Laupäev, 20. aprill 2024
Ateena on muuseumikratile ja kirglikule rändajale nüüdsest kaks korda nädalas otselennuga kättesaadav. Eesti Kreeka Suursaatkonnas tegi sissejuhatuse Kreekasse kui väärt reisisihtkohta suursaadik Maria Karnoutsou, Ateena vaatamisväärsustest andis põhjaliku ja inspireeriva ülevaate Pavlos Mourmas Kreeka Turismiameti Stockholmi kontorist.

Jahedal suvel ei ole midagi paremat kui võimalus mõne tunniga lennata sooja päikese alla. Kes januneb kultuuriajaloo järele, nende jaoks pole paremat päikeselist sihtkohta kui Kreeka pealinn Ateena.

Alljärgnevat võib nimetada nii algajate kohustuslikuks külastuskaareks kui ajaloo megadoosiks – 10 kuulsaimat kohta Ateenas on väärt, et need kord elus ära näha. Kreeka pealinnapuhkust võib alustada peaaegu kohe, sest suvel viib Aegean Airlines kaks korda nädalas mugavalt otselennuga Ateenasse.

“Kreeka on oliiviõli leiutajate maa”, ütles Kreeka suursaadik Maria Karnoutsou tutvustuse alguses. “See on vaid üks sadadest faktidest, mida Kreeka kohta teada võiks. Kreeka väärib avastamist. Igaühel on oma Kreeka.”

KÜMME KUULSAT KOHTA ATEENAS, MIDA KINDLASTI NÄGEMA PEAB!

Ateena on nagu vabaõhumuuseum, kus kõik olulisemad vaatamisväärsused on jalutuskäigu kaugusel. Linnas on hästi toimiv ühistranspordivõrk, piletid ei ole kallid. Pikaleveninud jalutuskäiku on hea rikastada puhkepausidega rohealadel ning nautida mitmekesist kreeka kööki, mida siin linnas igal sammul pakutakse.

Nüüd, kus Euroopa Liidus on ühtlustatud rändlustasud, on eriti mugav kasutada Ateena avastamiseks kaardirakenduste abi, aga netimahust mitte sõltuv on vanamoodne paberist linnakaart, mida jagatakse hotellides, turismiinfopunktides, transpordisõlmedes ning mis jääb hiljem kauniks mälestuseks toredast külastusest.

ateena

[dropcap]Akropol[/dropcap] Üheks Ateena populaarseimaks vaatamisväärsuseks on akropol. Künkale ehitatud kindluses on kuulsad hooneid nagu Parthenon ja Erechtheion. Linna kohal kõrguvat ajaloolist ehitist peaks kindlasti Ateenas külastada.

Ateena Pühal kaljul asuvaid templeid peetakse läänemaailma olulisemateks kultuurimälestisteks. Need uhked marmorist meirstriteosed ehitati 5. sajandi lõpus e.m.a. Ateena kuldperioodil, jumalanna Athena auks.

[dropcap]Agoraa[/dropcap] Agoraa on Ateena iidne turuplats, mis asutati 6. sajandil e.m.a., oli linna süda 1200 aastat, kuhu koondusid linnaelanike poliitika, kauplemine, filosoofia, kunst ja sport. Seal kõneles Sokrates rahvale, pidas jutlusi apostel Paulus ja sündis demokraati.

[dropcap]Arheoloogiamuuseum [/dropcap] Kreeka Rahvuslik Arheoloogiamuuseum on üks maailma põnevamaid muuseume, kus leidub suur hulk kuulsaid, mõjukaid ja kauneid kunstiteoseid alates Homerose kirjeldatud pronksiaegsetest kultuuridest kuni klassikalise Ateena kuldajastu ja hilisemategi aegadeni välja.

[dropcap]Küklaadid[/dropcap] Küklaadide kunstimuuseum on absoluutselt vaimustav koht, kus võib tutvuda poolabstraktsete Küklaadidelt pärit kujukestega- mälestisega kultuurist, mis õitses Küklaadidel ajavahemikus 3200-2000 e.m.a. Seal leiduvad marmorist kujud ei ole võrreldavad millegagi teistest tsivilisatsioonidest leitud kultuuripärandist.

[dropcap]Tuulte torn [/dropcap] Rooma foorum ja Tuulte torn – siia kolisid roomlased üle esimesel sajandil m.a.j. Ateena turuplatsi vanalt agoraalt. See marmorsammastega hoov oli vanast turust väiksem, kuid suursugusem kauplemiskoht ja jäi ka Ateena kaubanduslikuks ja administratiivkeskuseks kuni 19. sajandini. Foorumi kuulsaim osa oli ainulaadne ja imekaunilt kujundatud kaheksanurkne Tuulte torn.

[dropcap]Benaki Muuseum[/dropcap] Benaki Muuseum on tähelepanuväärselt suur muuseum, mis pakub ülevaadet Kreeka ajaloost alates kiviajast ehk 7000 e.m.a. ning läbi klassikalise Kreeka, Bütsantsi ja Osmani impeeriumi ajastute kuni 20. sajandini välja.

Muuseumi 36-s ruumis on üle 20 000 eksponaadi, mis katavad Kreeka maalikunsti, skulptuuri ja käsitöö arengut. Kogu Benaki kollektsiooni on peaaegu võimatu ühekorraga üle vaadata, seega võiks muuseumikülastuseks planeerida kaks-kolm päeva.

[dropcap]Kerameikos [/dropcap]Ateenat ümbritsev müür läbib Kerameikost, mis oli kunagi klassikalise linna piiriks. Sõdalased ja preestrinnad naasid läbi selle paiga lina mööda kahte erinevat teed, millest üks viis bordell ning teine templisse.

Teid ääristavate uhkete kalmeehitiste alla maeti riigimehi ja kangelasi. Kerameikos oli ka erinevate mitteavalike tegevuste paik- prostituutide, liigkasuvõtjate ja veinimüüjate tegevuspiirkond.

[dropcap]Bütsantsi muuseum [/dropcap] Vahemere piirkond kuulus Rooma langusest 476. aastal kuni Konstantinoopoli langemiseni 1453. aastal Bütsantsi impeeriumile. Poliitika ja kunsti vallas oli salapärane ja rikas ortodoksi kirik Bütsantsi kõige mõjukam jõud ning selle pärand on tohutu. Bütsantsi muuseumi kollektsioonis on 15 000 põnevat esinet Bütsantsi perioodist.

[dropcap]Muusade küngas [/dropcap] Philopappose mägi – antiikajal kutsuti Philopappose mäge muusade künkaks, sest paljud poeedid ammutasid sealt inspiratsiooni.

Mändidega kaetud nõlvad pakuvad päikese käest varjulist kaitset ning seiklusterohket teederägastikku avastamiseks. Seda kõike kesk sajanditepikkust ajalugu tähistavaid monumente. Nime on saanud mägi Rooma senaatori Gaius Julius Antiochus Philopappose järgi, kelle osaliselt hävinud monument samuti Muusade künkal asub.

[dropcap]Zeuzi tempel [/dropcap] Olümpose Zeusi tempel võtab sõnatuks igaühe, kes selle juurde astub. See panteoni valitseja majesteetlik tempel oli suurim kogu Mandri-Kreekas. Templi sees seisid kunagi kaks hiiglasuurt kullast ja elevandiluust kuju, Zeusi ning Rooma keisri Hadrianuse oma.

Templi ehitamist alustati juba 515. aastal e.m.a. kuid ehitus viidi lõpule alles 131. aastal m.a.j. Ateenlased ehitasid tänuks Hadrianusele kahekordse värava – Hadrianuse kaar – templi kõrvale, millel olev kiri kuulutab linna Hadrianuse omandiks.

[dropcap]Staadion [/dropcap] Panathinaiko staadion – sel staadionil toimusid 1896. aastal esimesed modernsed olümpiamängud. Praegu toimuvad staadionil erinevad tseremooniad.

KUIDAS JA MILLEGA ATEENAS LIIKUDA?

[dropcap]ÜHISTRANSPORT [/dropcap] Ateena Elefthérios Venizélose rahvusvahelisest lennujaamast kesklinna saab sõita nii metrooga, bussidega kui ka taksodega. Buss X95 sõidab lennujaamast kesklinna Syntagma väljakule 24h ööpäevas.

Metroopileti hind on 8 eurot, ekspressbussi pileti hind 5 eurot. Lisaks metroole ja bussidele liiguvad Ateena tänavatel ka trollid ja trammid. Trammiliinid on uued. Trammid liiguvad kesklinnast vaid lõuna- ehk merepoolsetes suundades. Metrooliine on kolm.

Ühistranspordi pileteid saab osta kioskitest, metroo- ning trammipeatustest. Üksikpileti hind on ühtlustatud – 1.40 EUR, millega saab sõita korraga 1,5 tundi erinevates transpordivahendites.

AEGEAN AIRLINES

Kreeka suurim lennufirma Aegean Airlines on Star Alliance’i liige. Ettevõte teeb kommertslende alates aastast 1999. 2013. aastast jagab koodi ja ühendab lende Olympic Airiga, mis teeb põhiliselt Kreeka siselende.

2017. aastal on Aegean Airlines’il ühtekokku 145 sihtkohta, nendest 112 rahvusvahelist. Ettevõte opereerib 61 lennukiga, mis veavad aastast ligi 20 miljonit reisijat.

Otselennud Ateenast Tallinnasse toimuvad 26.05-28.10.2017, nädalas 2 lendu. Lendudel on tasuta toitlustamine, kaasa arvatud joogid ja alkohoolsed joogid.

Allikas ja meedia: Kreeka Suursaatkond, Aegean Airlines, Pixabay

KOMMENTEERI SIIN