Lülitu looduse lainele: talvine aialinnuvaatlus on jõukohane ka autohullule!

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Sel nädalavahetusel toimub kümnendat korda talvine aialinnuvaatlus, millest saavad osa võtta kõik huvilised, kel veidigi linnuteadmisi on. Möödunud aastal näiteks loendati ühiste jõududega 54 000 lindu 64 linnuliigist.

Tänavu on meid õnnistatud tõeliselt ilusa ja lumise talvega. Pakasekraadidega ei pelga linnurahvas tulla õuele süüa otsima – kel võimalik, pange välja lindude söögimajad, riputage puuokstele rasvapalle, näidake, et olete raskel ajal suleliste jaoks olemas.

Vastutasuks saate pisikesi olevusi lähemalt vaadata ja tundma õppida. Mõnigi unustab helendavad ekraanid ja jääb selle asemel tundideks tiivuliste talvist elu jälgima. Just nüüd on õige aeg esimest korda kätt proovida sulisloomade kokkulugemisel!

Ornitoloogiaühing kutsub sel nädalavahetusel, 25.–27. jaanuaril nii lapsi kui täiskasvanuid vaatlema aias askeldavaid linde. Kümnendat korda toimuv aialinnuvaatlus on Eesti suurim harrastusteaduse algatus.

Miks me kutsume oma lugejaid, kellest suur osa on ilmselt tehnika- ja autohuvlised, talvises linnuaktsioonis osalema?

Esiteks on see täiesti teistmoodi kogemus, tekitab põnevust ja hasarti ning on jõukohane igaühele. Üks tund oma aias või pargis või sõbra suvekodus linde lugeda ja nende liike määrata on hariv ja tekitab sõltuvust.

Teiseks on igast talilinnuloendaja saadetud infokillust abi meie ornitoloogidele – linnuteadlastele, kes saavad väärtuslikke andmeid Eestis talvituvate suleliste kohta. Isegi kui aias toimetab parasjagu vaid kaks hallrästast ja kolm rasvatihast, on see märk, et meil loodust veel jagub.

ÜKS HUVITAV TUND SINU ELUST

Talvisel aialinnuvaatlusel osalemine on lihtne: üles tuleb märkida ühe tunni jooksul aias või pargis kohatud linnuliigid ja iga liigi puhul suurim korraga nähtud isendite arv.

Vaatlustulemused tuleb sisestada elektroonilisse ankeeti või saata tavapostiga Eesti Ornitoloogiaühingule 4. veebruariks. Vaatluse tegemise juhendi, ankeedi ja määramisabi leiab veebilehelt.

“Aialinnuvaatlus on suurepärane võimalus veeta tunnike pere või sõpradega looduses ja tundma õppida näiteks toidumaja külastavaid linde. Linde saab vaadelda kasvõi koduaknast hommikukohvi juues,” sõnas talvise aialinnuvaatluse koordinaator Aarne Tuule.

“Lisaks harivale küljele on talvisel aialinnuvaatlusel ka teaduslik eesmärk. Sel viisil saame teavet aialindude arvukuse muutuste ja nende võimalike põhjuste kohta.”

Aarne Tuule julgustab kõiki osalema ja saatma oma andmed ära ka siis, kui ühtegi lindu valitud tunni jooksul ei nähtud.

“Mida rohkem on vaatlejaid ja rohkem saame andmeid, seda täpsemaid järeldusi saame teha meie aedade ja parkide liigirikkuse kohta talvisel ajal.”

Esmased tulemused talvisest aialinnuvaatlusest avaldab ornitoloogiaühing 28. jaanuaril, lõplik kokkuvõte valmib veebruari keskel.

Tänavu kümnendat korda toimuv talvine aialinnuvaatlus on Eesti populaarseim linnuvaatlusüritus ja suurim harrastusteaduse algatus.

Eelmisel aastal osales ligi 2400 huvilist, kes vaatlesid kokku 54 000 lindu 64 liigist. Aialinnuvaatlust korraldab Eesti Ornitoloogiaühing, ettevõtmine on pälvinud Aasta Keskkonnateo auhinna.

Pilt: Unsplash

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.