Reede, 19. aprill 2024
Kodumaa sünnipäeva saab mitut moodi tähistada. Videomeister Sten Ottep vaatas õue, ja leidis et on õige aeg võtta suund Ida-Virumaale, Valaste joa juurde. Imeline jäämaailm läbi kaamerasilma on kutse kõigile, kes veel sealkandis käinud ei ole: praegune ilm võimaldab paar päeva veel toredaid vaateid nautida.

Inimtekkeline Valaste juga jääb Ontika maastikukaitsealale. Huvilised pääsevad juga uudistama mööda treppe ja just varakevadisel ajal võivad avanevad vaated olla eriti mängulised, siis kui veepiisad ümbruse puudel ja pindadel imelisi skulptuure moodustavad.

Valaste juga saab vee Valaste ojast ehk Suurkraavist ehk Kaasikvälja kuivenduskraavist. Suudmes on kraav kuni 5-meetri sügavune. Kohamuistend räägib Kraavi Jürist, kes olla aegu tagasi Valaste oja oma kätega kaevanud. Miks ja millal, ei tea keegi.

Umbes 30-meetri kõrguselt (EELISe andmetel 26,1 m) alla paiskuv juga, mille laius sõltuvalt vee vooluhulgast on 26-32 meetrit, on Eesti ja teadaolevalt ka Baltimaade kõrgeim. [wiki]Wikipedia[/wiki] alusel olla meedia Valaste juga esimest korda maininud aastal 1852, mil Tartu nädalaleht Das Inland kirjutas Voka mõisa juures olevast 200 jala (60,8m) kõrgusest kosest.

Kõige lihtsamini saab Valaste joa juurde mööda Narva maanteed: autosõit võtab aega veidi üle 2 tunni ja on umbes 160 km pikk.

Lisaks Valaste imetlemisele võiks läbida ka pooleteise kilomeetrise matkaraja ning mööda laudteed Aa randa jalutada – ka meri pakub hämmastavalt mitmekesist värvi- ja häältemängu.

Praegusel ajal tasub Valaste joa treppidel kõndida pigem aeglaselt, sest need võivad olla libedad. Alla ronides tuleks olla valmis jää irdumiseks. Piltidel oleva betoonlahmaka taha on võimalik varjuda, kui lahmakad ülevalt alla tulema hakkavad, selgitab Sten.

ONTIKA MAASTIKUKAITSEALA

Ontika maastikukaitseala on üks omanäolisemaid Eestis, suure osa sellest moodustab Saka-Toila-Ontika paekallas.

Bioloogiahuvilist rõõmustavad mets-kuukress ja roosa-võrkhein, linnuharrastaja kohtab parimal juhul kotkaid, sh suurimat, merikotkast, öösel kuuleb aga kassikakku.

Kauemaks tulija peab arvestama rangete reeglitega: sõita ja parkida tohib vaid ettenähtud kohtades, lõkke ja mistahes muu tule tegemine on samuti piiratud kindlate tuleasemetega. Telkida saab ettevalmistatud platsil ning kogu tekitatud prügi tuleb kaasa võtta ja visata prügikasti.

Tundub justkui kohatu seda kõike uuesti meelde tuletada, aga vaadates meie puhkekohtade korrasolekut, on näpuviibutamine vajalik. Sina puhkad, tema ka. Jäta siis endast inimese mulje.

IMETLE JÄÄMAAILMA STEN OTTEPI PILTIDEL

Video ja fotod: Sten Ottep/Fifty Visual

KOMMENTEERI SIIN