Laupäev, 20. aprill 2024
Teede ja tänavate äärde istutatud puud muudavad inimesi rahulikumaks ja vähendavad avariisid. Juhid on rahulikumad ja nende stressitase madalam kui neid ümbritseb liikuses rohelus. Andmed pärinevad kolmest eri uuringust, mis on eri aegadel Saksamaal, Kanadas ja Ameerika Ühendriikides läbi viidud.

Selle kohta, et puud ja rohelus inimestele rahustavalt mõjuvad, on tehtud palju uuringuid. Need kolm teadustööd aga tõestavad teede äärde istutatud puude mõju liiklusõnnetuste vähenemisele.

Saksamaal 1990. aastal tehtud uurimistöö tegi kindlaks, et linnatänavate äärde istutatud puud ja muud taimed vähendasid liiklusõnnetusi 30%, vigastustega lõppenud õnnetusi 60% ja teed ületavate jalakäijatega juhtunud õnnetusi lausa 80%.

Samasugune mõju tuvastati Ameerika mandril. Aastal 2006 Texase osariigis tuvastati uuringu tulemusena, et maanteede äärde istutatud taimestik vähendas uuritud 10 asulas liiklusõnnetusi keskmiselt 46%.

Torontos Kanadas aastal 2003 tehtud teadustöö tegi kindlaks, et linnatänavate äärde istutatud puud ja muud taimed vähendasid nendes kohtades autoõnnetusi 3 aasta jooksul 20%, kuigi linnas tervikuna liiklusõnnetuste arv kasvas.

Töö ja kodu vahet sõitmine on linnades üks kõige stressitekitavamaid tegevusi. Kui aga autojuhid näevad hoonete ja muu tehismaastiku asemel teede ääres loodust, väheneb nende stressitase, kommenteerisid uuringuid Washingtoni ülikooli teadlased ja soovitasid teede äärde rohkem taimi istutada.

Veel ühes uuringus tekitasid teadlased autojuhtides esmalt stressi ja mõõtsid seejärel nende taastumist. Autojuhid, kes nägid enda ümber täishoonestatud tööstusmaastikku, taastusid aeglasemalt. Need aga, kelle ümbruses oli rohkem loodust – metsi, põlde, golfiväljakuid – taastusid oluliselt kiiremini.

Stressisituatsioonides kogetav viha ja frustratsioon võivad omakorda põhjustada agressiivsemat sõidumaneeri ning sellest johtuvalt liiklusavariisid.

Washingtoni ülikooli teadlased viitasid veel ühele uuringule, milles uuriti noorte autojuhtide emotsionaalseid reaktsioone stressitekitavatele sõiduolukordadele, näidates neile nii looduslikus ümbruses kui ka linnas tehtud videosid. Tulemused tõestasid, et rohelusega ääristatud teed võivad mõjuda liiklusraevu ennetavalt.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap] Tallinna linnaisad võiksid säästval linnaplaneerimisel arvesse võtta igat infokildu, mis lubab meile rahulikumaid autojuhte ja vähem liiklusõnnetusi. Lootus, et kunagi linlased aru saavad, kui mõttetu on Tallinnas (või mõnes teises Eesti linnas) autoga liigelda, sureb viimasena.

Praegu ei paista kuskilt otsast, et keegi oma suurepärasest raudkirstust loobuda tahaks. Põhjusi on mitmeid – linn valgub, kesklinnast väljapoole jääv ühistranspordivõrk on aegunud, aeglane ja omavahel ühendumatu, töö – ja elukoha logistika on paljudel absurdne, nn eliitkooli süsteem paneb lapevanemad oma võsukesi suburbiast kesklinna tassima jne jne.

Täna on Tallinn päris roheline linn, aga magistraalide ääres seda juba enam ei näe – rohelus on varjatud suurte klaas- ja betoonpindadega. Kui aga on tõestatud, et inimesi autoroolis rahustab roheline linnakeskkond, eks või siis edaspidi seda kinnisvaraarendajatelt nõuda – ärge tehke pimedat ja külma, tehke puud ja lilled!

Allikas: Return to Now. Tõlkis: Lena Murd. Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN