Reede, 19. aprill 2024
Algupäraselt viitas tähekombinatsioon GT mudelinimes sportlikule askeesile, tänapäeval peamiselt disainielementidele, millega püütakse autole anda veidi ägedamat välimust. Kuhu lähed autotööstus, ja kas meil on lootust kunagi veel kogeda üht tõelist grand tourer’it?

Sportautod tähendasid vanasti spetsiaalselt kiireks ja sportlikuks sõiduks loodud masinaid, millest kõik liigne oli eemaldatud. Tänapäevastest sõidukitest võiks sarnaseks näiteks olla Lotus Elise.

Kuna sportautod ei olnud kuigi praktilised ja kohe kindlasti mitte sellised, millega pikki sõite teha, sündiski kontseptsioon nimetusega grand tourer ehk GT.

HEAL LAPSEL MITU NIME

Sündides tähistas GT pisut suuremat, kuid siiski kiiret, sõidumõnu pakkuvat sportlikku autot, mis oli piisavalt praktiline ja mahukas pikemate, mugavate ja pisut luksuslikumate sõitude tegemiseks.

Termin grand tourer on niisuguste sõidukite tähistamiseks tänini kasutusel. Itaalia autode puhul on nimetuseks gran turismo, pisut haruldasem on prantsuse autode versioon grand routiere.

Autotööstus pole nimetuste kasutamisel kunagi ülearust selgust ja üheülbasust üles näidanud. Nii on ka GT kasutusel üsna erinevate sportlike sõidukite ja ka võidusõiduautode kohta. Näiteks võib tuua ka GT1, GT2, GT3 ja GT4 võistlused.

Automarkidest võib mainida näiteks Toyota GT86, HSV GTS, Ferrari GTB, Mitsubishi GTO. Üldiselt tähendab GT seda, et autotootja plaanide kohaselt peaks kõnealune mudel sportlik olema. Sageli on tegu tõesti vaid soovmõtlemisega.

Ja et asja veel segasemaks ajada, on kasutusel ka sellised lühendid nagu GTS (GT Sport), GTR (GT Racing) ja isegi GTD, mis tähistab Volkswagen grupi sportliku suunitlusega diiselmudeleid.

GTi: i ON NII TAVALINE!

Siis on veel GTi, “grand tourer, injection”. Kunagi tähistas injection eesrindlikku kütusepihustussüsteemi kasutamist vana hea karburaatori asemel. Niisugused sõidukid olid oluliselt võimsamad ja tõhusamad ning i-täheke oli üsna uhke asi. Tänapäeval on kõik autod sissepritsega ning „i“ ei näita enam mingit eripära.

Gti saavutas populaarsust Volkswagen Golf Gti tähisena aastast 1975, millele andis omapoolse panuse Peugeot 205 GTi. Gti-d ei olnud oma olemuselt grand tourer’id pikkade luksuslike kruiisisõitude mõttes, vaid pigem lihtsad särtsakamad linnaautod. Seega see GT osa nimest ei ole üldsegi asjakohane.

(TULI)KUUMPÄRADE AEG

Ja siis veel „hot hatch“ ehk kuumpära, uuemas keeles ka kähkusõitja ning isegi tulikuumpära. Termin võeti kasutusele Ühendkuningriigis 1980-aastate keskel, viidates tavalise luukpärasõiduki sportlikumale versioonile.

Üldiselt olid kuumpärad võimsama mootori, laiemate rehvide, reguleeritud vedrustuse, paremate pidurite ja mitmesuguste iluvidinatega.

Need olid mõeldud selleks, et sportlikuma sõiduki ostja ei peaks tegema kompromisse igapäevaelu praktiliste vajaduste osas. Hinnatase oli samuti mõõdukam, sest kuumpärad jagasid platvormi ja komponente oma lihtsamate sõsarmudelitega.

KUIDAS ERISTADA?

Mis on GTi ja kuumpära või sportliku luukpära erinevus? Kuumpära ehk hot hatch on laialt levinud üldnimetus mistahes sportlikuma luukpäramudeli kohta.

GTi on märgistus, mida teatud tootjad oma mõnedel sportlikel luukpäradel kasutavad – Volkswagen, Peugeot, Nissan, Mitsubishi, Rover, Seat ja Suzuki.

Gti puhul on tegemist ebatavalise olukorraga, kus sama märki kasutavad erinevad tootjad. Grand Tourer on luksuslik sportauto, mis on pigem mõeldud siiski kruiisimiseks ja GT viitab teatud annuses sportlikkusele.

Kokku võib võtta kogu loo nii, et need lühendid on pigem imagoloogilised, mingit konkreetset sisu neis ei pruugi olla.

Sportlikku autot otsides tasub siiski pisut rohkem konkreetse mudeli andmetesse süveneda ja mitte lasta end ägedatest tähekombinatsioonidest pimestada.

LEIAB SIISKI KA “PÄRIS” GT-D

Olgu GT-ga kuidas on, autotööstus on viimastel aastatel tõeliselt sportlikku sõiduelamust taasavastamas ka nn tavasegmendis. Huvitaval kombel ei pandagi kähkusõitjatele enam nimeks GT, tähekombinatsioone on oluliselt rohkem ning grand toureri äratundmiseks peab olema lihtsalt silma, kõrva ja kätt.

Inglise kolleegid on teinud põhjaliku ülevaate 2018. aasta parimatest GT-dest. Mitut GT-tähekombinatsiooniga autot loetelus näete? Just täpselt, vähe. Seega olulisem kui “õige” nimi on auto tegelik sisu.

Kui jätta nooblid kõrvale ja võtta letti vaid nn rahvaautod, mis tänavu müügilettidele jõudnud, siis nendegi seast leiab vähemalt kolm GT-väärilist rõõmurulli, enamasti maskeerunud ontlikeks pereautodeks. Aga see on juba omaette lugu.

Materjalide põhjal: Lena Murd. Kaanepilt: Ford Fiesta ST tulikuumpära/Sten Ottep

KOMMENTEERI SIIN