Neljapäev, 25. aprill 2024
Volkswageni kontserni kuuluv Audi teatas, et lõpetab legendaarse sportauto TT tootmise ja kaalub ka R8 liini sulgemist: aeg on panustada elektriautodesse. Sisepõlemismootoriga sportautode valmistamine on üha kulukam ning võidujooks karmide keskkonnanõuetega võtab võhma välja.

Bloomberg kirjutab, et Audil seisavad ees keerulised ajad: üha karmistuvad keskkonnanõuded on autotootja pannud olukorda, kus kogu ressurss tuleb suunata ellujäämisprogrammi ehk hakata kiiresti ehitama tõhusaid elektriautosid.

Legendaarne TT läheb tootmisest maha ning kaalumisel on ka pöörase R8 liinide seiskamine, aga seda mitte igaveseks: mõne aasta jooksul loodab Audi esitleda TT uut, täiselektrilist versiooni. Mis saab ligikaudu 150 000 eurot maksvast R8-st, kas ka sellest tehakse elektrikas, täna veel teada ei ole.

Audi esitles möödunud aastal oma esimest täiselektrilist linnamaasturit e-tron. Auto on suurepärane, noobel, vaikne, sõiduvõimekas… aga midagi on sakslastel läinud nihu aku efektiivse kasutamisega, sest 95 kWh pakk suudab välja anda maanteel umbes 330 km, WLTP andmetel 417 km sõiduraadiust ühe laadimisega. Tulemus jääb konkurentidele nagu Tesla Model X ja Jaguar I-Pace alla.

Seega tuleb otsi kokku tõmmata ja panustada rahaliselt segmenti, kus edasiminekut pikisilmi oodatakse. Audi finantsjuht Alexander Seitz jättis möödunud nädalal Audi legendaarsete sportmudelitega piltlikult hüvasti:

“Sisepõlemismootoriga sõidukite valmistamine muutub keskpikas perspektiivis senisest kallimaks, seevastu elektriautode tootmiskulud langevad järjest,” tõdes Seitz ettevõtte aastakoosolekul Neckarsulmis.

Insenerid võitlesid TT eest, aga kaotasid

Audi on kahekohalisi TT-sportautosid valmistanud alates 1998. aastast. Neid on toodetud nii rotsterina kui ka kupeeversioonis.

Ühesõnaga, TT on Audi mudelinimistus seisnud kogu tootmise vältel hinnatud kohal. Ümar ja voolujooneline sportauto andis omal ajal tootja disainikeelele täiesti uue suuna.

Sellest, kui oluliseks on TT-d Audi ajaloos peetud, kõneleb ka inseneride reaktsioon uudisele, et auto läheb tootmisest maha: nad tõepoolest seisid küünte ja hammastega oma lemmiku eest, öeldes, et TT on osa Audi DNA-st.

Aga elu peab edasi minema, ja kui raha ägedate ent vanamoodsate sõidukite jaoks enam ei jagu, siis seda ei jagu.

Paradoksaalsel kombel on TT kadumine rõõmusõnum neile, kes autodesse investeerida tahavad: selle mudeli hind hakkab tulevikus kindlasti ülespoole kerima.

Võtmesõna on elektrifitseerimine

e-tron elektriline linnamaastur on Audil olemas ent sellega tootja ei piirdu: mõne aastaga peab müügivalmis olema vähemalt viis täiselektrilist ja seitse pistikhübriid-mudelit.

Volkswagen kontsern tervikuna peaks aastaks 2025 olema turule toonud 20 täiselektrilist sõidukit, neid jagub kõigile brändidele, sh Seatile. Elektriautode ja pistikhübriidide osakaal kogumüügist peaks kasvama 40%ni.

Kõlakad käivad, et Audi lipulaeva A8 uus põlvkond saab muuhulgas täiselektrilise versiooni. Praegust A8-t esitles tootja 2017. aastal, järgmine generatsioon peaks seega müügile jõudma 2025. aasta paiku.

Aga see ei pruugi olla veel võit…

Kuigi elekter on võlusõna, mis avab rahakotirauad, pressivad käredad euronõuded tootjaid juba praegu vastu lauda. Audi on CO2 määrade üldiseks alandamiseks toonud suurema kärata Euroopas turule ka paar g-troni ehk surugaasil sõitvat mudelit, katsetanud mahehübriididega ja kanda kinnitanud ka pistikute segmendis.

Aga see ei pruugi tähendada veel võitu. Elektrifitseerimise kõrval tuleb tootjal ületada muidki takistusi. See aasta ei ole Audi jaoks olnud kuigi hea, üleilmselt on müük läinud allamäge.

Aastakümneid Hiinas esmaklassiautode müügiedetabelite tipus olnud Audi on hakanud vaikselt mersule ja bemmile jalgu jääma.

Suurimal turul ellu jäämiseks tuleb Audil Hiinas müüginumbreid kahekordistada. Hiina on võtnud kindla suuna oma autotööstuse edendamisele ning selleks, et vältida suuri impordi-tollimakse, tuleb sakslastel kohalikes tehastes toodetavate mudelite osakaalu suurendada. 2018. aastal tarnis Audi hiinlastele ligi 661 000 autot.

Möödunud aastal tuli pauk sealt, kus seda oodata ei osatud: Audi endine tegevjuht Rupert Stadler vahistati ja lasti lõpuks vabaks 800 tuhande euro suuruse tagatise vastu. Väidetavalt on ta üks “noksitamise” osalisi ja ka esitanud heitmeskandaaliga seotult valeandmeid.

Ees seisab kõva kärpeprogramm, mis tõmbab Audi mudelinimistut koomale ja tõenäoliselt jätab osa inimesi ka tööta.

Ekspertide hinnangul on kontserni senisise lüpsilehma jalule aitamiseks vaja vähemalt 15 miljardit eurot. Ja seda mitte ülehomme vaid kohe.

Allikas: Bloomberg. Kaanepilt: Audi TT / tootja pressiruum

KOMMENTEERI SIIN