Teisipäev, 19. märts 2024
Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) värske raport toob välja, et 2010. aastaga võrreldes on maailma teedele lisandunud 35 miljonit maasturilaadset, samal ajal on elektriautode arv kasvanud vaid 5 miljoni võrra. SUV-de kliimamõju on nüüdseks suurem kui rasketööstusel.
IEA SUV
CO2 emissioonide muutus sektorite kaupa alates 2010. a. Allikas: IEA

Rahvusvahelise Energiaagentuuri tänavune raport üllatab meid teadmisega, et kõikvõimalike maasturitaoliste autode üleilmne buum mõjutab nüüdseks üsna oluliselt kliimat.

Elektriautod, milles nähakse pääseteed, on tänaseni vaid väikese osa autokasutajate huviorbiidis: e-autode osakaal kogu maailma autopargist on marginaalne ja pole ka loota, et lähiajal suudaksid need kliimamuutusele mõju avaldada.

Olukord on seda keerulisem, et nn linnamaasturite ja veokite heite kasv nullib ära samal ajal toimunud muude sõiduautode heite vähenemise.

Aastaks 2030 on 7% maailma autodest e-autod

2025. aastaga on autotootjatel suured plaanid: selleks ajaks peaks tootmises olema vähemalt 350 e-mudelit, mis enamasti platseeruvad väike- ja väike-keskklassi.

20 suurimat autotootjat prognoosivad samaks ajaks elektriautode müügi kuni kümnekordset kasvu, mis peaks ulatuma 20 miljoni sõidukini aastas – võrdlusena müüdi 2018. aastal 2 miljonit elektrilist sõiduautot.

See tähendab, et aastaks 2030 moodustavad elektriautod ligikaudu 7% kogu maailma autopargist. Nn tavaliste sisepõlemismootoriga autode müük on teinud vähikäiku nii 2018. kui ka 2019. aastal.

Üleilmselt langes 2018. aastal uute autode müük esmakordselt pärast 2008. aasta masuaega, müügilanguseks 2% ja kogumüük jäi alla 87 miljoni sõiduki.

Tänavused andmed kinnitavad langustrendi jätkumist. Langust veab peamiselt Hiina, kus 2019. aasta kuue kuu müük kukkus aastataguse ajaga võrreldes ligi 14%, ka Indias toimus 10% langus.

Need arengud on toonud kaasa ettekuulutusi sisepõlemismootorite ajastu peatsest lõpust ja seeläbi nõudluse kadumisest mootorikütuste järele. Sõiduautod moodustavad aga ligi veerandi globaalsest kütusetarbimisest.

Kütusenõudlus ei pruugi väheneda

Kas müügilangus toob kaasa kütusenõudluse vähenemise? See ei pruugi nii olla. Põhjuseks asjaolu, et tarbijad ostavad järjest rohkem suuremaid ja kütusejanusemaid autosid – teisisõnu: linnamaastureid.

Sõiduautodest suuremate ja raskemate maasturit meenutavate sõiduautode osatähtsus ostetud mudelite seas on viimasel kümnendil kahekordistunud, moodustades 40% aastasest uute autode müügist.

See omakorda on autotootjatele andnud sõnumi, et enamus mudeleid tuleb vormida tarbijale meelepäraseks ja nii on isegi superminide segmendis üha tavalisemad krossoverid või “jõulisemaks” disainitud autod.

Selle tulemusena veereb maailma teedel üle 200 miljoni SUV, nende arvelt on maailma autopark kasvanud 60% võrra aastaga 2010 võrreldes. Ja selline on trend kogu maailmas.

Üle poole USAs ja kolmandik Euroopas müüdud uutest autodest on SUVd. Hiinas peetakse neid edu ja jõukuse sümboliks.

Nii ka Indias, kus ostujõud veel suuremat kasvu takistab. Aafrikas toimuv linnastumine ja ostujõu kasv kasvatab samuti noobel- ja luksusautode nõudlust.

Nõnda ei tasugi üllatuda, et see mõjutab globaalset heitmekogust täna ja jätkuva kasvu korral üha tugevamalt tulevikus.

Maastureid meenutavad sõidukid on üleilmse “kliimagaasi” CO2 heitmekoguse kasvu mõjutajaks number kaks, kohe energiatööstuse kannul, edestades mõju ulatuselt rasketööstust, -veondust ja lennutransporti.

Arvutuse põhjal tarbivad maasturitaolised keskmiselt neljandiku võrra rohkem fossiilset kütust kui sõiduautod. Selle tulemusena on käesoleva kümnendi jooksul kasvanud ka globaalne kütusetarve.

Hoolimata sellest, et säästlikumaks muutunud sõiduautod on kütusevajadust vähendanud enam kui 2 miljonit barrelit päevas ja elektriautode kasutuselevõtt on seda omakorda kahandanud 100 000 barreli jagu päevas.

Isu kasvab 2 miljoni barreli võrra päevas

Kui tarbijate isu maasturitaoliste autode järele samas taktis jätkub, lisandub aastaks 2040 SUVde arvelt päevas peaaegu 2 million barrelit kütust.

See nullib aga ära selle säästu, mille suudaks saavutada ligemale 150 miljoni elektriauto kasutuselevõtt: suured ja rasked SUV-d on IEA hinnangul raskemini elekrifitseeritavad.

Maasturitaoliste sõidukite lisandumine aeglustab üleilmset keskkonnasõbralikuma autopargi moodustumist ja omakorda mõjutab heitmete koguhulka globaalne kütusenõudluse kasv.

Loe siit, miks kiidetud mikromootorid maailma ei päästa

Lähemat infot selle teema kohta pakub peatselt avaldatav World Energy Outlook 2019.

grist.org artikli tõlkis Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN