Reede, 19. aprill 2024
Legendaarne Saksa sportautode valmistaja Porsche on aastakümnete jooksul ulatanud abikäe paljudele autotootjatele, sealhulgas isegi venelaste AvtoVAZ-ile. Olgu alljärgnevalt tehtud väike videoülevaade tähtsamatest ajaloolistest koostööseikadest.

Alles hiljuti omandas Porsche 10 protsenti Horvaatia elektriautotootjast Rimac. Ehkki esmapilgul paistab see tehing marginaalsena, on sakslaste ja horvaatide eesmärgiks luua mõlemaid osapooli rikastav partnerlus elektrisõidukite arendamisel.

Porsche on viimasel kümnendil elektriautode arendamisse jõudsalt panustanud ning teinud suuri tegusid ka Formula E ridades. Esimest täiselektrilist noobelautot Taycan peaksime nägema juba sel sügisel Frankfurdi autonäitusel.

Rimaciga koostöös võiksid sündida servast veel tänavalegaalsed supersärtsakad. Ning on üpris tõenäoline, et Taycan ja tulevased Rimaci elektriautod sisaldavad ühiseid tehnoloogilisi lahendusi.

SAKSLASTE KAASABIL SÜNDINUD ÄGEDIKUD

Audi RS2

Ilmselt üks tuntuim saksa sportautotootja käepuudutuse tulemus on Audi RS2, millest lõviosa müüdi universaalina. Kahe saksa noobelmargi koostööst ei tehtud toona mingit saladust, otse vastupidi.

Audi RS-mudelipõlvkonna esimesed versioonid kandsid muuhulgas uhkelt Porsche kergvelgi, ka pidurisadulatel oli Porsche nimi. Lisaks sellele pakkus Porsche abi nii Audi RS2 mootori kui ka vedrustuse arendamisel.

Vähesed teavad, et koostöös sündis ka 4 ultraharuldast sedaani, millest kaks tükki on erakogus Emiraatides, 1 on kadunud ja 1 on Audi muuseumis Ingolstadtis.

Mercedes-Benz 500E

Möödunud sajandi üheksakümnendatel ei läinud Porschel just kõige paremini. Majandusolukorra parandamise nimel pakuti abi isegi suurkonkurendile Mercedes-Benzile.

Usaldusväärsest, kuid mitte just kõige põnevustpakkuvamast W124-st sooviti luua võrdväärne võistleja BMW M5-le. Porschega koostöös pandi W124-le Mercedes R129 SL-ilt pärit 5,0-liitrine V8 mootor, ka vedrustus loodi SL-i põhjal.

Renault Clio V6

Porsche käsi oli mängus ka pisikese kurja prantsuse supermini sünniloos. Renault´l aidati välja töötada Clio teise põlvkonna V6-mootorit.

Lada Samara

Ja uhked Samara-omanikud võivad nüüd selja veel sirgemaks lüüa, sest selle mootorit on aidanud arendada saksa sportautotootja.

Tänu headele suhetele Lada ja Porsche tehaste vahel varustati Samara sportversioon T3, millega edukalt sõideti kõrberallisid, Porsche 3,6-liitrise topeltturboga boksermootoriga, mis arendas tervelt 300–400 hj ja tagas tippkiiruseks 220 km/h.

Plaanide kohaselt pidid sakslased kaasa lööma ka ühe teise Lada mudeli vedrustuse, kabiinikujunduse ja keredisaini alal, kuid need kavad jäid teadmata põhjustel soiku.

Seat Ibiza

Esimese generatsiooni Seat Ibiza mootori väljaarendamisel andis saksa sportautotootja taas kord oma oskusteabe lahkesti hispaanlastele kasutada.

Muuseas, kas teadsite, et kõik SEATi mudelid on alates tootja “iseseisvumisest” ehk hetkest, mil koostöö Fiatiga 1981. aastal lõpes, nimetatud Hispaania kohanimede järgi?

Allikas: tootjad, Youtube. Materjalide põhjal: Lena Murd. Kaanepilt: Wiki

KOMMENTEERI SIIN