Reede, 22. september 2023
Eesti Vanamootorrattaklubi Unic-Moto toob Tartu Motoexoticale vanatehnikahuviliste erakogudest pärit krossimootorrattad, millest enamikku avalikkus veel näinud pole. Motoexotica leiab aset 23.-25. märtsil 2018 Tartu Näituste messikeskuses.

Unic-Moto on Motoexoticat omanäoliste väljapanekutega rõõmustanud aastaid. Vanamootorrattaklubi näituste autor, Unic-Moto Lõuna regiooni juht Heiki Vint ütleb, et iga näitus on olnud alati kindla temaatikaga:

“Teemasid on olnud alates esimese mootorratta või konkreetse tsiklimargi juubeli tähistamisest kuni näiteks eestlaste osalemiseni legendaarsel ja võidukal Berliini Tähesõidul. Sel aastal on plaanis pöörata tähelepanu Eesti mootorispordi ajaloole ning eeskätt just krossiratastele.”

This slideshow requires JavaScript.

ENAMUS RATTAID PÄRINEB ERAKOGUST

Enamik näitusele toodavaid rattaid on pärit krossisõitja Jaanus Lüüdingu erakogust. Mehe sõnul on kõik tema rattad ühe tehase toodang ehk Tšehhi legendaarsed CZ rattad, kuid erinevatest aastatest.

Kogu vanim ratas CZ 125 on pärit 1972. aastast ning see on tootjatehase esimene 125-kuubikuline mootorratas. Jaanus Lüüding sõidab täna muide meelsasti ka klassikute rahvakrossil.

Möödunud aastal osales Lüüdig Eesti meeskonnaga esmakordselt klassikute motokrossirahvuste karikavõistlusel Taanis ning võitis seal Tšehhi võistlejate järel teise koha.

KUHJAGA HARULDUSI

Lisaks toovad oma ajaloolisi krossirattaid näha Aivar Kents, Heik Reitel, Aivar Michelson, Urmas Teearu. Urmas Teearu toob näitusele näiteks 1961. aastal ESO 500 Motocross, samuti näeb Minski, Kovrovetsi krossikaid ja JAWA enduurot.

Lisaks saab Unic-Moto väljapanekul näha Juhan Laansoo 1986. aasta IZ Planeta Sport K-15, mille mootori ehitas mitmekordne NSVL meister ja kahekordne MM hõbe Vladimir Kavinov.

Sama rattaga võistles Laansoo 1986. aastal meeskonnavõistlusel Iževskis tehase karikale „Kuldne IŽ“, kus eestlased võitsidki ihaldatud trofee. Meeskonda kuulusid Juhan Laansoo, Mart Mägar, Toomas Aaliste ja Ago Pärg.

MTÜ Eesti Vanamootorrattaklubi UNIC-MOTO eesmärgiks on ühendada vanamootorratta valdajaid ja huvilisi ning vanatehnika säilitamine Eesti Vabariigis asjahuviliste individuaalse ja ühendatud tegevuse kaudu.

„Just sellised erinevad näitused on hea võimalus meie tegevust tutvustada ning inimestele näidata, kui põnev on ajalugu ning kui palju vaeva näevad tõsised vanatehnikahuvilised oma hobiga,” lausub Heiki Vint.

Unic-Moto boksis saab imetleda järgmisi krossirattaid: CZ 125 mudel 984.2 (1972), CZ 380 mudel 981.5 (1973), CZ 250 mudel 980.8 (1974), CZ 125 mudel 996 (1977), CZ 125 mudel 516 (1985), ESO 500 Motocross (1961), Minsk MMVZ 3.221 (1987), Kovrovets Motocross, IZ Planeta Sport K-15 (1986) ja Jawa Six Days.

Tekst: Gerli Ramler. Pildid: Unic-Moto liikmete erakogu

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.