Neljapäev, 28. märts 2024
Tartu linn on sihipäraselt liikumas multimodaalsete transpordilahenduste poole. Rattaringlus alustab juunis ning muutub kogu liinivõrk, mida hakkavad teenindama uued gaasibussid. Hübriidajamiga autod kaotavad parkimise eelisõigused ja linnakodanikel on aeg teada anda, kuhu on vaja rattateid.

Tartu on piisavalt väike linn, et seal ei peakski isiklikku autot omama: sõidud saab tehtud jalgratta või bussiga ning kesklinnas on parimaks liikumisabiks oma jalad.

Tartu linna valitsemine teeb natuke kadedaks: juba mõni aasta on olemas kaasav eelarve, kus eri huvigrupid saavad ettepanekuid teha. Lisaks on Tartu esimene linn, kus multimodaalsus selle sõna tegelikus tähenduses hakkab omandama selgemaid piirjooni.

RATTARINGLUS ALUSTAB JUUNIS

8. juunil 2019 avatakse Tartus rattaringlus, mis koosneb 750 jalgrattast ja 69-st üle linna paiknevast parklast. 510 ratast on elektrilised ja ülejäänud 240 on tavarattad.

Rattad on mugavad ja universaalse mõõduga, mis sobivad inimestele pikkusega 155-195 cm. Neid on lihtne kasutada, elektrimootor käivitub väntadelt  ja lisajuhtimise seadmeid rattal pole.

Rattaparklatega on kaetud terve linn. Parklates on infotahvel, kus juhised, kuidas ratast kasutada. Ratta saab võtta ükskõik millisest parklast ja tagastada ükskõik millisesse parklasse. Elektrilised rattad on kasutuses kuni miinuskraadide tulekuni. Külmal ajal on kasutuses vaid tavarattad.

Näiteks Jõhvi, Tallinna või Elva poolt linna autoga sisenedes võib selle jätta linna piiril parklasse ja sealt edasi liikuda jalgrattaga. Nii saab nautida aktiivset eluviisi ja vältida parkimistasusid kesklinnas.

Rattaringluse ettevalmistustööd jõudnud lõpusirgele: rattaparklate paigaldamine käib täie hooga, rattad  järjest saabuvad Kanadast ning tarkvaralahendused on viimistlemisel.

MIKSI BUSSIGA KUI TAHAD

Samal ajal uuendatakse Tartu linna ühistranspordi liinivõrku. Liinidele tulevad uued gaasibussid ning soovi korral on võimalik busse ja rattaid omavahel kombineerida.

Kuna Tartu püüdleb puhta ja inimsõbraliku elukeskkonna poole, siis on 2019. aastast linnaliine teenindavad bussid moodsad ja keskkonda säästvad gaasibussid. Linnaliine teenindab GoBus, mis on võtnud kohustuse tuua liinidele 64 madalapõhjalist gaasibussi.

Senised bussikasutajad võivad edaspidi miksida oma sõite ka rattaga. Ratta laenutamiseks peab kasutajal olema kehtiv Tartu linnaliinide perioodipilet või tuleb osta rattaringluse perioodipilet.

Kasutajal tuleb luua veebis või mobiilirakenduses rattaringluse konto ning siduda see pangakaardiga. Ratta lahtilukustamiseks saab kasutada nii bussikaarti kui ka mobiilirakendust.

Ratta tagastamisel tuleb velo jätta ükskõik millisesse parklasse ja veenduda, et see on korralikult lukustatud. Kui parklas vabu kohti ei ole, siis saab ratta kinnitada lisalukuga. Kui ratas parklasse pandud, võib teekonda jätkata bussiga.

KUUPILET 30 EUROT

Välja töötamisel on ka rattaringluse hinnad. Kui kasutajal on Tartu linnaliinibussis tasuta sõidu õigus või tal on Tartu linna 10, 30 või 90 päeva pilet, siis eraldi rattaringluse piletit ostma ei pea, kuid isikustatud bussikaart tuleb siduda rattaringluse süsteemiga, et oleks võimalik pileti olemasolu kontrollida.

Kui perioodipilet on olemas, siis on kuni 60-minutiline jalgratta kasutamine tasuta ja iga järgmine alustatud tund maksab 1 euro.

Kui aktiivset linnaliinibussi perioodipiletit ei ole, siis tuleb soetada rattaringluse päevapilet, nädalapilet või kuupilet, mis hakkavad praeguste plaanide järgi maksma vastavalt 5, 10 ja 30 eurot.

Ka siin kehtib põhimõte: kuni tund aega rattasõitu on tasuta ja iga järgmine alustatud tund 1 euro. Rataste maksimaalne kasutusaeg on 5 tundi, pärast seda rakendub hilinemise tasu 80 eurot.

Kõikide parklate juurde paigaldatakse infotahvlid, kus on täpsed juhised, kuidas ratast kasutada ja kui palju sõit maksab.

TAVARATTAD AASTARINGSELT

Ringluse elektrirattaid on lihtne kasutada, elektrimootor käivitub vändates ja täiendavaid juhtimisseadmeid rattal pole. Elektrilised rattad on ringluses kuni miinuskraadideni, külmal ajal jäävad ringlusse vaid tavarattad.

Rattaringluse teenust korraldab 1. aprillist tööd alustanud linna allasutus Tartu Linnatransport. Selleks et julgustada rattaringlust kasutama, pakutakse käivitusperioodil ka mitmeid boonuseid.

Kuni 8. juunini kasutajaks registreerunud saavad esimesed kolm kuud tasuta sõiduõigust. Alates 9. juunist kuni juuni lõpuni registreerunud saavad ühe kuu tasuta sõita.

Rattaringluse süsteemi tarnib Tartusse Kanada ettevõte Bewegen Technologies Inc, kes võitis 2018. aasta kevadel korraldatud riigihanke.

Rattaringlussüsteemi rajamist rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi linnapiirkondade meetmest (1,7 miljonit eurot, sh linna omaosalus 250 tuhat eurot), Euroopa Komisjoni rahastatavast projektist SmartEnCity (ligi 800 tuhat eurot, sh linna omaosalus 133 tuhat eurot) ning Tartu linna eelarvest.

Juuni alguses hakkab tööle nii rattaringluse veebileht (ratas.tartu.ee) kui ka mobiilirakendus (Tartu Smart Bike). Seni saab lisainfot Tartu kodulehelt www.tartu.ee/rattaringlus.

UUTE RATTATEEDE IDEEKORJE

Tartu linnavalitsus kogub kuni 19. maini linnakodanike ja Tartus velotajate mõtteid ja ideid, kuhu rajada uusi jalgrattateid. Oodatud on ettepanekud puuduvate jalgteede ja jalgrattateede kohta ning ka info probleemsete teelõikude kohta.

Selleks, et teha oma ettepanekuid, tuleb avada ideekorje kaart ja mõtted sinna kirja panna. Ideekorje kaardile võib Tartu linna ja lähiala piires märkida nii täiesti uusi teid või teelõike, mida jalgsi või jalgrattaga sõites võiks kasutada ja ka neid, kus praegu on vaid autosõidutee.

Esitatud ideed on anonüümsed. Ettepanekud on oodatud 23. aprillist 19. maini 2019. Iga idee linnavalitsuselt otsest tagasisidet ei saa, aga tervikuna kasutatakse esitatud mõtteid linna uue üldplaneeringu koostamisel. Kindlasti annab linn kodulehele kokkuvõtliku ülevaate ideekorje tulemustest.

Facebookis on juba tekkinud ka elav arutelu, kus jalakäijad paluvad end mitte ära unustada, nimelt olla Tartu tänaseks juba liigagi jalgratturisõbralik. Loodame, et linnaisad suudavad leida tasakaalu eri soovide vahel.

HÜBRIIDAUTODE PARKIMISEELIS SAAB OTSA

Aprilli eelviimasel nädalal saatis Tartu linnavalitsus volikogule parkimistasu määruse muutmise eelnõu, ettepanekuga lõpetada 1. jaanuarist 2021 osaliselt elektriajamite jõul liikuvate sõidukite parkimistasusoodustus.

Seni on hübriidajamiga autod saanud Tartus tasuta parkida. Kuna neid lisandub aga massiliselt, ei ole eelise andmine enam kuidagi põhjendatud – hübriidauto pole enam mingi eriline sõiduk, mis vajaks erisoodustusi.

Linnavalitsus on põhjendusena toonud välja hübriidautode küsitava keskkonnaväärtuse – kui elektriauto on nullemissiooniga, siis hübriid tarbib Eesti oludes peamiselt fossiilkütust. Pihta saavad uuenduse korral ka pistikhübriidid, millega saab linnas 50 ja enam kilomeetrit elektriga sõita, aga eks aeg ongi edasi läinud.

On selge, et ühel päeval saab ka elektriautodest normaalsus, mis erisoodustusi enam ei vääri. Sinnani on aga veel tükk maad aega.

Allikas: Tartu linna pressiosakond

KOMMENTEERI SIIN