3. detsembril avatakse Valga muuseumis ülevaatenäitus „Kuulsusrikkaid hetki Jaanikese krossirajalt“. Väljapanek kajastab kuulsa Valga motospordikeskuse ajalugu 1960. aastast tänapäevani.

Näitus avatakse 3. detsembril kell 16. Pidulikul avamisel saavad külalisesinejatena sõna motolegendid Jüri Raudsik ja Ivar Vaaderpass. Uhke väljapanek jääb Valga muuseumis avatuks 4. jaanuarini 2020.

Jaanikese krossirada on Valgale läbi aegade toonud kuulsust ja au. Kui esialgu peeti Jaanikese krossirajal n-ö kohaliku tähtsusega Eesti-siseseid võistlusi, kus osales ka külalisi Lätist, siis 60ndate lõpul peeti juba ka NSVL meistrivõistluste etappe, esialgu külgkorviga mootorratastele, hiljem paljudele erinevatele masinaklassidele.

90ndate lõpul ja nullindate algul oli Jaanikese krossirada külgkorviga mootorrataste MM etappide võõrustaja, neid toimus ridamisi.

Vahepealsetel aastatel Jaanikese motokeskus küll soikus, kuid viimasel ajal on tegevus siin taas aktiveerunud: 29.-30. juunil 2019 toimusid Euroopa meistrivõistlused motokrossis EMX65, EMX85 masinaklasside noortele.

2019. aastal omandas motokompleksi pärast pikki läbirääkimisi Valga vald, millel on motokeskuse tegutsemise osas suured plaanid.

Näituse „Kuulsusrikkaid hetki Jaanikese krossirajalt“ on koostanud Valga Muuseumi teadur Priit Riemann koos Ainar Haavistuga.

Näitus keskendub Jaanikese krossiraja kuulsusrikkale ajaloole. Näituseks materjalide kogumistööga alustati sel kevadel, kui muuseumiöö raames tutvustasid Valgamaa praegused motoklubid oma tehnikat ja saavutusi.

Motokeskuse ajaloo ekspositsiooni osana saab lugeda muuhulgas mälestusi Are Kauritilt ja Ivar Vaaderpassilt ning Allain Karuselt.

Väljanäitusel on hulk vanemaid plakateid, karikaid ja palju muud huvitavat. Lisaks tuuakse näitusele kohale ka ajastutruud võidusõidumootorrattad.

Näituse teoks saamisele on õla alla pannud nii Valga Vald, Eesti Kultuurkapital, Valga Muuseumisõprade Selts, Eesti Mootorispordi Muuseum kui ka A. Karuse AS.

Valga muuseumi kodulehele saab siit.

Kaanepilt: Valga muuseumi kogust

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.