Teisipäev, 16. aprill 2024
4. ja 5. mail vallutab Eesti Näituste messikeskuse kutsemeistrivõistlus Noor Meister. Ligi 400 noort võtavad üksteiselt 31 erialal mõõtu. Külastajatele on kogu tulevärk tasuta, lisaks saab hea ülevaate Eesti kutse- ja rakenduskõrgkoolides õppimise võimalustest.

Noor Meister toimub juba seitsmendat korda, tänavune üritus on kõigi aegade suurim ning Tallinnase kokku kogu Eesti kutsehariduse eliidi.

Külastajatele on kutsemeistrivõistlus loodetavalt inspiratsiooniks, leida oma salajane kutsumus ning õppida tuleviku tarbeks mõni uus amet. Me kõik ju tahame, et ka tulevikus autod sõidaksid ja lennukid õhus püsiksid ning mööblitükk aastakümneid vastu peaks. Kutseharidus on tähtis.

This slideshow requires JavaScript.

NOORED MEISTRID SELGUVAD SUUREL KUTSEMEISTRIVÕISTLUSEL

Kaks päeva vältavatel kutsemeisterlikkuse võistlusel selguvad riigi parimad sirguvad meistrid erialadel, nagu IT, keevitamine, hooldustöö, mehhatroonika, plaatimine, jm. Esindatud on ka rida täiesti uusi erialasid. 400 noort võistlejat, 31 eriala ja lugematud väljakutsed kahe päeva jooksul.

Ükski võistlus poleks põnev, kui selles puudub pinge. Noore Meistri mõõduvõtmise muudab põnevaks see, et etteantud tööülesanded tuleb kvaliteetselt teostada väga piiratud aja jooksul.

Näiteks mööblitisleritel tuleb tammepuust salalaekaga riiul valmis treida 13 tunniga ning IT-spetsialistidel on ettevõtte IT-taristu püsti panemiseks ja teenuste seadistamiseks aega ainult 12 tundi. Kui noored sellega hakkama saavad (ja nad saavad ja kiireminigi!), öelge, kes ei tahaks endale sellist meistrimeest tööle?!

Külastajad on mõlemal päeval teretulnud kõiki võistlusi oma silmaga jälgima ja noortele kaasa elama. Kõige vingemad noored osavnäpud pärjatakse auväärse tiitliga Noor Meister 2017. Ka on valitud erialade parimatel võimalus konkureerida Eestit esindama 2018. aastal Budapestis toimuvatele Euroopa kutsemeisterlikkuse võistlustele EuroSkills.

PANE END TÖÖTUBADESSE KIRJA JA LEIA OMA KUTSUMUS!

Üksnes teiste võistutegemise pealtvaatamine kisub pikapeale igavaks – 12 tundi IT inseneri toimetamist jälgida on tõenäoliselt hea une alus. Sestap on kutsemeistrivõistluse Noor Meister korraldajad mõelnud ka külastajate tegevustesse haaramisele: toimub rida töötubasid, mis kõik on tasuta ning pakuvad lisaks osalemisrõõmule tõenäoliselt ka ahhaa! elamuse ja soovi omandada mõni oskus, mis elukestvalt leiva lauale tooks.

Töötubadega tutvumist võiks alustada Noore Meistri kodulehelt, kust leiab ka küsimused, mille abil välja selgitada oma tõeline kutsumus. Meie näiteks valisime enda jaoks välja 3 töötuba: autondus, multimeedia ja robootika.

Kuidas tuunida autot? Kuidas teha lihtsamaid hooldetöid? Kuidas eemaldada auto kerelt mõlgid nii, et neist jälgegi ei jääks? Mis juhtmeid ja vidinaid on vaja, et ehitada robot, kes meelde tuletaks, et autoroolis ei sööda, jooda, jutustata ega mängita moblaga? Kuidas sukelduda virtuaalreaalsuse lõpututesse voogudesse ja visualiseerida tulevikku? Me loodame neile küsimustele 4.-5. mail vastuse saada!

RAKETT69 TEADUSSÕU KUI INSPIRATSIOON… PÄRIS AMETI ÕPPIMISEKS!

5. mail kell 20:30 on ETV eetris seitsmenda hooaja viimane Rakett69 saade. Rohkem kui kunagi varem on tänavu läbi saadete räägitud käeliste oskuste olulisusest. Võistlus on seda ka järjest tõestanud: võidab see, kes paneb pea ja käed üheskoos tööle. Teadusgeen võib ju olla, aga nokitsemise geen peab olema!

Rakett69 suurde võistlusse pääsesid kaks kutseõppurit, neist üks – Gert Lees – on superfinaalis sees. Uskuge, kogu kutsehariduse kogukond (mitte ainult!) elab tema teekonnale teadussõus sajaga kaasa. 4.-5. mail saab Gerti kutsemeistrivõistlusi sisse juhatamas näha ja ehk temaga ka paar sõna juttu ajada.

Gert’i lugu on kinnitus sellest, et kõrgharidus ei välista kutseharidust, ja vastupidi: keskkooli lõpetanud noormees läks õppima elukutset ning kavatseb õpinguid ülikoolis jätkata. Kõlab loogiliselt: mis tõsist teadust sa teed, kui sa vaid arvutis istuda oskad? Ja mis saab siis, kui tahad vabal ajal… no näiteks linnumaja ehitada, aga ei tee vahet haamril ja kõplal?

KÕVA SÕNA TUNTUD INIMESTELT

Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsleri Tea Varraku sõnul on võistlustulle asuvad noored võistlejad homsed meistrid:

„Suur rõõm on näha noori, kes teavad, mis neile meeldib ja milles nad on head – olgu selleks müüriladumine, veebidisain või juuksuritöö. Kindel on see, et need noored viivad Eesti elu edasi ja neid oodatakse pikisilmi ettevõtetesse tööle. Oskused viivad elus edasi!“

Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsare sõnul on kutseharidus hea ja väärikas valik, mida näitab ka Noore Meistri võistluste aasta-aastalt suurenev populaarsus:

„Inimesi, kes oskavad ja tahavad midagi oma kätega ära teha ja on valmis end pidevalt täiendama, on alati vaja. Eesti kutsekoolide tase on väga kõrge ning oskajad spetsialistid, kes suudavad kaasas käia tehnoloogia arenguga, võivad arvestada püsiva töökohaga. Julgustan noori omandama kutset.“

NOOR MEISTER 2017: MINE JA VAATA!

– Kahel päeval saavad kõik külastajad tasuta elada kaasa kutsemeistrivõistlustele 31 erialal,
tutvuda õppimisvõimaluste ja koolidega kutseharidusmessil.
– Külastajad saavad proovida ameteid 11 praktilises töötoas.
– Võimalus on küsida nõu Rajaleidja karjäärispetsialistidelt.
– Silmailu kuhjaga: esinevad Tallinna Balletikooli ja G. Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli õpilased, toimub Tallinna Tööstushariduskeskuse moeshow, juuksurieriala võistlustööde esitlus ja EUM DJ Battle. Peaesineja on Karl-Erik Taukar Band.

Allikas ja meedia: SA Innove kutsehariduse osakond

KOMMENTEERI SIIN