Neljapäev, 25. aprill 2024
Itaalia kunstniku Gianluca Gimini silmarõõmustav projekt ühendab inimese loovuse tipptehnoloogiaga. Osalejate ülesandeks oli paberile joonistada jalgratas nagu nad seda ette kujutavad. Gimini modelleeris joonistuste põhjal kolmemõõtmelise kujutise. Tulemuseks on eriilmelised kaherattalised, millega paraku küll sõita ei saa, mis on aga kinnituseks, et meis kõigis on peidus looja.

Kui mõelda, pole see ju teab, mis väljakutse – joonistada jalgratas.  Suur osa meist oskab ratta pliiatsiga une pealt paberile visandada: raam, kaks ratast, lenkstang, pedaalid, sadul… Lisaks muidugi detaile, millele me harva tähelepanu pöörame – näiteks keskjooks. Just detailid on need, mis ratta kokkuvõttes sõitma panevad.

Gianluca Gimini alustas oma projekti 2009. aastal, mil ta esimest korda julges oma sõpradelt ja tuttavatelt paluda, et need talle oma ratta joonistaksid: “Läksin lihtsalt nende juurde, näpus paberileht ja pliiats, ja palusin neil joonistada jalgratta; omast peast ja kogu südamest. Sain kiiresti aru, et mu lihtne soov võis osutuda parajaks pähkliks – mitte igaüks ei suuda kohe meenutada, kuidas jalgratast joonistada.”

Vaid mõni üksik suutis joonistada täpselt, enamus visandas midagi, mis kaudselt jalgratast meenutab. Seda katset – joonistada peast midagi tuttavat – teevad psühholoogid tihtipeale, et näidata – meie aju trikitab olukordades, mis tunduvad meie lihtsad – tulemus on tihtipeale reaalsusest täiesti erinev.

Gianluca Gimini
Kunstnik Gianluca Gimini. Foto: Velocipedia

Mõne aastaga kogunes kunstniku portfelli 376 joonistust, mida oli võimalik ka kolmemõõtmelisena modelleerida, et siis omakorda tulevikus 3D printerist ka käegakatsutav objekt välja lasta. Need ideed teeksid rõõmu igale kujustajale, kel meeles kaherattaline; ja tänu Gianlucale on võimalik neid unistusi lähemalt näha, esialgu siiski mitte veel käega katsuda – aga see on kunstniku tulevikku suunatud eesmärk.

Kolmemõõtmeline pilt on oskaja disaineri jaoks võimalus, head ideed maha viksida ja sõidukõlblikuks vormistada. Sest, olgem ausad, enamus joonistatud ratastest päriselus liikuda ei saaks; mehaanikast ja tugevusarvutustest on asi vähemalt sama kaugel kui Maa Marsist.

“Minu saak koosnes sadadest joonistustest, millest kokku tuli hindamatu kollektsioon. See on uskumatu uudsete ideede paljus, mille aluseks on inimlik eksitus. Ükski disainer ei suudaks isegi saja elatud elu jooksul nii palju ideid pritsida, sellepärast on see kogu nii suure väärtusega,” rääkis Gianluca.

Gianluca ratas tumeroosa

NAISED JA MEHED JOONISTAVAD JALGRATAST ERINEVALT

Mõneaastase töö tulemusena kogus Gianluca kokku 376 ideed eri vanuses ja rahvuses inimestelt. Noorim joonistaja oli kolmene, vanim 88-aastane. Osalejaid oli seitsmest rahvusest.

Pilte vaadates selgus, et naised ja mehed joonistavad jalgratast mõnevõrra erinevalt. Näiteks on 90% neist joonistustest, kus kett on seotud esirattaga (või nii esi- kui tagumise rattaga), on naisterahvaste loodud. Mehed panevad küll rattaketi õigesse kohta, aga mõtlevad üle raami joonistamisel ning tulemuseks on füüsikaline nonsenss. Üks huvitav fakt veel – koguni 75% jalgratastest oli joonistatud vasakult küljelt ning vaid veerand vaatas lenksuga paremale.

Gianluca palus igal joonistajal lisada pildiallkirja juurde ka lühidalt oma ameti; see osutus tihtipeale sirgeldamisest keerulisemaks  – inimesed ei osanud lühidalt kirjeldada, millega nad leiba teenivad. Kõige segasemalt skitseeritud joonise autoril oli ka kõige kohutavam käekiri. Selgus, et pildi joonistaja oli ametilt arst.

3D visualiseerimine, modelleerimine ja renderdamine annab võimaluse joonistatud jalgratast kolmemõõtmelises ruumis ette kujutada, Gianluca eesmärk on aga need rattad kunagi ka elusuuruses välja printida. 3D printimine on 3D-printeriga CAD-failist kolmemõõtmelise eseme kasvatamine. 3D-printimist võib kasutada peaaegu kõige juures (alates tillukestest esemetest muusikariistade ja autodeni). Enamasti kasutatakse 3D-prinditud detaile prototüübina toote disaini arendamiseks, valuvormide valmistamisel või lihtsalt erinevate mudelite koostamisel.

VALIK KOLLEKTSIONEERITUD IDEEDEST

Vaadake neid rattaid tähelepanelikult. Tõenäoliselt leiate üles, kus on viga või imestate, mida inimesed välja mõelda suudavad. Mõnelgi kaherattalisel on puudu elutähtis osa, et sellega sõita saaks; mõnelgi juhul tahaks pidurit vajutada veel enne, kui sõitma läheks… Tuleb tunnistada, kõik, mida me näeme, on lihtsalt imeline!

Piltide järjekord on selline: kõigepealt joonis koos autori nimega ja siis Gianluca 3D modelleerimine. Vaata imelisi kreatuure lisaks Velocipedia lehelt. Kunstnik Gianluca Gimini on tänulik oma piltide levitamise eest ning samuti on kõik teretulnud toetama tema kollektsiooni realiseerumist ainulaadseks rattanäituseks.

joonis must ratas leonardo valge disain fatbike joonis fatbike 3d massimo massimo 3d federico federico 3d girogia giorgia 3d katrino kartino 3d lee lee 3d fiorenza fiorenza 3d anna anna 3d rosella rosella 3d

Allikas ja pildid: Velocipedia

KOMMENTEERI SIIN