Reede, 19. aprill 2024
7.mail vannutati neljandat korda ametisse Venemaa president Vladimir Putin. Ehkki veel nädal tagasi oli kahtlusi, kas tal õnnestub tseremooniale sõita uhiuue kodumaise limusiiniga Aurus, siis paanika osutus asjatuks – noobel esindusauto sai punasel vaibal Putiniga vähemalt võrdset tähelepanu.

Vladimir Putin veeres inaugureerimisele Moskvas kodumaises limusiinis. Soomustatud esindusauto EMP-41231SB kannab nime Aurus ning on valminud vene ja saksa inseneride kuueaastase koostöö viljana.

PEREKOND KORTEEŽ

Limusiin on esindusautode pere esimene laps, samale modulaarplatvormile ehitatuna on oodata “lihtsamaid” autosid, sh nooblit krossoverit, ruumikat sedaani ja väikebussi. Kodumaiste esindusautode projekt kannab uhket nime Korteež ning sellele on kulutatud eri andmetel 190 miljonit eurot.

Kuus aastat tagasi sõitis Putin oma järjekorras kolmandale ametisse vannutamisele Mercedes-Benz S600 Pullmaniga. Juba toona kostusid rahulolematud hääled, miks ometi ei võiks Venemaa president liikuda kodumaise limusiiniga nii nagu seda on teinud riigijuhid enne teda.

Venemaa esimene autotehas ZIL, mis on edukalt tootnud limusiinilaadseid tooteid nõukogude nomenklatuurile, ei vedanud paraku Putini limusiiniga välja. Vananenud tehnoloogiad ja palju käsitööd ei aita kuigivõrd kaasa uue aja Esimese Sõiduki sünnile.

Nii kutsutigi kokku Venemaa parimad insenerid NAMIst ning Porsche kuldsemad pead ja sündis projekt Korteež. Ja ehkki veel mõni aeg tagasi paanitsesid venelased, et neljandat korda ametisse vannutatav president peab kohale tulema ilmselt hobusel, läks kõik hästi: Aurus sai valmis.

Vladimir Putin veeres täna soliidselt Aurusega üle Punase Väljaku ja läbi Kremli: Senatitorni juurest kus asuvad presidendi tööruumid Suur-Kremli paleeni, kus toimus inaugureerimine. Kogu teekonna pikkuseks kujunes umbes pool kilomeetrit.

Moskva Kreml (vene keeles Московский Кремль) on Moskva kesklinnas asuv ajaloomälestis, Moskva suurvürstiriigi, Moskva tsaaririigi (kuid mitte Venemaa keisririigi), Nõukogude Venemaa, NSV Liidu ja Venemaa Föderatsiooni valitsejate residents, mille ehitamist alustati 1330. aastal ning viidi lõpule 1520. aastal. Kolmnurkse kujuga Kremlit ümbritsevad lõunast Moskva jõgi, loodest Aleksandri aed ja idast Punane väljak.

MIDA ME AURUSEST TEAME?

Aurus on peaaegu 100%-liselt valmistatud Venemaal, vähemalt väidavad nii kohalikud allikad. Paraku pole EMP-41231SB limusiini tehnilisi andmeid avalikustatud ning nii saamegi rääkida asjast vaid aimamisi ja kõlakate põhjal.

Auruse platvorm kui keredetailid on kohalikku päritolu, võimas hübriidajam aga ilmselt seesama, mis lennutab edasi Porsche Panamera E-Hybridi.

Kaksikajami moodustavad kas 6.6-liitrine V12 turbo-bensiinimootor, mil võimsust kuni 860hj või siis 4.4-liitrine V8 ja elektrimootor ning 9-käiguline automaatkast, mille on ehitanud Vene ettevõte KATE. Auto on neljarattaveoga.

Kõik neli Korteeži perekonna uudismudelit peaksid jõudma ka väikepartiidena seeriatootmisse ning sealt valitutele müüki: eri allikate andmetel on plaanis alates 2019. aastast toota 250-300 autot, mille hind jääb 90 000 ja 110 000 euro vahele.

VENE AUTOTÖÖSTUSE TAASSÜND

Venelastele tähendab Auris poolt maailma: nooblites esindussõidukites nähakse autotööstuse hiilguse taastamist suurel kodumaal. Viimati disainiti riigipeale, Mihhail Gorbatšovile oma esindusauto 1985. aastal ning selleks oli ZIL-41052, uuendatud versioon seitsmekümnendate ZIL-4104st.

Üheksakümnendate algul põlgas Gorbatšov aga ära Cadillaci-sarnase ZIL-4102 ja saatis insenerid arenema. Kõlakad väidavad, et tegelikult ei meeldinud see auto Mihhaili abikaasale Raissale.

Pärast Gorbatšovi sõitis Boriss Jeltsin vana ZIL-41052 limuga rõõmsalt kuni 1995. aastani ringi kuni talle otsustati soetada korralikum Lääne pill, milleks oli Mercedese S-klass. Sealt alates on Venemaa presidentidel olnud tavaks kasutada sakslaste limusiine esindussõidukitena.

Allikad: Za Ruljom, SN. Pildid: Venemaa presidendi pressikeskus

KOMMENTEERI SIIN