Reede, 29. märts 2024
Nutisõltlase uue aasta viis lubadust võivad täituda suurema tõenäosusega kui liigsööja või muidulaisa omad. Seda põhjusel, et nutiseade on enamuse ajast käeulatuses. Ja kui juba, siis miks mitte teha viit kasulikku asja! Nõu annab tehnoloogiaekspert Antti Aasma.

Samsung Eesti mobiilidivisjoni juht Antti Aasma pakub välja viis lihtsat nutilubadust, mis kohe aasta alguses sihiks võtta, et nutisõltlase elu saaks muretult jätkuda.

1. VAHETAN PAROOLE

E-postiaadressid, sotsiaalmeedia kontod, erinevad pilved, e-poodide kasutajad… Alles äsja lekkis hiigelsur hulk paroole ja paljud kontod ja meiliaadressid langesid pahalaste kätte.

Internetihügieeni seisukohalt on parim abinõu aeg-ajalt paroole vahetada. Regulaarne salasõnade vahetamine võib kõlada küll tüütult, kuid päris mitmed platvormid on juba läinud seda teed, et pakuvad ise iga 3, 6 või 12 kuu järel vaikimisi sisse logides paroolide vahetamise võimalust.

See on hea hetk neid uuendada. Lisaks tasub võimalusel kasutada erinevates kohtades erinevaid paroole. Sel juhul saab olla kindel, et kui ühte kasutajasse sisse pääsetakse, siis teistega on kõik korras.

Erinevate paroolide haldamiseks võib kasutada paroolihaldustarkvara, mida pakuvad vaikimisi nii Chrome kui ka Safari veebibrauserid.

Suuremad platvormid teevad selles osas pidevat arendustööd ning näiteks nii Facebook kui Google on sisse viinud kaheastmelise autentimise viisi, kui sisselogimine toimub mõnest uuest seadmest. Kas Sina oled juba enda kontodel turvalise sisselogimise seadistanud?

2. UUENDAN ID-KAARDI SERTIFIKAATE

See on suurepärane lubadus kõigile PC-kasutajatele ja tõenäoliselt veidi keerulisem täita Mac arvutite omanikel. Nimelt võib arvutis ID-kaardi tarkvara uuendamise järel tekkida olukord, kus mõnusa “mäkiga” tuleb minna esindusse, et arvuti ja tarkvara koostööle sundida.

Need, kelle ID kaart on välja antud enne 16. oktoobrit 2014, võivad selle punkti vahele jätta. Samuti on oma sertifikaadid juba uuendanud paljud meditsiini- ja riigiasutuste töötajad ning teised igapäevaselt ID-kaarti kasutavad inimesed.

740 000 ID-kaardist on tänaseks peaaegu pool juba uuendatud ning neil, kel see veel tegemata, on sertifikaate võimalik uuendada kuni 31. märtsini. Uuendamise juhendi leiab siit.

Sertifikaate on mõistlik uuendada ka igapäevastel mobiili-ID või Smart-ID kasutajatel. Neil, kel veel pole kumbagi ID-lahendust, soovitame seda varianti kaaluda kui oluliselt mugavamat.

Mac arvuti omaniku jaoks on mobiili-ID loomine taas trikiga küsimus, sest pärast ID tarkvara uuendamist ei pruugi kaart enam arvutis töötada. Mis tähendab, et mobiili-ID tuleb aktiveerida kas mõnes PC-arvutis või telefonioperaatori poolt soovitatud kontoris.

Tehnoloogiaekspert soovitab üle vaadata ID kaardi. Kaart kehtib vaid 5 aastat ning kuigi nutikas mobiili-ID kehtibki kauem, ei saa seda kasutada kehtiva ID kaardita.

3. HOOLITSEN NUTIKALT OMA TERVISE EEST

Uuel aastal täituvad treeningsaalid suurte lubajatega. Märtsiks taastub endine olukord, kui hulk lubajaid saavad aru, et nad ei viitsigi väga iga ilmaga saali minna. Seni kuni saal on pungil või liiga kaugel, võiks endale alla laadida mõne kasuliku fitness-äpi.

On väga palju väga häid äppe, mis abistavad aktiivsust mõõta ning paljudel telefonidel on need juba vaikimisi sisse ehitatud. Näiteks turuliidri, Samsungi nutitelefonides on olemas S Health rakendus, mis loeb samme ja vahemaid igapäevaselt.

Kui on selge, kui suur on su päevane aktiivsus, on mõistlik leida nutivõru või spordikell, mille abil seada eesmärke ja meelepäraselt liikuma hakata. Veekindla spordikellaga võib hüpata merre või basseini.

Samm sammult oma tervist jälgides on uuel aastal spordisaali minek oluliselt tulemuslikum, sest sul on kujunenud ülevaade oma aktiivsusest ning läbi on mõeldud saavutamist vajavad eesmärgid.

4. UUENDAN TELEFONI TURVASEADEID

Sõrmejälg, paroolid, peidetud kaustad, näotuvastus, silmaiirise skänner – kas ma kasutan kõiki neid turvalisusvõimalusi ning kas ja miks üldse peaks? Vastus ja soovitus on väga lihtne: jah, kasuta.

“Kindlasti peaks lisaks paroolile olema kasutusel ka mõni teine, tugevam autentimise variant,” soovitab Aasma. “Olgu selleks siis sõrmejälg, silmaiirise skänner või näotuvastus, kuna meie telefonid sisaldavad enamasti salvestatud paroolidega e-maili kontosid, sotsiaalmeedia äppe ja muud ning me ei tahaks, et võõrad näpud nendele ligi pääseksid.”

Võta kasutusele ka teised oma telefoni või tarkvara erinevad turvalisusvõimalused. Mitmed telefonitootjad pakuvad lisaks platvormi enda turvalisuse lahendustele ka lisafunktsioone.

Samsungi seadmetel on lisaturvalisusplatvorm Knox ning peidetud failide süsteem, kus saab seadistada telefoni nõnda, et näiteks helistamisele pääseb ligi vaid sõrmejäljega, kuid olulisemate kaustade sisu vaatamiseks on vaja nii sõrmejälje kui silmaiirise skaneerimist.

5. ÕPIN OMA TELEFONIGA PILDISTAMA

Sotsiaalmeedia on täis pildiläbu, millest inimesed arvavad, et seda on jube lahe sõpradega jagada. Sel aastal aga võiks enne järgmise pildi postitamist aja maha võtta ja mõelda, kas kõiki ikka huvitavad pildid sellest, mida sa sööd või kus sa jalutad.

Ilusaid pilte ei ole kunagi liiga palju. Seepärast tasub valida endale mõni pildistamiskursus – neid leiab nii netist kui ka päriselust kuhjaga, teha selgeks oma telefonikaamera võimalused ja harjutada, harjutada, harjutada. Ja mitte oma näputööd postitada.

Ehk siis – õpi pildistama, aga enne veel õpi endale peale tõmbama vaikusefiltrit. Ära postita palun igasugust jama iga jumala päev. Seda lubadust on üsna lihtne pidada!

Antti Aasma kordab üle paar pildistamise-filmimise kuldreeglit: filmi videoid horisontaalselt; kasuta telefoniekraanil valguse tempereerimise, teravustamise ja fookuse seadistamise võimalust; ära kasuta üleliia palju filtreid.

Filmides liigu aeglaselt, fotot võttes püsi paigal või kasuta statiivi. Video monteeri tihedaks enne kui sa selle üles laed. Ühest sai viis lubadust: mõtlen, õpin, seisan, liigun, monteerin.

PEAMINE LUBADUS: PANEN TELFA KÄEST!

Kõige olulisem lubadus, mille täitmist alustada igal hommikul: “ma vabanen nutisõltuvusest.” Selle lubaduse täitmiseks piisab, kui nutitelefon käeulatusest ära panna või mõnikord üldse koju jätta. Autoroolis on nutiseadmete kasutamine keelatud.

Selle asemel et iga hetk haarata nutiseadme järele, võiks lahtiste silmadega ringi vaadata ja avastada, et päris maailmas elavad päris inimesed ja toimuvad päris asjad. Viis lubadust võivad oodata (osa neist) kui kuues, see peamine, on täidetud.

Head uut lubaduste aastat, nutisõltlased!

Allikas: Samsung. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN