Mustang GT roolis San Francisco tänavatel, ajades taga kahte kurikaela, kes üritavad põgeneda musta Dodge Chargeriga. Hea võidab ja Mustangist saab ikoon.

Vahepealsetel aastatel on püütud kuulsat “hea kurja kannul” stseeni taaslavastada, viimati 2011. aastal, aga ükski üritajatest pole õnnestunud.

Nõnda siis ei jäänud Fordi disaineritel, sealhulgas Amko Leenartsil, kes annab suuna autotootja üleilmsele interjöörikujustusele, üle muud, kui teha valmis üks eriseeria, mis oma eelkäija nime vääriline on.

Pöörane ja stiilne sportauto

Klassikalist Dark Highland Green või Shadow Black värvitooni Mustang Bullitti jõuallikaks on edasiarendatud 5.0-liitrine V8 mootor, millel on võimsust 460 hj ja pöördemomenti 529 Nm.

Võimas V8 on varustatud Open Air Induction süsteemiga ning sel on uuendatud sisselaskekollektor, 87 mm segusiibrid ja unikaalse BULLITT kalibreeringuga mootori kontrollmoodul.

Uudne Rev-matching tehnoloogia hoolitseb koostöös 6-käigulise käsikastiga sujuvamate käiguvahetuste ja sportlike V8 turtsatuste eest, mis kostuvad käike alla vahetades.

See lahendus kasutab mootori elektroonilist kontrollsüsteemi pöörete lühiajaliseks tõstmiseks hetkel, kui juht käike alla vahetab – sobitades mootori pöörlemiskiirust valitud käiguga saavutatakse sujuvad ent häälekamad käiguvahetused.

Standardvarustuses on ka aktiivklapisüsteemiga väljalaskesüsteem, mis võimendab V8 mootori tunnusomast madalat häält veelgi.

Mustang Bullittil on kohanduv vedrustussüsteemiga MagneRide®, mis tagab suurepärase teelpüsimise väga erinevates sõiduoludes.

Märuliklassikasse kuuluvast filmist inspireeritud disaini iseloomustavad elegantsed kroomitud detailid, must esivõre ja minimaalne logokasutus.

Möödakäijate pilke püüavad 19-tollised Torq Thrust-stiilis veljed, punased Brembo™ pidurisadulad ja Bullitt-disainiga kütusepaagikork.

Interjööris võitlevad vagatsemisega Recaro® istmed ning 12-tolline digitaalnäidikupaneel, mis autosseistujat Bullitti-teemalise ekraanikujundusega lustakalt tervitab. Kõrva paitab 12 kõlarist koosnev 1000 W võimsusega B&O audiosüsteem.

Et tegu on limiteeritud erimudeliga, siis  kannab iga Mustang Bullitt oma nummerdatud dekoratiivplaati, mis paikneb kaassõitjapoolsel esipaneelil tavapärase Mustangi embleemi asemel.

Filmi “Bullitt” originaal-Mustang

2018. aasta Goodwood Festival of Speed’il esitles Ford esmakordselt väljaspool Ameerika Ühendriike seda legendaarset 1968 Ford Mustang GT-d, millega sõitis Steve McQueen filmis “Bullitt”.

Filmis kasutati kahte identset 1968 Mustang GT fastback’i, mis pärast ekraaniteose valmimist läksid eri teid. See mudel, millega McQueen filmis kihutas, müüdi eraisikule.

Teine sõiduk, mis sooritas tagaajamisstseenis enamiku hüppeid, saadeti aga romulasse. Toosama romulasse saadetud Mustang ilmus 2017. aasta algul taas päevavalgele Bajas Californias.

Erakätesse müüdud sõiduk oli aga kadunud kuni 2018. aasta alguseni. Staarauto omanik Sean Kiernan sai selle 2014. aastal päranduseks oma isalt Robertilt, kes sõiduki 1974. aastal filmistuudiolt ära ostis.

Sean võttis Fordiga ühendust ja koostöös esitletigi autot esmalt 2018. aasta Detroiti autonäitusel ja hiljem Goodwoodi kiirusefestivalil koos uue Ford Mustang Bullittiga.

Seekordne Bullitt on järjekorras kolmas. Mustang Bullitti esimene generatsioon nägi ilmavalgust 2001. aastal, II 2008. aastal – siis tähistas legendaarne märulifilm oma neljakümnendat sünnipäeva. Aeg lendab.

Kokkuvõtteks: osta ära!

Ehkki elu on kaugelt suurem kui film, on päris äge end ette kujutada Hollywoodi filmitähe moodi vinge auto roolis kurje kurve võtmas.

Seda autot ostes tuleb endale teadvustada, et enamuse ajast seisavad 460 hobust jõude, sest legaalseid pedaali põhjavajutamise kohti Eestis napib. Ent neid leidub.

Auto hind on umbes 54 000 eurot, auto olemus aga säärane, mis ometi kord lubab öelda, et kui muidu on Mustang maailma naiste ostuhitt, siis nüüd on Ford teinud midagi, mis tõesti esmajärgus julgetele meestele passivat näib.

Arvestades asjaolu, et tegu on limiteeritud eriseeriaga, hoiab Bullitt oma väärtust hästi. Arvestades asjaolu, et eriseeria saab kohe-kohe otsa, on mõistlik Info-Autos ruttu ära käia ja tellimus vormistada. Ja loota, et kevad tuleb koos Bullittiga.

Et ootajal aeg pikem ei näiks, võib paluda end talutada Info Auto keldrisse, muuseumiruumi, kus seisab tükike autoajalugu ning üles-alla sõidutab ehe nõuka-aegne lift.

Seda, mismoodi uue põlvkonna Mustang sõidab, saab uuesti lugeda Veli loost

Tõlge: Lena Murd. Lähtematerjal: Ford

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.