Esmaspäev, 18. märts 2024
54-aastane rännumees ja polaaruurija Marek Kaminski läbis uue Nissan Leaf elektriautoga teekonnal Poolast Jaapanisse äsja 16 000 kilomeetrit. Uurimisretk #NoTraceExpedition algas juunis ning selle eesmärk on näidata, et praktiliselt heitmevaba rändamine on võimalik.

Eksperiment “elektriautoga Tallinnast Tartusse” on nii eelmine sajand: möödunud kevadel võtsid kaks Eesti ajakirjanikku ette pealtnäha pöörase reisi Genfi autonäitusele, briti poissmehed üritasid ühe soojaga jõuda läbi Euroopa ning Poola rändur sõitis maha 16 000 kilomeetrit, et lõpuks Jaapanisse välja jõuda.

#NoTraceExpedition on küll uhkelt uurimisretkeks nimetatud ent Marek Kaminski ise on öelnud, et otsib lihtsalt uusi väljakutseid. Mõte, elektriautoga jutti ürgpikk maa maha sõita, läbides teel rea riike, kus ilmselt pole midagi kuuldud laadimisvõrgustikust ja särtsukatest üldiselt, on parasjagu nii pöörane, et see lihtsalt tuleb teoks teha.

„Minu jaoks ei olnud tähtis lihtsalt sihtkohta jõuda, vaid ühtlasi teha lihtne ja geniaalne paradigma muutus, et tõestada, jätkusuutlik elu on võimalik,” rääkis Kamenski.

KAKS KONTINENTI, KAHEKSA RIIKI

Marek Kapinski keskkonnahoidlik reis sai alguse Poolas Zakopane’is ning see viis ta erinevates sõiduoludes kaheksasse riiki ja kahele kontinendile. Teel lõpp-punkti, Tokyosse sõitis Marek Kaminski läbi Leedu, Valgevene, Venemaa, Mongoolia, Hiina ja Lõuna-Korea.

#NoTraceExpedition idee on võimalikult heitmevabalt igal pool reisida. „Ei mingit jälge” on kinnitus, et tegelikult saab tänapäevase särtsuautoga ükskõik kus maailmas hakkama. Kuigi Mongoolia osas siiski tekib kahtlus, et äkki toodetakse seal vajaminev elekter kuidagi teisit kui jakisõnnikust…

Ent tõsi, Marek Kapinski saab nüüd uhkusega öelda, et ta on esimene inimene, kes on reisinud samal aastal korraga nii põhja- kui ka lõunapoolkerale, ning reisi teeb veelgi erilisemaks see, et ta kasutas selleks elektriautot.

Mareki seikluste seas olid kõige märkimisväärsemad ümbersõit mööda Mongoolia kruusateid ja leidlikud laadimislahendused Venemaal. Esimesed 16 000 kilomeetrit Marekit ei kohutanud ning nüüd istub ta uuesti rooli taha ja läbib sama teekonna Tokyost tagasi Poola.

Nissan Euroopa elektrisõidukite direktor Gareth Dunsmore loodab, et Kaminski algatus väärib järgijaid ja inimesed reisivad edaspidi julgemalt elektriautodega:

„Lootsime, et Mareki teekond näitab, kuidas inimesed saavad elektriautos mugavalt läbida suuri vahemaid, avaldamata keskkonnale halba mõju. 16 000-kilomeetrine teekond on muljetavaldav ettevõtmine igasuguses sõidukis. See reis kinnitab, et saame pikemaid vahemaid läbida keskkonnale suuremat kahju tegemata. Ma loodan, et Marek Kaminski suudab inspireerida paljusid reisima keskkonnahoidlikul viisil ja elektriautode kogu potentsiaali kasutama.”

EESTLANE AITAS LAADIJAID “AVADA”

Ükski väljakutse poleks tõeline väikeste viperusteta ja toredate kohtumisteta. Nissan Nordic Europe Baltikumi turundusjuht Henri Daum räägib, et kohtas rändurit koos Leafiga Leedus ning aitas hiljem laadijate aktiveerimisel:

“Kaminskil oli sama probleem nagu igal elektriautoga rändajal. Laadijaid on teel küll, aga kuidas neist voolu kätte saada? Vahetasime temaga telefoninumbreid ja kui ta siis ELMO laadijaid kohtas, helistas mulle ja sain laadija SMS-iga aktiveerida.”

No Trace Expedition on uurimisprojekt, mille eesmärk on kaitsta keskkonda reisimise ajal. See on üles ehitatud uute tehnoloogiate jätkusuutlikule arendamisele ning minimalistlikule lähenemisele reisimisele ja tarbimisele.

Jättes kõrvale Jaapanis sõidetud 3000 km, pani maadeavastaja Marek Kaminski oma 13 000-kilomeetrisel reisil Poolast Jaapanisse täiselektrilises Nissan LEAFis kirja järgmised andmed

Laadimiste koguarv: 53
Keskmine sõiduulatus: 250 km
Kõige pikem vahemaa päevas: 493 km

Allikas ja meedia: Nissan

KOMMENTEERI SIIN