Reede, 19. aprill 2024
Alles äsja, 16. jaanuaril tulid Euroopas müügile verivärsked Huawei juhtmevabad kõrvaklapid FreeBuds 5i ning sain võimaluse neid põhjalikult testida. Ehkki tegu on tehnikahiiu odavama klassi, nö “lite version” klappidega, hakkasid need endalegi ootamatult mulle väga meeldima. Suisa nii palju, et kaaluksin grammi võrra mugavama kasutajakogemuse puhul isegi oma vanade igapäevaklappide FreeBudsi vastu väljavahetamist.

Võrreldes 2 aastat tagasi ilmunud FreeBuds 4i-ga on Huawei teinud terve hulga täiustusi ja värskendusi. Elegantse rannakivi või munakoort meenutava karbi sisse on pakitud kogu orkester, mida alla 100 euro suuruse hinnaga kõrvaklappidelt võiks oodata, aga ka hulk lisasid, mis selle kvaliteeti ja väärtust korralikult tõstavad. Heli, mis teeb nii mõnelegi turuliidrile silmad ette, 2-aastane garantii, vastupidav aku, müra summutamine ja veekindlus – tegu on vidinaga, mis sobib väga hästi nii kingituseks kui isiklikuks kasutamiseks, ilma, et peaksid selle soetamiseks minema oma neeru müüma.

FreeBuds 5i puhul pole “kristallselge heli” tühipaljas lööklause.
Täpselt õige heli vabal ajal muusika kuulamiseks

Kui tootja kasutab oma audiotehnikat reklaamides üldistavat väljendit “kristallselge heli”, võtan seda alati teatava umbusuga – sama tekst on ju nii paartuhat eurot maksvate profiklappide kui ka Prismas müüdavate 15-euroste karbi peal. Ometi selgub, et 5i puhul pole see vaid tühipaljas lööklause. Julgen enda peal tehtud inimkatsete ja tooteinfos märgitud numbrite põhjal tõdeda, et odavate klappide kohta on heli lausa suurepärane.

Erinevaid bluetooth-klappe proovides olen sageli tundnud, et madalaid ja keskmisi sagedusi, mis teevad kaasaegse levimuusika ägedaks, jääb väheks. Isegi kui equalizerist juurde kruttida, ei vea pisike helisüsteem lihtsalt välja. FreeBudsidega seda muret ei tekkinud, isegi pikka aega kuulates kõlas kõik imehästi. Eriliselt just bass, mida popi, funki, hiphopi jms puhul naudin, aga ka kõrged sagedused jazzi, klassika ja roki puhul kostsid kenasti välja.

Ehkki Huawei pakub enda seadmete haldamiseks mõeldud telefonirakenduses võimalust ka kahele eelsätestatud equalizeri lisa-režiimile, milleks on “Bass Boost” ja “Treble Boost”, ei näinud ma isiklikult erilist põhjust tehaseseadete pealt ümber lülitumiseks. Kõik oli juba ilusasti paigas.

5i-de sisse on pakitud 10-millimeetrine dünaamiline draiver ja keeruka nimega seadeldis polümeerkomposiitmembraan, mis helid puhtalt kõlama panevad. Suuresti tänu neile tillukestele detailidele on klappidel ka üllatavalt suur sagedusala – kui näiteks AirPods Pro-dega kuuleb helis nüansse, mis jäävad vahemikku kuni 20 kHz, siis FreeBudside puhul on see number kahekordne. Nii võib juba tuttavate laulude seest avastada detaile, mida varem kunagi ei märganud.

Kõige tipuks on uuel mudelil karbi peal kvaliteedimärk “Hi-Res”: need klapid edastavad heli ülikiiresti, 990 kbit/s, ja see võimaldab kuulata muusikat kadudeta, kogu heliinfo tuleb nö 4K-kvaliteediga läbi.

5i karp on kauni disainiga, kuid libedast materjalist.
Kena välimus mõningate ebamugavustega

Kui rääkida FreeBudside väljanägemisest, ei saa salata, et tegu on väga maitseka disainiga – nii mustas, valges kui sinakashallis toonis variandid on kõik päris lahedad. Ometi on karp võrdlemisi libedast materjalist ja lutsukivi moodi kuju tõttu kipub see sõrmede vahelt kergesti ära libisema. Õnneks paistab see olevat üsna vastupidavast materjalist ja alati saab osta mugavamini kätte sobiva kaitseümbrise.

Klapid ise on varasema generatsiooniga võrreldes palju lühema kerega, nii ei kuku nad naljalt kõrvast välja. Nagu ka AirPodsidel, tulevad karbis kaasa kolmes eri suuruses kummist kõrvaotsikud ning Huawei rakenduses saab suuruse sobivust vastavalt oma kõrvale AEM-tehnoloogia abil mugavasti testida. Kui pisut nuriseda, siis vähemalt mulle näib, et klapid on karbis asetatud ebamugavalt “tagurpidi” – kui tahad neid välja võtta ja kõrva panna, pead klappi pöörama ja see mõjub tüütu lisaliigutusena.

Kasutajakogemus paari kiiksuga

Loomulikult on 5i-del olemas ka müra summutamise valmidus kolme eri režiimiga: General, Ultra ja Cozy. Neid saab vahetada vastavalt sellele, kui palju ümbritsevat maailma parajasti tahad kuulda. Ometi tuletan meelde, et müra summutatakse omakorda tasase staatilise müraga, mida mängivad üsna hea sagedusulatusega klapid – see võib tekitada olukorra, kus seda õrna white noise’i ennast on harjumatult palju kuulda ja klapid justkui sahiseksid.

Teine peletav asjaolu FreeBudside mürasummutuse puhul on pikapeale tüütuks muutuv tugeva aasia aktsendiga naishääl, mis režiimi vahetades “Noise cancelling” jne ütleb. Sellist ebavajalikku elementi olen kohanud ainult väga odavate juhtmeta klappide puhul, mida tuli paar nädalat pärast ostmist superliimiga parandama asuda. Ülipisike detail, aga vähemalt minu jaoks oli see suur tujurikkuja.

Nii müra summutamist, muusika pausile panemist, kõnedele vastamist kui ka helivaljudust saab kontrollida sõrmega klapil vajutades või libistades. Väga äge on see, et Huawei telefonirakenduses saab kõiki neid liigutusi oma maitse järgi kohandada: tõsta mingi funktsioon näiteks ainult parema klapi peale ja nõnda edasi, kuni selleni välja, et saad kasutada klappi kaugjuhitava päästikuna oma telefoni kaamerale.

Ebamugav on ainult see, et kuna kõigi nende seadete kontrollimiseks on vaja vajutada võrdlemisi konkreetselt klapi kerele, läheb klapp sügavamale kõrva ja seda on päris valjusti kuulda. Ei ole meeldiv muusika vahele tajuda, kuidas plastik su kuulmekile juures krabiseb.

Uued klapid on esimesed higi- ja pritsmekindlad Huawei i-klassi mudelite seas.
Veel paar kaalukat argumenti 5i kasuks

Lõppude lõpuks, ka hoolimata mõnest lüngast disainis ja sisus, on FreeBuds 5i oma hinnaklassis täielik võit. Tasub ära mainida, et need on esimesed higi- ja pritsmekindlad Huawei i-klassi klapid ning neil on kiirlaadimine, kus iga 15 minutit juhtme otsas on võrdne 4-tunnise kasutusajaga. Kusjuures lihtsalt laetud akuga sahtlis seistes peavad need sama patarei taseme peal vastu lausa nädalaid.

Ühtlasi ühendusid need mu iPhone’i ja Macbookiga isegi kiiremini ja vähema vaevaga kui Apple’i enda klapid. Lihtsalt vajutad korra nupule ja ongi juba valmis kasutamiseks. No ja muidugi veelkord, see helikvaliteet! Isiklikult julgen neid lahedaid vidinaid väga soovitada, kui tahta võtta oma igapäevastest kuulamistest viimast.

This slideshow requires JavaScript.

blank

Eik Erik Sikk (alias EiK) on eesti luuletaja, muusik, lavastaja ja montaažirežissöör. Viimase 8 aasta jooksul on ta avaldanud 6 plaati, neli neist koostöös plaadifirmaga TIKS rekords. Ta on teinud koostööd erinevate kodumaiste autoritega nagu Jarek Kasar, Sander Mölder, Maris Pihlap ja Stig Rästa. Acceleristas on Eik senini töötanud peamiselt just monteerijana, luues klippe koos klientidega nagu TalTech, Transpordiamet ning Toyota. 2022. aastal ilmub ERR-i "Eesti lugude" sarjas tema lavastatud ning monteeritud dokumentaalfilm, mille tiimi kuulus muuhulgas mitu Accelerista ajakirjanikku. Autorina keskendub Eik kultuuri-, keskkonna- ja teadusteemadele.

KOMMENTEERI SIIN