Laupäev, 20. aprill 2024
Praktiline vajadus pidada sammu vägevate sportautodega, võib anda tulemuseks üliägeda sõiduki, aga ka põneva autoajaloo peatüki. Porsche B32 on tõenäoliselt kõige kiirem…Volkswagen T3 buss, mida eales nähtud.

Üks üllatuste- ja rõõmurohkemaid sõidukeid on kahtlemata selline, mis näeb välja nagu iga teine tavaline… no näiteks buss… või Volkswageni kaubik, aga kui parema jalaga pedaalile suruda, näitab lambukeseks rüütatud elajas oma tõelist palet.

Automaailmas nimetatakse selliseid hunte lambanahas sleeperiteks või Q-car’ideks. Autotootjaid, kes sleepereid armastanud ehitada, on mitmeid. Aga kui Porsche asja käsile võtab, kisub asi tavaliselt tõsiseks.

Praktiline vajadus tegi T3-st eluka

1980-aastate algupoolel tekkis Porschel vajadus mahuka ja praktilise hooldussõiduki järele, mida kasutada sportautode testimisel Alžeeria kõrberadadel. Toona turul saadaolevad bussid ja kaubikud ei suutnud mõistagi Porschedega sammu pidada.

Niisiis võtsid Porsche insenerid Volkswageni T3 väikebussi ja ehitasid selle põhjalikult ümber. Transporteri hädine jõuallikas asendati Porsche 911-lt võetud boksermootoriga ja tulemuseks sai tõeline paugupill.

Sportautosid testivad insenerid said tänu sellele normaalses päevatempos oma tööd teha ega pidanudki enam terve igaviku hooldusbussi kohalejõudmist ootama.

Esimene riukalik T3 osutus niivõrd asjalikuks, et Porsche toonane arendusjuht Helmuth Bott sai ülesandeks välja töötada väikepartii.

Sõiduk sai ka oma tootekoodi – Porsche B32. Niisuguseid busse toodeti ajavahemikus 1983-1985 erinevatel andmetel 10 – 20 eksemplari.

Carrera pealt mootor maha!

Porsche B32 esimesed versioonid olid varustatud 3,0 -liitrise kuuesilindrilise boksermootoriga, mis aga asendati 3,2-liitrise 231-hobujõulise Porsche 911 Carrera mootoriga.

Sellel oli parem pöördemoment, mis tagas paremad sõiduomadused ja kütusesäästu. Mootori pööreteskaala ulatus 7000-ni ja tippkiirus ametlikult 200 kilomeetrini tunnis, praktikas aga küündis see kaugemalegi.

Käigukast pärines Porsche 915-lt. Bensiinipaak mahutas küll uhkelt 85 liitrit kütust ent see ei tähendanud, et bussiga kosmosse põrutada saanuks – kiirteel põhjagaasiga ei piisanud sellest rohkemaks kui 270 km läbimiseks.

Madalam ent siiski tagasihoidlik

Välimuselt oli B32 algupäramudelist madalam ja selle esistange oli täiendatud spoileriga. Visuaalset olemust rikastasid ka mattmustad Porsche klassikalised 16-tollised Fuchs veljed ja laiemad rehvid.

Väiksemaid muudatusi oli mitmeid, kuid suurematest ja silmatorkavalt sportlikest detailidest hoiduti. Sest vastasel juhul ei oleks ju olnud tegu enam sleeperiga.

Pöörase bussi interjöör kujutas endast üsna originaalilähedast kõrgeima varustustaseme Carat Caravelle lahendust, ainsaks silmatorkavaks erandiks oli Carrera rooliratas.

Porsche loodud oli ka kliimasüsteem, mis sobis rasketesse tingimustesse. Porsche varuosade varaaidast pärinesid ka B32 elektrisüsteem, vedrustus ja pidurid.

Porsche tolleaegne esindaja arvas asjast sedasi: “Loomulikult pakuvad Carrera või 928 naudingut ja silmarõõmu, sest inimesed tunnevad need välimuse järgi kohe ära. Aga Porsche buss on oluliselt efektsem just tänu üllatusmomendile – keegi ei oota, et selline sõidaks 220 km/h. “

Hea isuga beast

See Porsche buss sööb pisikesi BMWsid, Mersusid ja Audisid hommikusöögiks ja kõrvalisematel teedel näitab koha kätte ka suurematele kähkusõitjatele, millel lihtsalt ei ole samasugust momenti ega kurvisuutlikkust nagu sellel 9-kohalisel bussil.

Legend räägib, et Mr. Porsche olla üht sellist bussi kasutanud laste kooli transportimiseks. Ruumikas, võimas, mugav sõiduk tegi tõenäoliselt enne pikka koolipäeva kõigi sõitjate tuju heaks.

Legendaarne B32 on täna kollektsionääride seas hinnatud haruldus. Mõni aasta tagasi müüdi üks selline isend umbes 60 000 euro eest Saksamaal Zuffenhauseni müügiesinduse kaudu.

Kuna hunte lambanahas satub müügile harvemini kui Aafrikas vihma sajab, on “päris” B32 ja mõne petise poolt lihtsalt kõvema mootoriga T3 vahel vahet tegemine ülioluline. Tänases üheülbastunud maailmas on sellised uinuvad kaunitarid enam kui teretulnud.

Mis võiks olla eestikeelne vaste sleeperile või Q-carile? Vägisi tahaks seda bussikest nimetada uinuvaks kaunitariks. Kujutage nüüd ette tagasihoidlikku daami hallis kleidis, kes ühtäkki kehastub lendluual ringi kimavaks juukseid lehvitavaks rallimutiks!? Mh, jaa, tegi tuju heaks ju küll.

Materjalide põhjal Lena Murd. Allikas ja meedia: Volkswageni blogi

KOMMENTEERI SIIN