Laupäev, 20. aprill 2024
“Viimane kilomeeter” on väljakutse nagu Gordioni sõlm, mida mobiilsusettevõtted järjekindlalt lahendada püüavad. Fordi insenerid pakuvad linlase jalavaeva vähendamise lahenduseks värkvõrku ühendatud robotkaubiku-drooni koostööd. Autolivery teeb laisa inimese elu edaspidi veelgi lihtsamaks ja … laisemaks.

Fordi Tulevikulinna projekti eesmärk on jõuda tervikvisioonini linnakeskkonna mobiilsusväljakutsetest – liiklusummikud, õhusaaste, jalgratturite ja jalakäijate liikumine linnas – ning need murekohad uute tehnoloogliste lahenduste kaasabil ületada. Üksnes pakirobotitest ja isejuhtivatest bussidest elamisväärse linnaruumi loomiseks ei piisa.

Ford otsustas hiljaaegu investeerida Argo AI tehisintellekti arendamisse, ning tulemus peaks juba mõne aasta pärast “intelligentsete”, isejuhtivate ja empaatiliselt suhtlevate autodena näha olema.

Paralleelselt autonoomsete sõiduvahenditega arendatakse teenuseid, mis lahendaksid “viimase kilomeetri” probleemi nende linlaste jaoks, kes iga spinatilehe pärast ei viitsi oma kaastundlikku sõidukit lahti pakkida. Appi tulevad värkvõrk, robotautod ja droonid, mis ühiselt kaupu kohale toimetavad.

VAATA AUTOLIVERY TEENUST TUTVUSTAVAT VIDEOT

KAUBIK JA DROON, SINU KÜLMKAPIGA KÄSIKÄES

Tänavusel Mobiilse Maailma Kongressil tutvustasid Fordi insenerid Autolivery teenindusideed ja uudseid liikuvuslahendusi sh. Carr-E robot-sõiduplatvormi ja innovaatilist kolmerattalist linnaratast TriCiti.

Ford kavandab aastaks 2021 täisautonoomset, Rahvusvahelise Autoinseneride Ühenduse (SAE) neljanda taseme sõidukit, mis sobiks mobiilsusteenuste – nagu sõidujagamine, hääletamine ja kullerteenused – osutamiseks.

Üle poole sajandi on kaubikud etendanud põhirolli saadetiste kättetoimetamisel. Droonid on moodne nähtus. Kuid need kaks võiksid töötada käsikäes, et parandada mobiilsust linnakeskkonnas nagu näeme Fordi “Tulevikulinna” visioonis.

Robotautod võivad kiiresti ja efektiivselt transportida mööda maad kõike, toidukaupadest tablettideni. Droonid tulevad appi seal, kust auto enam edasi ei pääse – korrusmajades, probleemsetes parkimiskohtades, suletud kvartalites, ebaturvalistes piirkondades – läbides teekonna viimase osa lennates ning kauba siiski saajani toimetades.

Innovatiivne Autolivery kontseptsioon, mida insenerid on arendanud “viimase kilomeetri” väljakutse (Last Mile Mobility Challenge) raames, tutvustab elektrilisi isejuhtivaid kaubikuid, mida kasutatakse koos droonidega, et linnapiirkondades pakke peale võtta ja kohale viia.

Omapärast lahendust sai kongressil ise virtuaalreaalsusena kogeda: prillid pähe, ja sõidame! Virtuaalmaailmas käib parasjagu ettevalmistus sõpradele õhtusöögi korraldamisel. Puuduv komponent tellitakse läbi värkvõrku ühendatud külmiku kiiresti “Autolivery” vahendusel kohale, toit valmib retsepti põhjal õigeks ajaks ning keegi külalistest ei pea tühja kõhtu kannatama.

PUHKUSE VEEDAME KÕIK … UMMIKUS!

Uuemad andmed näitavad, et Euroopa suurlinnade sõidukijuhid veetsid 2016. aastal liiklusummikutes istudes kuni 91 tundi ehk ligi 4 ööpäeva aastas. Isejuhtivate autode puhul oleks ummikutes istutud aeg tõenäoliselt väiksem, aga päris vältida seda ei õnnestu, vähemalt mitte seni kuni teedel sõidab ka “tavalisi” autosid.

Autolivery kompleksne mobiilsusteenus on üks võimalik lahendus, kuidas uued tehnoloogiad võiksid parandada tarbijate elu nende nutikates võrgustunud kodudes ning sillutada teed jätkusuutlikumale linnaelule.

“Fordi innovatsiooni keskmes on inimene, kelle raha ja närve me tahame säästa. Samuti tahame meie linnad muuta lihtsamini navigee ja elamisväärsemateks,” selgitab Autolivery idee sündi Ken Washington, Ford Motor Company, Uuringute ja Insenerilahenduste Arendamise asepresident.

Autolivery idee, üks paljudest Fordi töötajate “viimase kilomeetri” väljakutse lahendamiseks pakututest, pööras omakorda erilist tähelepanu “viimase 15 meetri” väljakutsele kaupade kättetoimetamisel.

Automatiseerimise seisukohalt kõige suuremaks väljakutseks peetava teekonna osa – viimase 15 meetri, n-ö kõnniteelt koduukseni – kaupade kättetoimetamisele keskkonnasõbraliku lahenduse leidmiseks töötavad paljud firmad.

Surve selle ülesande lahendamiseks eeldatavalt globaalselt vaid kasvab, koos SKT kasvu, internetiostlemise leviku ja sellega seoses lokaalse kättetoimetamisvajaduse suurenemisega. Autolivery on üks paljudest võimalikest lahendustest, millest esialgu saame rääkida küll vaid oletuslikus tulevikuvormis.

HEAD IDEED SAAVAD ALGUSE HÄKATONIDELT

Ford kutsub oma töötajaid, ettevõtjaid ja idufirmasid regulaarselt häkkimismaratonidele ja innovatsioonipäevadele osalema. Autolivery (sõnadest automated delivery) on sündinud just ühel taolisel mõttemaratonil.

Selle tulevikuteenuse mõtlesid välja Shanghais asuva Fordi esinduse disainerid Euishik Bang, James Kuo and Chelsia Lau, kes osalesid ettevõtte korraldatud Viimase Kilomeetri Mobiilsete Lahenduste (Last Mile Mobility Challenge) väljakutsel, mille eesmärgiks oligi uute mobiilsete lahenduste leidmine linnakeskkonnale.

“Asi on elu lihtsamaks tegemises. Võimalus kasutada autonoomseid elektrisõidukeid koos droonidega, et kiiresti ja lihtsalt pakke saata ja kätte toimetada saaks igaühe jaoks elu paremaks teha,” selgitab Euishik Bang.

Ka elektriline sõiduplatvorm Carr-E ja kokkupandav eletriline kolmerattaline jalgratas TriCiti on Last Mile Mobility Challenge’i jaoks välja töötatud ja neid eksponeeritakse Mobiilsuse Maailmakongressil.

Ford kavandab täisautonoomset, 4-taseme sõidukit kommertskasutusse aastal 2021. Samuti näeb tootja plaan ette jätkuvat kasvu elektrisõidukite pakkumises kuni nende arv järgmise 15 aasta jooksul ületab bensiinil töötavate analoogide oma.

Sõidujagamine kogub populaarsust ning sõidukite ja infrastruktuuri kommunikatsioonisüsteemide ühildumine jätkub: “Meie väljakutse on mõista, kuidas inimesed linnakeskkondades elavad, töötavad ja liiguvad, edastada teave meie mobiilsustehnoloogiate ja lahenduste arendusüksustele ning tegutseda,” võtab Washington teema kokku.

Allikas ja meedia: Ford Tõlge: Kadi Rünkla

KOMMENTEERI SIIN