Pühapäev, 24. september 2023
VAZ 2121 ehk Niva on üks nendest Vene autodest, mille tunneb une pealt ära ka kõige suurem autovõhik. Juba mõnda aega kannab venelaste popim maastur nime Lada 4×4 Urban ning Niva nimi on Chevrolet omanduses, aga sõiduki legendaarsust see ei kahanda. Toomegi lugejateni 10 kõige põnevamat fakti Niva kohta.

Hiljuti lahkus meie seast 76. eluaastal Petr Prussov, mees, kes kultusmaasturi VAZ-2121 Niva välja mõtles. Konstruktoril jäi puudu mõni nädal, et tähistada oma lapsukese juubelit. 5. aprillil täitus tema loodud Niva-maasturil 40. sünnipäev.

LOODUD KÜLAVAHETEEDEL SÕITMISEKS

Tööd Niva kallal algasid juba 7 aastat enne ta seeriatoodangusse paiskamist, ehk 1970. aastal. Tolleaegne NSVL Ministrite Nõukogu esimees, Aleksei Kossõgin, püstitas eesmärgi, luua sõiduk, mis sobiks külavaheteedel sõitmiseks.

Seltsimees Kossõgini ettekujutuses tähendas see nelikveoga varianti Žigulist. Esialgu said konstruktorid ülesandest aru väga üheülbaliselt – nad püüdsid tõsta kliirensit ning varustada masin 4×4 veoskeemiga. Ent üsna pea pärast tulutuid katsetusi võeti vastu otsus, luua täiesti uus auto.

NIVA KABRIOLETT

Niva väljatöötamist alustati kohe kahel rindel ja keretüübil: tootmisse pidi jõudma nii kinnine kui avatud auto. Jällegi oli keegi inseneridest targem ja käskis kabriolett-Niva idee sahtlisse lükata.

Suurel nõukogudemaal nimelt peeti kabrioletti Lääne jäänukiks ja sobimatuks siinsete eesrindlike töötajate jaoks. Entusiastid on läbi aegade insenerimõtet siiski edasi arendanud ja ehitanud tavalisi Nivasid ümber muuhulgas ka kabriolettideks.

VAZ 2121 JA NIMI NIVA

Arvatakse, et kultusmaastur sai omale nime tänu külviväljadele. Ent see pole siiski nii. Nimi Niva loodi hoopiski selle mudeli teostust juhtivate konstruktorite laste nimede initsiaalidest: Natalja, Irina, Vadim ja Andrei.

AINULAADNE KOGU MAAILMAS

VAZ 2121 ei olnud lihtsalt järjekordne uus nõukogude auto. Tegemist oli ainulaadse masinaga kogu maailma autotööstuse perspektiivis – Niva oli maailma esimene kompaktlassi mugavustega maastur. Mitte ükski „hale koopia“ (loe: maasturilaadne toode) ei saanud uhkustada pideva nelikveoga, kandekerega, eraldiseisva vedrustuse ning mugava salongiga.

ESIMENE PARTII AINULT OMADELE!

Esimesed 50 VAZ-2121 Nivat komplekteeriti 1976. aasta veebruaris ning need lasti välja kogu riigi jaoks tähtsa sündmuse, NLKP XXV kongressi auks. Mitte ükski esimese partii masin ei jõudnud autosalongidesse, vaid määrati Nõukogude Liidu erinevates osades paiknevate asutuste ja organisatsioonide genossede omandusse.

HIND LENDAS LAKKE JA TOODI JÕUGA MAA PEALE TAGASI

Esialgu oli VAZ-2121 Niva hind 9000 rubla, mis oli veidi soodsam kui ebamaisel Volgal. 1979. aastal tõusid kõikide autode hinnad NSV Liidus märgatavalt ning ka Niva maksis juba 10 300 rubla.

Hinnatõusu tulemusena hakati masinat vähem ostma. Seejärel otsustas partei konkreetselt VAZ-maasturile teha erand ning viia hind tagasi sinna, kus see oli tulnud – 9000 rubla juurde.

PIKAD JÄRJEKORRAD KÕIKJAL SOTSIALISMILEERIS

Paljud soovisid saada oma valdusesse VAZ-2121 Nivat ning mitte ainult nõukogudemaal. Seetõttu seisti Niva järjekorras ka Ida-Euroopas, kaasa arvatud Saksamaal. Möödunud sajandi kaheksakümnendatel peeti täiesti normaalseks nähtuseks enda Niva-järjekorda kirja panemine. Ühesõnaga, seda autot osati hinnata ka endistes sotsriikides.

ESIMENE NÕUKOGUDE MASIN JAAPANIS

Valdavalt oli VAZ-2121 Niva ekspordiartikkel. 1980.-l liikus Venemaalt tehasest piiri taha umbes 80% toodetud Nivadest. Sealjuures sai sellest autost ainus nõukogude masin, mil õnnestus pääseda Jaapani turule.

MITMEKORDNE REKORDIOMANIK

Niva arvel on päris palju erinevaid saavutusi. 1998. aastal jõudis selline masin omal jõul Everesti baaslagrisse, mis asub 5200 meetri kõrgusel. Samal aastal alistas VAZ-2121 Põhjanaba: auto lasti lennukist langevarjudega jääpinnale ja seejärel vuras ta maailma tippu.

 Meie jaoks juba kaugele jääval 1982. aastal saavutas Niva Pariisi-Dakari rallil kolmanda koha. Aastatel 1985-86 sooritas maastur mitu edukat võistlust rallikrossides, tänu millele ta müük suurenes mõningates riikides hüppeliselt.

SUURED MUUTUSED SEISAVAD EES

Peagi leiab legendaarne Niva, mida tänapäeval kutsutakse rohkem kui LADA 4×4, omale võrdväärse asendaja. Kuulu järgi saab uus maastikuauto VAZ olema kordades suurem ning tema nimeks hakkab olema (võib-olla) LADA 2124 aga võib-olla ka Lada Duster. Eks me näe.

Loo tõlkis: Ilona Toots. Allikas: Accelerista koostööpartner Autocentre.ua. Pildid: Wheelsage.org

Kõlakas! Uue Lada 4×4 prototüüpimine peatatud, tulemas on Lada Duster

Lada 4×4 Urban – Saksamaal järjest populaarsem “tõeline” nelikveoline

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.