Neljapäev, 25. aprill 2024
Väikesed linnapuhkused võidavad järjest populaarsust. Kui on tunne, et tahaks näha linna, aga ka loodust ja linde, võiks minna Haapsallu, sest just seal loendati sellekevadisel linnuvaatluspäeval kõige rohkem sulelisi.

Märtsi viimase päeva varahommikust lõunani kestnud vaatluspäeval sai Eesti kõige linnurikkama linna tiitli Haapsalu, kus nähti 78 liiki linde. Tallinn, mis möödunud aastal tiitli võitis, jäi 74 loendatud liigiga seekord teisele kohale.

LINNULINN HAAPSALU

Linnade linnuvaatluspäeva tulemused olid 31. märtsi õhtul kella 17ks Eesti Ornitoloogiaühingule saatnud 110 osalejat, kes vaatlesid linde 24 linnas ja panid kirja kokku 130 liiki.

Haapsalus märgati 78 liiki linde, järgnesid Tallinn 74 ja Kuressaare 71 liigiga. Sisemaa linnadest olid kõige linnurikkamad Tartu 70 liigiga ja Valga 68 liigiga.

Sel aastal kohati kõikides linnades rohkem liike kui mullu ja seda just rohkelt saabunud rändlindude tõttu. Linnas on sulelistel üsna turvaline ja mõnus peatuda ja ka pesitseda, seda soosivad ka rohelalad, Tallinnas näiteks Paljassaare poolsaar, mida võibki omalaadseks linnuparadiisiks nimetada.

“Tänane linnade linnuvaatlus peegeldab tavapärasest varasemat kevadet ning mõne aastaga võrreldes oli paljudes linnades liikide arv kahekordne,” lausus linnade linnuvaatluspäeva koordinaator Tarvo Valker.

“Soojade ilmade tõttu on merelahed jäävabad, seetõttu märgati tänavu kõige enam linnuliike just rannikuäärsetes linnades.”

UHKELT KA HARULDUSI

Üle Eesti märgati arvukalt rästaid, tavapärasest enam kohati ka mitmeid veelinde, kahlajaid ja röövlinde. Muuhulgas nähti äsja saabunud rändlinde nagu metstilder, tutkas, roo-loorkull, kukkurtihane ja väike-lehelind. Põnevatest liikidest kohtasid vaatlejad veel vesipappi, väikepistrikku, kaelus-turteltuvi ja värbkakku.

Linnade linnuvaatluspäeva korraldab Eesti Ornitoloogiaühing 2002. aastast. Mullu loendati Tallinnas 65 liiki, üle Eesti pandi kirja kokku 100 liiki. Tänavu on edenemine silmnähtav.

JÕUKOHANE HARRASTUS

Suleliste vaatlemine on jõukohane igaühele ning seda saab teha põhimõtteliselt igal pool. Näiteks kui sõidad nädalavahetuseks suvemajja, varu mõnel varahommikul paar tundi ümbruskonnas jalutamiseks ja lindude loendamiseks.

Või kui võtad ette väikese linnapuhkuse, siis otsi üles pargid või terviserajad ning loe kokku seal kohatud linnud.

Eesti Ornitoloogiaühingu lehel saab igaüks täita oma isiklikku suvist aialindude päevikut ja aidata sellega kaasa üle-Eestilisele linnustiku kaardistamisele.

Lastega koos võib osaleda “Tere, kevad!” projektis ning lisaks lindudele märkida üles kõik lilled, liblikad ja pungades puud.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Suur osa meist on muutunud nutisõltlasteks, kes jala ei käi ja vett ei joo. Loodust aga armastame me endiselt kõik, või vähemalt – me ütleme seda. Miks siis mitte teha midagi päriselt, kasutades sõiduvahendi ja nuhvli võimalusi selleks, et oma kodumaa loodusest tähelepanekuid teha?

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN