Kaunitel sügispäevadel sõidavad paljud autoga “grüünesse” ehk loodusesse matkama, seeni ja marju korjama, niisama olema. Fotograafiahuvilistel tasub teekonda planeerida nõnda, et külas saaks käidud ka mõnel iidsel pühapaigal – oktoobri lõpuni kestab Hiite kuvavõistlus.

Tänavu toimub järjekorras juba kümnes Hiite kuvavõistlus, kuhu oodatakse fotosid hiitest ja teistest looduslikest pühapaikadest. Võistluse eesmärk on väärtustada põliste pühapaikade kultuuri- ja looduspärandit, jäädvustada nende hetkeseisund ning suunata inimesi pühapaiku külastama ja hoidma.

Tänavu kümnendat korda toimuva rahvusvahelise võistluse teema on looduslikud (mitte ehitatud-rajatud) pühapaigad: hiied ja pühad mäed, veekogud, puud, kivid jm looduspaigad, kus juba meie esivanemad käisid palvetamas, ravimas, ande jätmas, nõu pidamas, ennustamas jm kombetalitusi täitmas.

Võistluse peaauhind on 1000 eurot, hõimurahvaste auhind 300 eurot ja kuni 16-aastaste auhind 200 eurot. Lisaks jagatakse eriauhindu teemadel: hiis, püha puu, kivi, veekogu, annid, hiie valu, pärimus, Vana-Võromaa, Virumaa, Mulgimaa, Jõgeva maakond, saared jm. Oodatud on ka mujal maailmas tehtud ülesvõtted.

Täiskasvanute kõrval on oodatud osa võtma ka koolinoored. Võistlus pakub koolidele hea võimaluse täiendada õuesõppe raames koduloo ja loodusõpetuse ainet iseseisva tööga. Lisaks kuni 16-aastaste eriauhinnale osalevad noorte pildid ka kõikide teiste auhindade valikulk.

Kuvasid ehk fotosid saab võistlusele saata kuni 31.10.2017 siia aadressile.

FOTOSID OODATAKSE OKTOOBRI LÕPUNI

Rahvusvahelise looduskaitseliidu (IUCN) hinnangul on looduslikud pühapaigad inimkonna ning ka Eesti vanimad looduskaitsealad. Looduslikke pühapaiku leidub paljudel põlistel rahvastel ning need kuuluvad inimkonna ühispärandisse.

Eestis on teada ligikaudu 800 suuremat maa-ala hõlmavat hiiepaika, mitu tuhat püha kivi, puud ja allikat ning sadu ristipuid. Pühapaiku leidub kõikides maakondades, pea igas kihelkonnas ning paljudes külades. Enamik meie pühapaiku on ohustatud ja kadumas unustamise tõttu.

Hiite kuvavõistlust korraldavad Hiite Maja, Maavalla Koda ning Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskus. Võistlust toetab rida Eesti ettevõtteid ning Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, ERM, Võro Instituut, Mulgi Kultuuri Instituut, Eesti Folkloorinõukogu, Eesti Pärimusmuusika Keskus, jpt. Seega läheb sündmus korda väga paljudele meie seast.

Vaata Hiite kuvavõitlusele saadetud pilte siit

Allikas ja fotod: Hiite Maja SA

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.