Neljapäev, 18. aprill 2024
Transpordiplatvorm Taxify kannab alates 7. märtsist kõikjal maailmas uut nime Bolt, mis on mõeldud peegeldama ettevõtte senisest laiemat visiooni transporditurul. Kasutajate jaoks midagi ei muutu, edaspidi tuleb harjuda uue logo ja nimega. Ning meeles pidada, et uue kodulehe aadress on bolt.eu

Bolt (inglise keeles “välk”, “nool”, aga ka “plehku panema”, “riivistama”) on nimi, mis edaspidi rõhutab meie ükssarviku suuremat ambitsiooni – lahendada kõikjal maailmas transpordi ees seisvaid väljakutseid üha laiemal skaalal. Uus nimi ja logo võetakse järk-järgult kasutusele kõigis 30s riigis kus Taxify tegutseb.

“Inglise keeles tähendab Bolt välgunoolt. Meie jaoks tähendab see kiiret ja mugavat võimalust linnas ringi liikuda, olgu see siis auto, tõukeratta või ühistranspordiga,” ütles ettevõtte asutaja ja tegevjuht Markus Villig.

Villig on veendunud, et tulevikutranspordi võtmesõna on elekter. Platvorm võimaldab juba praegu näiteks Pariisis sõita elektriskuuteritega ning Aafrikas tsiklite ja tuk-tukkidega. Veebileht TechCrunch sedastab, et ettevõttel on suured kasvuplaanid, otsitakse uusi investoreid

ÕIGE LEIDMINE ON VAEVALINE

Bolti juhtidele ja 25 miljonile kasutajale nimemuutus muudatusi kaasa ei too, kuna juba nutiseadmesse laetud Taxify rakendus uuendab ennast automaatselt.

Esialgu jääb samaks ka rakenduse ikoon, et kasutajad selle ära tunneksid. Rakenduse esmakordsel avamisel kuvatakse kasutajale info, et Taxify kannab nüüd nime Bolt.

Uute kasutajate jaoks võib aga Bolti nimega taksofirma otsimine tekitada paraja segaduse. Apple’i äpipoes avaneb terve rida samanimelisi rakendusi, aga ükski neist ei ole see õige.

Bolt.com, mis võiks olla justkui esimene domeen, mille uus kasutaja sisse toksib, on hoopiski veebipoodidele mõeldud tööriist.

Eestist guugeldades lööb esimesena ette soomlaste tööjõu vahendamisega tegelev Bolt, aadressil www.bolt. works. Eestikeelsel lehel on paljulubav alajaotus “logistika”, aga endise Taxify juhiks sealtkaudu end regada ei saa.

Järgmisena tuleb ettevõtjatele ja investoritele mõeldud keskkond Bolt, domeeniga .io, siis juba Usain Bolt ja Baltic Bolt. Siinkohal saab äpitakso kasutaja kannatus ilmselt otsa ja ta valib mõne muu võimaluse soovitud sihtkohta jõudmiseks.

Ettevõtte nimes “välk” või ehitusettevõtte puhul ka “polt” tähendab ju paljusid toredaid asju. See ilmselt selgitabki, miks bolte on nii palju. Selle nimega on umbes samasugune fenomen nagu popimate eesnimedega Aleksandr või Olga.

BOLT BASIC – KAS KA OSA UUEST ALGUSEST?

Räägime loodusest ka. Mõni päev enne üleilmset nimemuutust alustas Taxify Tallinnas odavteenusega, mis sai nimeks Basic. Selles kategoorias saab sõita kuni 19 aastat vana väikeautoga. Hind on kasutajale 10-20% odavam kui senine Taxify baasklass.

Kas võib olla, et see on osa Villigu viidatud laiemast nägemusest minna üle transpordilahendusele, mis on loodusele vähem kahjulik?

Sest ehkki 19-aastaste autode jõuallikate heitmenormid ei pruugi vastata uuema aja standardile, on algatus ju tänuväärne – vana auto saab lõpuni kasutatud ning toob omanikule lisaks ka kasu.

Küsisime päev enne Taxify välgunooleks muutumist Karin Kaselt üle, miks uus kategooria täpsemalt vajalik on. Kahjuks ei saa ettevõte avaldada, kui paljud juhid tänaseks Basicuga liitunud on.

Karin Kase ütleb, et alati jääb lipulaevaks Taxify kategooria (nüüd siis Bolt) ning uus ja odavam on mõeldud neile, kelle jaoks auto aastanumber ja kiire saabumine nii olulised ei ole: “Basic kategoorias on alati vähem autosid kui Taxify kategoorias ja seetõttu on seal ka ooteajad veidi pikemad.”

Millised autod Basic kategoorias sõidavad? Kase teeb väikese läbilõike seni liitunud autodest:
mitu 5. seeria BMW-d aastatest 2002-2004
Mercedes Benz E-klass 2004
Mitu Volkswagen Golfi 2017
Honda Civic 2003
Peugeot 207 2007
Toyota Avensis 2007
Toyota Avensis 2018
Scoda Octavia 2014
Nissan Leaf 2016

Ta lisab, et enne kui auto Basicusse vastu võetakse, vaatab selle üle Taxify meeskonda kuuluv töötaja: “Ta vaatab seda, et auto välimus ja sisemus vastaks Taxify standarditele – et kõik oleks puhas ja korralik.”

Milline on prognoos, kui paljud kliendid võiksid edaspidi põhikategooriale eelistada odavkategooriat? Sellele küsimusele on Kase sõnul praegu raske vastust anda:

“Täpset ennustust teha ei oska. Kindlasti on kliente, kes on harjunud Taxify kategooriaga ja jätkavad seal sõitmist ka edaspidi.

Samas on kliente, kelle jaoks sõidu hind on olulisem kui auto välimus või kiire saabumisaeg. Meie hinnangul jagub kliente mõlema kategooria jaoks.

Samuti on kindlasti inimesi, kes mõnel juhul sõidavad Taxify kategoorias, aga näiteks üksi või väiksema seltskonnaga sõites kasutavad Basic kategooriat, kuhu mahub lisaks juhile kolm inimest.”

Taxify juhtide ja klientide foorumis tekitab hämmingut põhikategooria autode vanus – väidetavalt võib seda nüüd sõita ka autoga, mis on registreeritud aastal 2005. Karin Kase ütleb, et Taxify (nüüd Bolt) kategoorias on autode vanus kuni 10 aastat. Erandkorras võetakse vastu kuni 14-aastaseid autosid. 

Seega puhas keskkonnasääst! Kahjuks ei osanud küsida, kas Eestisse tulevad ka tuk-tukid, oleks uuenduslik. Või siis velotaksod. Elektriskuutrite teenuse Tallinna laiendamine ei olnud Taxifyl eelmisel aastal veel plaanis, aga mine tea, mida Bolt, see .eu teeb.

Kaanepilt: Bolt

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN