Laupäev, 3. detsember 2022
5. detsembril selgus Aasta auto Soomes 2020.  130 punktiga viis võidu kindlalt koju Škoda Kamiq. Hõbedale tuli Toyota Corolla, kolmandale kohale platseerus Mazda 3.

5. detsembril toimus Helsingis pidulik auto- ja liiklusvaldkonna aastagaala, mis toob kokku valdkondade tipud ja kus õhtu üheks naelaks on Aasta auto Soomes võitja väljakuulutamine.

Aasta auto valimine on meie põhjanaabrite juures pikk ja põhjalik protsess: esimene “rehitsemine” toimus 6.11 Nummela lennuväljal, kus autoajakirjanikud said tutvuda 35 tänavuse uudismudeliga, mis žüriiliikmete poolt äramärkimist leidsid.

Pikk proovisõidupäev lõpes hääletusega, kus iga kohtunik sai valida finaali kuus soosikut. Tänavu jõudis neid sinna koguni seitse, sest kaks mudelit said samavõrra punkte.

Soome aasta auto finaali jõudsid Audi e-tron, Mazda 3, Peugeot 208, Renault Clio, Škoda Kamiq, Škoda Scala ja Toyota Corolla.

Finalistide pingerea tegemiseks oli žüriiliikmetel mõni nädal aega. Nende nädalate jooksul tehti veel põhjalikke proovisõite, võrreldi, kaaluti, … ilmselt ka vaieldi iseendaga, sest auto, mis tiitli saab, peab vastama ka laiemalt Soome autoostjate ootustele.

5. detsembril kuulutati võitja välja ning selgus, et kohtunikud on tänavu olnud täiesti ühel meelel ja Aasta auto Soomes 2020 tiitli vääriliseks valinud Škoda Kamiqi, Tšehhi autotootja SUV valiku kõige kompaktsema mudeli. Kamiq edestas teisele kohale tulnud Toyota Corollat koguni 33 punktiga.

Žürii tõstis Kamiqi puhul esile häid sõiduomadusi ja väga head hinna-kvaliteedi suhet. Kiita said nii interjöör kui ka kujustus üldisemalt, infolust ja nutikad panipaigad. Kõik see, mida me Škoda puhul oleme harjunud ootama, on Kamiqil olemas, ja rohkemgi veel.

Pole ime, et kaht tänavust Škoda uudismudelit – Kamiqit ja Scalat – on nimetatud Volkswageni kirstunaelteks ja liikumapanevaks jõuks Tšehhi brändi tagasipuksimisel Ida-Euroopasse (see on õnneks soovmõtlemine, Škoda on suurtel Euroopa turgudel hinnatud automark).

Aasta auto Soomes 2020 punktiskoor

1. Škoda Kamiq (130 p.)
2. Toyota Corolla (97 p.)
3. Mazda 3 (94 p.)
4. Peugeot 208 (93 p.)
5. Škoda Scala (90 p.)
6. Renault Clio (87 p.)
7. Audi E-Tron (84 p.)

Teised auhinnasaajad

Auto-ja liiklusajakirjanike ühendus andis elutööauhinna Tehnoloogia uurimiskeskuse VTT professorile Nils Olof Nylundile.

Taustajõudude auhind anti rohkem kui 35 aastat ajakirja Tuulilasi toimetuse juhatajana töötanud ja sealt äsja ka pensionile läinud Tapio Ketonenile.

Tänavuse ajakirjandusauhinna sai ajakiri Mobilisti, mis on ilmunud järjepanu juba 40 aastat. Auto- ja liiklusfoto auhinna pälvis väljaande Moottori toimetaja Lauri Ahtiainen, kelle foto “Metshobused”, kus on kujutatud koos Porschet ja poni, võitis hindajate südamed. Võistluse võidupilti ja eriauhinna pälvinud fotosid vaata siit.

Esmakordselt välja antud innovatsiooniauhinna võitis Neste MY 100% jäätmetest diisel. Ekspordiauhinna pälvis ralli MM-i rahvusvahelist telekontseptsiooni uuendanud Marko Viitanen, kelle ettevõte NEP Finland on vastutav ka 40mln euro eest toodetud telepildi eest.

Auto- ja liiklusgaala liiklusteo auhinna võtsid vastu Espoo linnapea Jukka Mäkelä ja uuringute läbiviija Tuomo Saarinen. Nende panus Espoo muutmiseks Soome liiklusturvalisemaks linnaks vääris äramärkimist.

Liiklusala mõjutajana tunnustati autoliikluse keskorganisatsiooni eesistujat Martti Korhost, kes varasemalt on juhtinud Liiklusturvalisuse keskust ja olnud ka valdkonna eest vastutav minister.

Hyvä Suomi! – auhinnakarika paneb klaasi taha KymiRing-ringrajaprojekt. Mobilia fond, mis haldab üleriigilise teeliikluse muuseumi tegemisi, vääris kultuuriauhinda.

Allikas: Apu/Tuulilasi/Autotoday. Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.